США дозволять Ірану одразу розпочати продаж нафти та палива за угодою про завершення війни, надаючи Тегерану ранній фінансовий стимул для припинення конфлікту, повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела, знайомі з угодою.
Положення про скасування санкцій на продаж нафти набирає чинності одразу після підписання угоди цього тижня і також охоплює необхідні послуги, включно з банківськими послугами, транспортом і страхуванням, необхідними для полегшення продажів, повідомили джерела.
United Against Nuclear Iran, неприбуткова організація, повідомила, що іранський супертанкер, що перевозив сиру нафту Diona, залишив порт Чабахар, перетнув блокаду США і, у вівторок, вийшов із Оманської затоки з активним трекером місцезнаходження. Це був перший такий транзит з початку блокади США у квітні. Незабаром після цього другий супертанкер, Hero II, також оминув блокаду, згідно з даними неприбуткової організації відстеження суден MarineTraffic.
Проєкт меморандуму про взаєморозуміння, розглянутий The Wall Street Journal, викладає продажі нафти разом із обіцянкою подальших переговорів щодо масштабного послаблення санкцій, звільнення заморожених активів і мільярдів доларів фінансування відновлення.
Високопоставлений американський чиновник у вівторок заявив, що хоча Іран отримає початкове полегшення санкцій за продаж нафти, стійке полегшення буде пов’язане з дотриманням Іраном вимог США щодо таких питань, як відкриття стратегічної Ормузької протоки та його ядерної програми.
Багато законодавців і політичних діячів у США та Ізраїлі виступають проти надання Ірану фінансової допомоги та пом’якшення тиску американської блокади перед досягненням значних поступок.
Дозвіл Ірану експортувати свою нафту є ключовим важелем впливу США, але Білий дім вважав, що ним, ймовірно, доведеться пожертвувати, щоб відкрити Ормузьку протоку, сказав Фарзін Надімі, старший науковий співробітник Вашингтонського інституту, аналітичного центру, що базується в США.
«Білий дім вважає, що такі “підсолоджувачі” потрібні, щоб змусити Іран піти на поступки, і інакше було б дуже важко змусити Іран продовжувати переговори», — сказав Надімі. Він додав, що США можуть відновити блокаду іранського експорту, доки зберігатимуть свої військові сили в регіоні.
Угода передбачає значно більшу фінансову допомогу, якщо Іран погодиться на американські вимоги знищити запаси збагаченого урану та ліквідувати ядерну програму.
«Ми будемо готові бути надзвичайно щедрими у відкритті їхньої економіки та послабленні санкцій», — сказав один із посадовців. «Тож я б сказав, що все на столі, і водночас нічого не розглядається, якщо це не супроводжується справжньою продуктивністю».
Іран має активи на суму приблизно 100 мільярдів доларів, які стали недоступними через санкції США, головним чином доходи від минулих продажів і запасів нафти. Хоча грошові активи, передані Ірану, менш прибуткові, ніж зняття санкцій, і їх не можна буде повернути, тоді як санкції можна запровадити знову, що робить вигоду більш тривалою.
Однак текст угоди досі не опублікований офіційно. Президент Трамп пообіцяв провести пресконференцію, щоб зачитати повний меморандум про взаєморозуміння з Іраном дослівно, щоб медіа висвітлювали його справедливо.
«Я насправді не лише опублікую це, ймовірно, проведу пресконференцію і прочитаю вам слово за словом, щоб преса висвітлювала це точно, бо це дуже важливий документ».
«І, на відміну від Обами, який міг би знищити Близький Схід жахливою JCPOA, це найгірша угода, яка була шляхом до ядерної зброї. Моя — це стіна проти ядерної зброї».
Ціни на нафту впали більш ніж на 2% до нових тримісячних мінімумів у вівторок, наступного дня після падіння майже на 5% після новин про угоду, хоча представники галузі заявляють, що видобуток нафти та газу на Близькому Сході потребуватиме місяців, щоб повністю відновитися, за даними Reuters.
Обидві сторони заявляють, що Ормузька протока, через яку зазвичай перевозять близько п’ятої частини світової торгівлі нафтою та зрідженим природним газом, буде відкрита з п’ятниці, але судноплавні компанії заявляють, що чекатимуть, чи збережеться мир.
У вівторок іранське державне телебачення повідомило про операції зі зняття морської блокади, при цьому наголошуючи, що судна все одно мають координувати прохід з Революційною гвардією Ірану. Іран припускає, що все одно збереже контроль над протокою разом з Оманом.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин