Ратифікація російсько-української угоди, що продовжує присутність флоту РФ в Севастополі, сплутала плани НАТО і США. Іноземні ЗМІ попереджують Київ про небезпеку угоди з Москвою: вона не принесе економічних дивідендів і викличе невдоволення західних партнерів і розлади та невдоволення в Україні.
Угода про перебування російського Чорноморського флоту в Криму, ратифікована Росією і Україною 27 квітня, обумовлена не ідеологічними проросійськими настроями президента Януковича, а суворою економічною необхідністю, вважає Томас Валашека, автор статті під назвою «Погана угода для України і Януковича», що вийшла 28 квітня в газеті The Financial Times. Український президент йде на поступки в обмін на 30-процентне зниження цін на російський газ у важкі для економіки країни часи – у 2009 році вона знизила темпи зростання на 12%. «Чому б не дати Росії те, що у неї вже є (право тримати свої військові сили в Криму), в обмін на те, в чому країна по-справжньому потребує», – викладає міркування українського керівництва європейський оглядач.
Однак угода по газу зовсім не так вигідна, як здається на перший погляд, попереджає The Financial Times. Вона закріплює залежність України від дешевих російських енергоносіїв, а Москві дає ефективний важіль впливу на Київ, який може бути використаний у спорах між двома країнами. Присутність російського флоту в Криму заважає Україні ефективно взаємодіяти із Заходом і може звести нанівець спроби країни вступити в НАТО. «Янукович як і раніше намагається балансувати між Заходом і Росією, але у нього це погано виходить» – пише The Financial Times.
Попит на газ важливіше цін
Янукович також неправильно оцінив потенційні вигоди від угоди, впевнені західні експерти. Угода дає Україні 30 відсотків знижки в порівнянні з ціною, зазначеної в договорі торішньому з Москвою, підписаному після газового конфлікту. Проте ціни, зазначені в цьому договорі, настільки високі, що нинішня угода просто повертає їх на поточний ринковий рівень, наводить газета The Washington Post слова Едварда Чоу, старшого наукового співробітника Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Крім того, Янукович міг би домогтися від Москви знижок на газ і без розширення терміну оренди військової бази в Криму, враховуючи, що при нинішньому стані економіки країна була просто не в змозі платити запитану російською стороною ціну, відзначає The Washington Post. Додатковим аргументом при переговорах міг стати трубопровід, який знаходиться на українській території, вважають західні критики договору.
На думку The Financial Times, Україні замість зменшення закупівельної ціни на газ варто було скоротити попит на цю сировину. Зараз Україна є одним з найбільших споживачів газу у світі. Найбільше країна витрачає на енергоносії в зимові місяці, коли попит на них особливо високий. У цей час Україна витрачає близько $ 900 млн і споживає в 3 рази більше газу, ніж сусідня і зіставна за розмірами Польща. У зв’язку з цим українському керівництву слід було б більше піклуватися про модернізацію своїх сталеливарний заводів і заводів з виробництва добрив, а також скорочувати споживання газу приватним сектором, вважає автор статті «Погана угода для України і Януковича».
Україну чекає південноосетинський сценарій
Присутність російського Чорноморського флоту в Криму також позбавляє Україну можливості вільно і незалежно будувати зовнішньополітичні відносини із Заходом, вважають західні експерти. На їхню думку, шанс на інтеграцію України в ЄС і НАТО, що з’явився після «помаранчевої революції» шість років тому, тепер може бути втрачено назавжди.
The Financial Times пише: «Янукович торпедував прагнення України вступити до Північноатлантичного Альянсу: його правила забороняють своїм членам приймати на своїй території чужі бази».
Якщо Україна збереться в НАТО, Кремль може привести в дію південноосетинський сценарій у Криму, населеному переважно росіянами, вважає автор видання. При цьому командування ЧФ зіграє в Криму ту ж роль, що і проросійськи налаштовані південноосетинські лідери – каталізують народні заворушення, які в кінцевому підсумку приведуть до відділення Криму від України.
Янукович позбавив США можливості привести Україну до демократії
Девід Крамер, колишній член адміністрації Джорджа Буша, заявив The Washington Post, що операція «заохочує найгірші інстинкти російської психології». Завдяки їй впливові промисловці України змогли уникнути реформи корумпованою газовій галузі, за рахунок якої спонсоруються політики. Тепер США ще протягом довгого років не зможуть забезпечити перехід України до демократії, упевнений оглядач The Washington Post.
Чорне море залишиться без американських ракет
Американське видання вважає, що угода Януковича з Медведєвим значно ускладнить життя не тільки самій Україні, але і Північноатлантичного Альянсу, який планував використовувати бази на Чорному морі проти потенційних ворогів на Близькому Сході та в Центральній Азії. Пентагон розраховував розташувати частину свого протиракетного щита, направленого проти Ірану, на військових кораблях в Чорному морі.
Викликає побоювання західних аналітиків і той факт, що Росія має намір посилити свій вплив на Чорному морі, модернізувавши свій флот, який зараз знаходиться в жалюгідному стані. Причому основою модернізації стануть ракетоносці класу «Містраль», які Росія домовилася придбати у Франції.
«Росіяни, як і раніше вважають НАТО ворогом, як було за часів холодної війни. І хоча російський флот перебуває в жалюгідному стані, його присутність у Криму створює багато політичних проблем. Тепер буде набагато важче перетворити Чорне море з російського озера в море НАТО », – наводить The Washington Post слова румунського військового аналітика Раду Тудора.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин