Президент Байден у п’ятницю оголосив про нову ізраїльську пропозицію, яка, якщо її погодить ХАМАС, призведе до постійного припинення вогню в Газі, звільнення всіх заручників і виведення всіх ізраїльських військ з анклаву.
Виступ американського президента транслювався у прямому етері по телебаченню та у соціальних мережах і відбувся після того, як єгипетські посередники в останній спробі домовитися вносили власні, не погоджені з обома сторонами, пропозиції в результаті чого підсумкові документи який лягли на стіл ХАМАСу та Ізраїлю відрізнялися один від одного. Перемовини були зірвані.
Описуючи цей план як шлях до «довгого завершення» нинішнього конфлікту, Байден сказав, що ХАМАС «більше не здатний здійснити ще одне 7 жовтня», день, коли його вторгнення в Ізраїль почало війну. «Настав час цій війні закінчитися», — сказав американський президент.
У Білому домі попередили, що остаточна угода щодо угоди все одно потребуватиме певних переговорів і негайне припинення вогню малоймовірне. Але представники адміністрації заявили, що після місяців уривчастих переговорів це була фактично найкраща пропозиція, на яку могла сподіватися будь-яка сторона.
Як зазначив президент у зауваженнях Білого дому, триетапний план повторює попередні пропозиції, які загинули на столі переговорів. Він починається з шеститижневого припинення вогню та повернення жінок, дітей та інших уразливих заручників; звільнення «сотень» палестинських в’язнів в Ізраїлі; виведення ізраїльських військ із населених районів Гази; і збільшення «600 вантажівок [гуманітарної допомоги], що перевозяться в Газу щодня».
На третьому етапі передбачається повне виведення ізраїльських військ з Гази та остаточний обмін тілами загиблих і повне припинення війни. Про місце ХАМАСу в майбутньому Гази не йдеться взагалі.
«Ця угода про припинення війни майже ідентична до власних пропозицій ХАМАСу лише кілька тижнів тому», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації Байдена, який поінформував журналістів на умовах анонімності через делікатність питання. Згідно з нещодавно оголошеним планом, тимчасове припинення вогню триватиме після перших шести тижнів, доки не буде введено в дію постійний план, за умови, що тривають добросовісні переговори та жодна зі сторін не порушує його умов.
Як кажуть, це найсміливіша спроба президента Байдена домогтися угоди щодо заручників і припинення війни в Газі тепер залежить від того, чи повернуться лідери ХАМАСу до переговорів і досягнуть угоди. Вона передбачає поступки з обох сторін і виключає подальші спроби маніпуляція з боку посередників.
Реакція ізраїльської влади на таку щедру пропозиції доволі красномовна. В коментарі від офісу ізраїльського прем’єра роз’ясняється, що переговори щодо угоди ніким чином не зупиняються війни і Ізраїль на будь кому етапі може поновити військові дії, якщо деталі угоди не будуть виконуватися. Вочевидь, це відверта та чесна пропозиція яке не передбачає маніпуляції у спробі затягнути час і виводить жодну зі сторін у статус переможця.
Як на мене, найгіршою новиною є те, що ХАМАС офіційно визнаний учасником переговорів, а це означає, що вбивства навіть власного мирного населення з одночасним міжнародним засудженням може дати важелів агресору для тиску на Західний світ, коли інші можливості жертви агресії для компромісу та гнучкості вичерпані. Тобто, стратегія ХАМАС на збільшення жертв серед мирного населення – спрацювала.
З іншої сторони, якщо ХАМАС відхилить пропозицію, припинення вогню не буде розглядатися, а криза в Газі, ймовірно, загостриться, заявили офіційні особи. Тоді, певно, американці, з задоволенням «вмиють руки», але цей шлях необхідно пройти.
У заяві відповіді самого ХАМАСу зазначається, що вони «позитивно дивиться» на промову Байдена.
«Ми готові позитивно та конструктивно розглядати будь-яку пропозицію, засновану на постійному припиненні вогню, повному виведенні із Сектора Газа, реконструкції, поверненні переміщених осіб до всіх місць їхнього проживання та завершенні серйозної угоди щодо обміну полоненими, якщо окупація заявляє про свою явну прихильність до цього”, – йдеться в заяві.
Що станеться далі, залежить від того, чи готові політичні лідери ХАМАС, які перебувають у Досі та отримали ізраїльську пропозицію в четвер від катарських посередників, вести переговори про деталі запропонованої угоди без самого припинення вогню.
Високопоставлений американський чиновник сказав, що є різниця між тим, що ХАМАС публічно заявив про погіршення своїх умов для відновлення переговорів, і тим, що він сказав приватно катарським посередникам.
Офіційний представник Білого дому сказав, що серед помічників Байдена склалося відчуття, що промова змогла встромити нитку в голку та передати те повідомлення, яке вони хотіли.
Тим не менш, чиновник визнав, що промова була — і досі залишається — ризикованим кроком, оскільки її ефект залежить від того, чи зможе вона справді підштовхнути сторони до переговорів і угоди.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван, директор ЦРУ Білл Бернс і головний радник Байдена з Близького Сходу Бретт Макгерк протягом останніх двох днів працювали над телефонами, вимагаючи від прем’єр-міністра Катару Мохаммеда бін Абдула Рахмана аль-Тані та інших катарських посадових осіб посилити тиск на ХАМАС, за словами офіційного представника США та двох інших джерел, які знають про переговори.
“Слушно сказати, що в переговорах з прем’єр-міністром Катару та іншими є визнання того, що зараз перед усіма – це в основному умови, за якими ХАМАС був готовий рухатися вперед”, – сказав американський чиновник.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин