Літаки в обмін на дешевий газ - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Літаки в обмін на дешевий газ

Літаки в обмін на дешевий газ
Літаки в обмін на дешевий газ

Янукович і Медведєв підпишуть угоди про співпрацю в авіабудуванні, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газети. Головним підсумком зустрічі президентів України та РФ 21 квітня, як стало відомо НГ, будуть не домовленості про ціну на газ і умови базування Чорноморського флоту, а угоди про новий рівень кооперації авіабудівних підприємств. Російська сторона зробила ставку на спільне виробництво, яке стане візитною карткою успішного міждержавного співробітництва. Саме тому напередодні візиту Медведєва в Україні проходить презентація новітнього літака Ан-158, участь в якій сьогодні збирається взяти Янукович.

Перший публічний політ нової машини, зі слів українських чиновників, запланований на 9 травня в рамках проведення Параду Перемоги.

Російська сторона послідовно відстоювала ідею зближення авіабудівних підприємств. Прем’єр Володимир Путін у минулому році зазначив: “Рівень кооперації між українськими і російськими виробниками дуже часто така, що один без одного вони просто стануть, не будуть існувати. Це в тому числі стосується й літакобудування”.

Керівник Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець пояснив НГ, що український концерн Антонов з часів СРСР залишається головним школою проектування літаків, мозковим центром галузі, без якого не можуть обійтися російські підприємства-виробники. Крім того, в Україні виробляються сучасні авіадвигуни, але російські підприємства поставляють більше як половину комплектуючих для нових літаків. В цілому у виробництві задіяно до 200 українських і російських підприємств. “Розірвати їх зв’язки – це справді означає знищити галузь. Зате кооперація дає змогу Україні та Росії успішно завоювати зовнішні ринки”, – зазначив експерт. З його слів, ефективній взаємодії виробників заважали політичні розбіжності Москви і Києва.

Авіабудівники багато років нарікали, що майже кожен новий склад української влади прагнув змінити умови міждержавного співробітництва і по-новому переформатувати галузь. Тому підприємствам доводилося працювати не завдяки підтримці влади, а часто всупереч її політичним розпорядженням. Незважаючи на такі умови, в минулому році український концерн Антонов і Воронезьке акціонерне літакобудівне товариство (ВАЛТ) повністю завершили процес ліцензування і випробувальний період пасажирського літака Ан-148, випустивши два перших серійних екземпляри, які вже кілька місяців здійснюють регулярні авіарейси.

Дмитро Медведєв під час першої ж зустрічі з новим Президентом України продемонстрував, що російська сторона чекає від нової української влади скасування всіх бар’єрів, які заважали співпраці авіабудівників. “Тема кооперації авіаційних підприємств двох країн зберігає свою актуальність”, – сказав він у березні, додавши, що у двох держав все ще залишаються технологічні зв’язки, які можуть бути зруйновані в результаті політичної короткозорості керівництва і через конкуренцію з боку третіх країн.

Підтвердивши зацікавленість в літаках Антонова, Медведєв відразу після зустрічі з Януковичем підписав розпорядження, згідно з яким Об’єднана авіабудівна корпорація (ОАК) РФ повинна в найближчі два роки поставити льотному загону Управління справами президента два російсько-українських Ан-148.

Новий літак приблизно на 10 млн. дол. дешевше за закордонні аналоги, при цьому, як зазначив днями, виступаючи в Новосибірську, голова російського уряду Володимир Путін, Ан-148 значно економічніший і витривалішій. “Дуже гарна вийшла машина – Ан-148. Двигуни високо стоять, сідає на грунтові смуги, злітає … Можна цілком використати в цьому регіоні”, – сказав він. Річ у тім, що цей літак не має аналогів у світі за можливостями експлуатації в екстремальних погодних і злітно-посадкових умовах.

Зі слів представників української компанії, на сьогодні пакет замовлень на Ан-148 становить близько сотні літаків, прогнозується збільшення попиту в найближчі роки до 340 машин. Крім того, потенційні покупці вже подали десятки заявок на Ан-158, хоча останній ще навіть не запущений в серійне виробництво.

Говорячи про презентацію нового літака, представник концерну Антонов пояснив НГ, що він є вдосконаленою версією попередньої машини: “У Ан-158 довший фюзеляж, ніж у Ан-148, що дає змогу комфортно розмістити не 68-85, а до 99 пасажирів”. Водночас авіабудівники завершують розробку ще двох модифікацій Ан-148: створюється два варіанти літака еліт-класу Ан-168 і вантажна версія Ан-178. Сергій Згурець вважає, що виробництво цих літаків, як і співпраця у сфері військово-транспортної авіації, стане завтра однією з головних тем під час зустрічі президентів: “Немає більш перспективної галузі, в якій відчутного спільного успіху можна досягти швидко”.

Один з галузевих експертів, пояснюючи НГ ситуацію, зазначив, що суть угод, які можуть бути незабаром підписані президентами, не зводиться лише до створення сприятливих умов для міждержавного співробітництва з розробки нових моделей літаків і їх серійного виробництва. “Раніше були і перебої з постачанням комплектуючих, і проблеми з передачею документації. Про що говорити, якщо ми співпрацюємо за проектом Ан-148 з 2002 року, а лише в минулому році домовилися про створення спільних центрів з технічного обслуговування і ремонту літаків цього сімейства. Під питанням формування спільних центрів з маркетингу та продажу, з підготовки зарубіжних льотчиків і навчання персоналу. Все це потрібно вирішити, щоб зняти загороджувальні бар’єри і вивести співробітництво авіабудівників на новий рівень”, – сказав співрозмовник.

Як відомо, ще в минулому році російський уряд відновив співпрацю з Україною за проектами Ан-70 і Ан-140. А президент Медведєв дав старт виробництву модернізованих Ан-124, більш відомих як найбільші у світі вантажні літаки “Руслан”. Російський лідер доручив включити 20 “Русланів” в закупівлю за держпрограмою озброєнь до 2020 року. Зовнішній ринок відреагував на це сотнею заявок на поставку таких само літаків.

Російські виробники зазначають, що авіабудування могло б не тільки принести значні кошти в бюджети двох держав (адже вартість одного Ан-148 становить близько 30 млн. дол, “Руслана” – близько 200 млн. дол.), а й дало б змогу посилити позиції України і Росії на зовнішніх ринках. Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь підтвердив Радіо Свобода, що саме авіабудування є однією з найбільш перспективних сфер успішного співробітництва України та РФ. Росія недвозначно зробила ставку на співпрацю з концерном Антонов. “Україні, якщо вона хоче конкурувати з провідними світовими виробниками, потрібно або зробити колосальні інвестиції в цю галузь, або поглибити співпрацю з зовнішнім партнером”, – вважає експерт.

 

Кореспондент

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V