На цих вихідних іранські ЗМІ оприлюднили новину про розробку нового безпілотника-камікадзе. Оглядачі відзначили його схожість із російським безпілотником Lancet, який брав активну участь у бойових діях у Сирії та Україні з моменту введення в озброєння у 2020 році. Чи так це? Розбирався журналіст Forbes Пол Іддон.
Про існування безпілотника, який ще не має офіційної назви, було розкрито в повідомленні іранського інформаційного агентства Tasnim на вихідних. Tasnim пов’язаний з потужним воєнізованим формуванням Корпусу вартових ісламської революції Ірану, який і заявив про розробку безпілотника.
У звіті зроблено висновок: «Якщо припустити, що нові боєприпаси, виготовлені КВІР, створені за мотивами російського Lancet, безпілотник повинен мати польотну витривалість від 30 до 60 хвилин і нести корисне навантаження від 3 до 6 кілограмів у діапазоні 40 кілометрів».
Заслуговує на увагу використання слова «натхненний». Дрон не ідентичний Lancet, але, схоже, має подібну базову конструкцію і, як зазначає Tasnim, швидше за все, має порівнянний діапазон і корисне навантаження.
Під час бойових дій в Україні «Ланцетам» приписують знищення кількох важливих цілей — від західних танків і гаубиць до систем протиповітряної оборони радянських часів і винищувачів — багато кілометрів за лінією фронту, що змусило Україну визнати, наскільки небезпечними та складними для протидії вони є.
Хоча цей рекорд, безсумнівно, вражає, немає жодних ознак того, що він зацікавив Іран придбати Ланцет. На сьогоднішній день Тегеран виключно експортує безпілотники до росії, не імпортуючи російських. Ще до безпрецедентного технічного та оборонного співробітництва між росією та Іраном після вторгнення в Україну в 2022 році саме москва ще в серпні 2019 року виявила інтерес до безпілотників Тегерана, а не навпаки.
З 2022 року Іран поставив до росії тисячі боєприпасів Shahed 131 і Shahed 136. Він також дозволив росії збирати варіанти цих безпілотників на місці на Єлабузькому заводі безпілотників в Алабузькій спеціальній економічній зоні Республіки Татарстан, за 560 миль на схід від москви. Москва заплатила за багато з цих безпілотників золотими злитками, а також, як повідомляється, надіслала до Ірану захоплені портативні американські протитанкові ракети Javelin і протиповітряні ракети Stinger, які Тегеран, швидше за все, скористається можливістю переробити.
Немає жодних ознак того, що росія надала будь-який зі своїх безпілотних літальних апаратів Lancet або навіть проекти для локального будівництва Ірану в рамках будь-якої з цих транзакцій, хоча це не неможливо.
«Про цей новий безпілотник майже нічого не відомо, і, незважаючи на його велику схожість з Lancet, я не думаю, що він є ліцензійною копією Lancet або базується на російських технологіях», — заявив Фарзін Надімі, аналітик із питань оборони та безпеки та старший науковий співробітник Вашингтонського інституту близькосхідної політики.
«Мені невідомо про жодну російську конструкцію безпілотника, яка б могла зацікавити Іран в застосуванні чи копіюванні».
Іран має довгу історію зворотного проектування іноземних систем озброєння, включаючи безпілотники. Зокрема, Іран переробив Lockheed Martin RQ-170 Sentinel, збитий в Ірані після того, як у 2011 році зайшов у повітряний простір Ірану з сусіднього Афганістану. На основі захопленого Sentinel Іран розробив Shahed 171 Simorgh і менші безпілотники Saegheh. Ізраїль перехопив один із цих безпілотників у 2018 році та підтвердив, що це «копія» Sentinel.
Іран також має історію розробки унікальної зброї всередині країни. До речі, інші країни побудували безпілотники, які дуже нагадують іранську серію Shahed, про які невідомо, щоб вони придбали їх у Тегерана.
Наприклад, Китай нещодавно представив дрон Sunflower 200, який разюче схожий на Shahed-131, як і турецький дрон Azab, представлений минулого року. Обидва ці безпілотники були оприлюднені після того, як росія почала використовувати Шахеди проти України у 2022 році, і обидва мають однакові радіуси дії.
Можливо, КВІР спостерігав за дизайном і характеристиками Lancet і доручив своїм інженерам побудувати іранський безпілотник зі схожими можливостями, подібно до того, як Китай і Туреччина, схоже, зробили з Shahed.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин