Іран уперше атакував танкер в Ормузькій протоці після підписання мирної угоди зі США

Іран уперше атакував танкер в Ормузькій протоці після підписання мирної угоди зі США
Судна стоять на якорі в Ормузькій протоці, вид з Мусандама, Оман, 19 червня 2026 року. Фото REUTERS Stringer

Супертанкер, який перевозив катарську нафту, потрапив під удар в Ормузькій протоці. Це судно стало другим торговельним судном і першим танкером, що зазнали атаки після підписання мирної угоди між США та Іраном.

Про атаку повідомив Британський центр морських торговельних операцій (UKMTO).

Повідомляється, що екіпаж не постраждав, а судно зазнало пошкоджень містка. Наразі про можливі виливи нафти та шкоду для навколишнього середовища не повідомляється.

За інформацією видання Bloomberg, уражене судно було супертанкером, що перевозив нафту, завантажену в Катарі.

Геолокація ураженого 27.06.2026 танкера. Карта UKMTO

Цей удар став другою атакою на торговельне судно за тиждень і створив нову хвилю ризиків для водного шляху, який поступово відновлював роботу після того, як США та Іран уклали проміжну мирну угоду.

Після першої атаки на контейнеровоз M/V Ever Lovely під прапором Сінгапуру, яка сталася 25 червня біля узбережжя Оману, США завдали ударів по об’єктах в Ірані. Зокрема, американська авіація уразила іранські сховища ракет і безпілотників, а також берегові радіолокаційні станції.

«Невиправдана агресія проти комерційного судноплавства з боку іранських сил явно порушила угоду про припинення вогню. Крім того, небезпечна поведінка Ірану підірвала свободу судноплавства, оскільки торгівля дедалі активніше проходить через життєво важливий міжнародний торговельний коридор», — заявили у Центральному командуванні Збройних сил США (CENTCOM).

До інциденту з танкером судна продовжували проходити через Ормузьку протоку як з іранського боку, так і оманським маршрутом, який рекомендують західні військово-морські сили.

В окремому оновленні Об’єднаний морський інформаційний центр (JMIC), який забезпечує взаємодію між військово-морськими силами та торговельним судноплавством, підвищив рівень загрози для суден у регіоні до значного через нещодавні атаки.

Окрім того, JMIC повідомив, що оманський маршрут розширили, щоб судна могли одночасно проходити в обох напрямках. Центр також опублікував попередження щодо можливої мінної небезпеки, яке охоплює значну частину звичайного маршруту проходу через Ормузьку протоку.

Можлива присутність морських мін залишається однією з головних причин занепокоєння для судновласників. За умовами угоди зі США, Іран має взяти на себе відповідальність за видалення будь-яких мін, однак досі незрозуміло, якою мірою це вже виконали.

Схема розмежування руху в Ормузькій протоці від Комісії з національної безпеки Ірану за 9 квітня 2026 року. Фото: КСІР

Водночас іранська влада повторила попередження, що проходження поза визначеним країною транзитним маршрутом не дозволене. Раніше цього тижня деякі судна розвернулися після радіоповідомлень, у яких їм, як повідомляли, наказували не перетинати протоку.

Як зазначає видання, ще зарано говорити, чи вплинула атака на танкер на подальші проходи суден, оскільки мільйони барелів нафти на добу проходили через Ормузьку протоку ще до того, як США та Іран підписали мирну угоду.

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
BTC
bc1qg0z99m95fte7kj8faa7h2kvnq92wvc53exe8gm
USDT
0x8676644fA7B6d328310283cAC1065Ae01d97CEe7
ETH
0xfD02863D3289416fcF50975c9DFda13623f97758
Популярні
Button Text