Іран заявив у п’ятницю, що його міністр закордонних справ поговорив по телефону зі своїми французькими, німецькими та британськими колегами, щоб уникнути повторного введення санкцій ООН щодо ядерної програми Тегерана, всього за кілька днів до визначеного європейцями дедлайну, повідомляє Associated Press.
Дзвінок міністра закордонних справ Аббаса Арагчі пролунав у той момент, коли три країни погрожували задіяти положення про «раптове повернення» санкцій («snapback») відповідно до ядерної угоди з Іраном 2015 року до кінця місяця. Це дозволить будь-якій стороні знову ввести санкції, якщо вони вважатимуть, що Іран не дотримується таких вимог, як міжнародний моніторинг його ядерної програми.
Занепокоєння європейців з приводу іранської програми, яка збагачувала уран майже до рівня зброї до того, як 12-денна ірано-ізраїльська війна в червні призвела до бомбардувань його атомних об’єктів, лише зросло після того, як Тегеран припинив будь-яку співпрацю з Міжнародним агентством з атомної енергії після конфлікту. Це ще більше засліпило міжнародне співтовариство щодо програми Ірану, а також щодо стану його запасів урану, збагаченого до 60% чистоти, що є коротким технічним кроком до збройового рівня у 90%.
Іран давно наполягає на тому, що його програма є мирною, хоча він є єдиною країною без ядерної зброї, яка збагачує уран на такому рівні. США, МАГАТЕ та інші заявляють, що Іран мав програму створення ядерної зброї до 2003 року.
Після дзвінка в заяві, опублікованій від імені Арагчі через іранські ЗМІ, йдеться, що він критикує «юридичні та моральні вимоги» країн, які погрожують відновити санкції, але наполягає на продовженні переговорів.
«Ісламська Республіка Іран, так само як і діє авторитетно в цілях самооборони, ніколи не сходила зі шляху дипломатії і готова до будь-якого дипломатичного рішення, яке гарантує права та інтереси іранського народу», — йдеться в заяві.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро підтвердив на соціальній платформі X, що переговори відбулися, і заявив, що наступного тижня відбудеться ще один раунд обговорень.
У листі від 8 серпня три європейські країни попередили Іран, що вони застосують «snapback», якщо Тегеран не досягне «задовільного рішення» з ядерних питань. Цей термін спливає 31 серпня, через дев’ять днів, що залишає мало часу для укладання будь-якої угоди з європейцями, які все більше скептично ставляться до Ірану через роки безрезультатних переговорів щодо його ядерної програми.
Відновлення доступу МАГАТЕ є ключовою частиною переговорів. Іран звинуватив у війні з Ізраїлем частково МАГАТЕ, ядерний наглядовий орган ООН, не надавши жодних доказів. МАГАТЕ випускає щоквартальні звіти про програму Ірану, а угода 2015 року надала агентству ширший доступ для її відстеження. Його Рада керуючих проголосувала за те, щоб визнати Іран таким, що не виконує свої зобов’язання перед агентством за день до початку ірано-ізраїльської війни.
Раніше іранські ЗМІ повідомляли, що заступник міністра закордонних справ Ірану з правових та міжнародних питань Казем Гарібабаді провів консультативні зустрічі з дипломатами Китаю та росії щодо спільної реакції в разі застосування європейськими країнами механізму «snapback».
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин