2022 року з антиурядової акції протесту в Тегерані зникла 16-річна Ніка Шакарамі. Її тіло було знайдено через 9 днів — після проведеної перевірки влада країни заявила, що вона наклала на себе руки. Проте відділ розслідувань BBC Eye з’ясував, що Ніка була зґвалтована та вбита трьома співробітниками іранських спецслужб, після чого її тіло було викинуто на одну з вулиць міста.
Цю інформацію вдалося отримати завдяки документу, який, як передбачається, був написаний самими спецслужбами.
У доповіді під грифом «цілком таємно» міститься резюме слухань у справі загибелі Нікі Шакарамі, проведених Корпусом вартових ісламської революції. У доповіді наводяться імена її вбивць та старших командирів, які намагалися приховати правду, а також повідомляються жахливі подробиці знущань над дівчиною у фургоні, в якому її утримували співробітники служби безпеки після затримання.
Зникнення та смерть Нікі Шакарамі привернули увагу громадськості, а її фотографія стала синонімом боротьби жінок в Ірані за волю. BBC звернулася до уряду Ірану та його «вартових» революції за коментарем, але не отримала відповіді.
Востаннє Ніку бачили ввечері, 20 вересня 2022 року, біля парку Лалех у центрі Тегерана: вона стояла на сміттєвому баку та підпалювала хіджаб.
По всьому місту йшли протести за розширення прав жінок. Згідно з доповіддю, за демонстраціями стежили кілька підрозділів служби безпеки, які перебували під прикриттям.
Згодом кілька чоловіків із підрозділу під назвою Team 12 («Команда 12») затримали Ніку і посадили в машину — немаркований морозильний фургон. Ніка знаходилася в задньому відсіку фургона разом із трьома співробітниками цього підрозділу — Арашем Калхором, Садегом Монджазі та Бехрузом Садегі. Їхній керівник Мортеза Джаліл перебував у передній частині фургона разом із водієм.
Згідно з звітом, ті хто затримали Ніку спробували відвести її в поліцейську дільницю, розташовану неподалік місця затримання, але та була переповнена заарештованими протестувальниками. Тоді вони вирушили до центру тримання під вартою, розташованого за 35 хвилин їзди: начальник цього центру спочатку погодився прийняти Ніку, але потім передумав.
«Обвинувачена [Ніка] постійно лаялася і скандувала», – розповів він слідчим для звіту. У ділянці перебували ще 14 жінок-в’язнів, і йому здавалося, що вона може розбурхати інших.
Керівник «Команди 12» Мортеза Джаліль знову звернувся до штаб-квартири КВІР за порадою, йдеться у звіті: йому порадили вирушити до сумнозвісної тегеранської в’язниці Евін. Дорогою туди, він почув позаду себе гуркіт, що долинав із заднього відсіку фургона.
Один із чоловіків, який перебуває з Нікою в задньому відсіку (його звати Бехруз Садегі), розповів, що, як тільки її посадили назад у фургон після відмови в центрі тимчасового утримання, Ніка почала лаятись і кричати.
«Араш Калхор заткнув їй рота своїми шкарпетками, але вона почала пручатися. Тоді Садег [Монджазі] поклав її на морозильну скриню і сів на неї. Ситуація нормалізувалася», – розповів він слідчим.
«Я не знаю, що сталося, але через кілька хвилин вона почала сваритися. Я нічого не бачив, тільки чув, як вона лається і б’ється», – додав Бехруз Садегі. Араш Калхор далі розповів ще більше подробиць, яку стосувалися домагань і з рештою зґвалтування беззахисної дівчини.
Злочинці виправдовувалися, що Нікі вдалося вдарити одного з них так що він впав, навіть зв’язаними за спиною руками. За словами Араша Калхора, після цього вони втратили контроль над собою: «Я почав бити ногами та руками, але насправді не знав, чи я б’ю наших хлопців чи обвинувачену». Подальша агресія до дівчини привела до зґвалтування та насильницької смерті Нікі.
Якогось моменту керівник групи Мортеза Джаліл наказав водієві зупинитися. Відкривши задні двері, він виявив неживе тіло Нікі. За його словами, він прибрав кров із її обличчя та голови, «які були не в кращому стані».
Згідно з свідоцтвом про смерть Нікі, отримане Перською службою BBC у жовтні 2022 року, дівчина померла «від множинних травм, отриманих внаслідок ударів твердим предметом». Влада заявила, що вона померла після падіння з високої будівлі, що відразу заперечила її мати, яка сказала, що її дочку побили.
За словами одного з бойовиків підрозділу «Команда 12», у КВІР не хотіли фіксувати ще один смертельний випадок під час затримання — тому тіло Нікі просто вирішили «викинути на вулицю».
Наскільки відомо BBC, люди, відповідальні за смерть Нікі, не покарали. Враховуючи негативний суспільний розголос, який викликала доповідь BBC, у середу іранська прокуратура висунула кримінальні звинувачення проти активістів і журналістів.
Іранське інформаційне агентство Mizan, кероване судовою системою країни, заявило в середу, що матеріал BBC був «фальшивим, некоректним і повним помилок», не звертаючись до жодної з передбачуваних помилок, які він містить.
«Прокуратура Тегерана порушила кримінальну справу проти цих людей», — заявило Мізан, зі звинуваченнями, включаючи «поширення брехні» та «пропаганду проти системи». Перше звинувачення може передбачати півтора року в’язниці та десятки ударів батогом, а друге може передбачати до року позбавлення волі.
За даними місії ООН зі встановлення фактів, під час іранського руху «Жінка, життя, свобода» силами безпеки було вбито 551 протестувальника.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин