Американсько-саудівська «мега-угода» перебуває в заручниках нормалізації відносин з Ізраїлем? - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Американсько-саудівська «мега-угода» перебуває в заручниках нормалізації відносин з Ізраїлем?

Американсько-саудівська «мега-угода» перебуває в заручниках нормалізації відносин з Ізраїлем?
Американсько-саудівська «мега-угода» перебуває в заручниках нормалізації відносин з Ізраїлем?

Перспектива мирної угоди між Саудівською Аравією — хранителем двох священних мечетей ісламу, однією з 20 найбільших економік світу та найважливішим міжнародним виробником енергії — та Ізраїлем, найближчим союзником Америки на Близькому Сході, зрозуміло, захопила уяву багатьох, включаючи президента Сполучених Штатів, – йдеться в аналітичному матеріалі Фіраса Максада старшого директора із стратегічного охоплення Інституту Близького Сходу (MEI).

Визнання Саудівською Аравією Ізраїлю відкриє шлях для інших арабських і мусульманських країн наслідувати цей приклад. Це може допомогти покласти край десятиліттям арабсько-ізраїльських суперечок, інтегрувати єврейську державу в економіку регіону та сформувати наріжний камінь для нового регіонального упорядкування, спрямованого на стримування Ірану.

Однак після безпрецедентної атаки ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня саудівсько-ізраїльська нормалізація ризикує зруйнувати американсько-саудівські відносини об скелі геополітичних реалій.

Нинішня правляча коаліція в Ізраїлі є найбільш правою в історії нації, країна залишається заблокованою у війні з ХАМАС, яку більшість ізраїльтян вважає екзистенційною, палестинці безнадійно розділені, а офіційним особам адміністрації США все більше доведеться переключати свою увагу до гострої боротьби за президентські вибори.

Тому за нинішніх обставин дуже малоймовірно, що прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу виявиться готовим і здатним погодитися на передумови Саудівської Аравії для нормалізації відносин, а саме на тривале припинення вогню в Газі та прийняття Ізраїлем надійного, незворотного шляху до створення палестинська держава.

Тим часом Ер-Ріяд і Вашингтон перебувають на порозі укладення ширшого та надзвичайно важливого пакту, навіть якщо порівнювати його з впливом саудівсько-ізраїльської нормалізації. «Мега-угода», як її називають, змінила б правила гри в глобальному масштабі. Це широкомасштабний стратегічний альянс, покликаний відбити зазіхання Китаю та росії в регіоні, який перестав бути виключною територією Сполучених Штатів. Це міцно зв’яже королівство, глобально впливову середню світову державу та регіонального важковаговика, зі США на десятиліття вперед.

Високопоставлені чиновники Саудівської Аравії казали, про що ведуться переговори, як про ексклюзивний шлюбний контракт. Це слідує за роками відкритих відносин, за яких США брали участь у інтригах з регіональним суперником Іраном, а Саудівська Аравія розширювала свої зв’язки з Китаєм і росією.

Письмові домовленості, які зараз перебувають на завершальній стадії розробки, охоплюють широкий спектр стратегічних інтересів, включаючи угоду про взаємну оборону, цивільну та ядерну співпрацю, штучний інтелект і довгострокову співпрацю в енергетиці. Вони ще більше втягнуть Саудівську Аравію в глобальні коаліції під проводом Америки, такі як Партнерство для глобальних інвестицій у інфраструктуру (PGII) та Економічний коридор Індія-Близький Схід-Європа (IMEC), обидві засновані для протидії китайській ініціативі «Один пояс, один шлях» (BRI) і зростаючому економічному впливу цієї країни.

Встановлення вирішального американсько-саудівського альянсу на долі ізраїльського прем’єр-міністра, країна якого перебуває у війні, і складнощах ізраїльсько-палестинського миротворчого процесу — це дипломатична недбалість. Потенційна реакція в результаті провалу американо-саудівських переговорів, наблизившись настільки близько, може завдати значної та тривалої шкоди стратегічним інтересам США.

Хоча США є домінуючим партнером, у Саудівської Аравії є варіанти. Королівство може продовжувати цивільно-ядерну програму зі стратегічним конкурентом, що позбавить США можливості здійснювати нагляд і створить потенційний ризик розповсюдження ядерної зброї. КСА може збільшити свої інвестиції в ключові китайські галузі промисловості, включаючи штучний інтелект і оборону, що також може підірвати перевагу долара США, продаючи свою нафту в недоларових валютах, включаючи китайський юань.

Але і президент Байден, і сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який виступає за нормалізацію відносин між Саудівською Аравією та Ізраїлем, все ще публічно наполягають на тому, що будь-яка американсько-саудівська угода потребуватиме схвалення Сенату. Це, як вони стверджують, вимагає визнання Саудівською Аравією Ізраїлю, щоб забезпечити достатню кількість проізраїльських голосів у верхній палаті Конгресу. Передумова їхнього аргументу не є остаточною.

Фірас Максад стверджує, що насправді існує шлях до укладення американо-саудівської угоди, який не потребує офіційної згоди Сенату. Президент Байден міг би запропонувати Саудівській Аравії письмові оборонні зобов’язання на основі Угоди про всеосяжну безпекову інтеграцію та процвітання (C-SIPA), яку його адміністрація уклала з сусіднім Бахрейном лише сім місяців тому, у вересні 2023 року. Високопоставлені дипломати США пояснили, що це «Найближче до п’ятої статті договору НАТО про взаємну оборону без схвалення Сенату».

Крім того, президент Байден міг би оголосити Саудівську Аравію основним союзником поза НАТО, що сприяло б продажу передового американського військового обладнання, і яке кілька років тому було надано сусідньому Катару. Складність і повільні темпи процесу придбання зброї в Америці були головним джерелом розчарування для саудівців, які часто можуть купувати китайські альтернативи «з полиць».

Подібним чином, спільне підприємство з цивільно-ядерної програми, яка виллє мільярди в вмираючу атомну промисловість Америки, також може продовжуватися без потреби в нормалізаційній угоді між Саудівською Аравією та Ізраїлем або схваленні Сенату. Обидві сторони відклали б, але не обов’язково відхилять рішення щодо запиту Саудівської Аравії щодо збагачення власного урану. Тим часом за підтримки США королівство може створити власний завод з переробки урану та розпочати розвиток ноу-хау, необхідного для управління великою ядерною програмою.

Цей підхід «менше за менше» може не дати керівництву Саудівської Аравії та президенту Байдену всього, чого вони бажали, але він пропонує відчутний і досяжний прогрес і виключає ризик розриву відносин під тягарем нереалістичних очікувань, створених всеосяжними стратегіями «все або нічого». Насправді, незважаючи на публічне заперечення, високопоставлений чиновник США приватно визнав, що замість ратифікованої Сенатом угоди адміністрація може «зробити значні кроки на шляху до угоди, і, можливо, буде готова зробити більше, щоб завершити процес наступного року».

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V