Наприкінці березня у Франції заявили, що в межах військової допомоги передадуть Україні сотні одиниць бронетехніки, яку виводять зі складу французької армії.
Йдеться, зокрема, про колісні бронетранспортери VAB, які поступово замінюють на нові бронемашини французького виробництва.
БТР VAB є однією з моделей закордонної техніки, яку українські Сили оборони вже застосовують на полі бою проти російських окупантів.
Тому пропонуємо вам історію створення і розвитку, а також технічні можливості «робочої конячки» французької армії, яка понад 40 років перебуває на озброєнні.
Наприкінці 1960-х років французька армія почала пошук колісного плаваючого бронетранспортера. На цю потребу війська відгукнулися два національні виробники: компанія Saviem, яка згодом стала Renault Trucks Defense (зараз Arquus) зі своїм прототипом БТР VAB і компанія Berliet з БТР VXB 170. Після порівняльних випробувань французькі військові обрали варіант бронетранспортера VAB (Vehicule de I’avant blinde), абревіатура якого перекладається з французької як «броньована машина переднього краю».
БТР розробили у двох варіантах: із колісною формулою 4х4 та 6х6. При цьому корпуси обох варіантів машини мають єдине компонування та однакові габарити. Також спільними є силова установка, механізми управління, гальмівна система та інші вузли і системи.
У травні 1975 року міністерство оборони Франції замовило близько 4 тисяч VAB 4х4 у різних модифікаціях. А шестиколісний варіант бронетранспортера пропонувався для постачання експортним замовникам.
БТР VAB надійшов на озброєння армії Франції у 1979 році. Він брав участь у різних конфліктах в Африці, Азії та Європі, а також був експортований у понад 15 країн. На сьогодні це основний колісний БТР французької армії, який поступово замінюється на нові бронемашини.
Бронетранспортер має зварний корпус з листів броньованої сталі, який забезпечує захист від вогню легкої стрілецької зброї та уламків снарядів.
У передній частині БТР VAB розташоване відділення управління, ліворуч — місце механіка-водія, праворуч від нього — командира. За відділенням управління розміщене моторно-трансмісійне, де ліворуч встановлений шестициліндровий дизельний двигун потужністю 320 к. с. з гідромеханічною трансмісією, що забезпечує п’ять передач переднього ходу та одну заднього. Це відділення оснащене окремою системою пожежогасіння. Підвіска БТР незалежна, з гідравлічними амортизаторами. Машина по шосе розганяється до максимальної швидкості 110 км/год, запас ходу становить 1000 км.
У кормовій частині машини розташоване десантне відділення, де можуть розміститися десятеро повністю екіпірованих піхотинців. Посадка та висадка бійців здійснюються через дві задні двері.
VAB також може самостійно долати водні перешкоди за допомогою двох керованих водометів, встановлених із кожного боку в кормі корпусу. Максимальна швидкість при цьому становить 8 км/год. У разі потрапляння води всередину бронемашини вмикаються дві електричні помпи для її відкачування.
Маса БТР у базовій версії – 13 тонн, у пізніх версіях вага порожньої машини зросла до 13,8 т з можливістю перевозити десант і спорядження масою до 2 тонн. Довжина бронетранспортера – 5,98 м, ширина – 2,49 м, висота – 2,06 м.
Машина може оснащуватися фільтровентиляційною установкою, опалювальною системою та системою захисту від зброї масового ураження, а також додатковим навісним бронюванням.
Найчастіше БТР озброюється 7,62-мм або 12,7-мм кулеметом, який встановлюють на турелі або дистанційно керованому модулі у передній частині корпусу праворуч над місцем командира. Варіанти, що поставляються на експорт, можуть мати інше озброєння: башта з 20-мм чи 25-мм автоматичними гарматами або протитанковими ракетними комплексами VAB HOT.
На базі цього БТР створені модифікації машин різного призначення: командно-штабна, артилерійської розвідки, броньована, ремонтно-евакуаційна, санітарна, РЕБ та РХБ-розвідки тощо.
Всього було випущено понад 5000 чотириколісних і шестиколісних БТР VAB у різних варіантах. Армія Франції використовувала їх у війні в Перській затоці, а також у низці миротворчих місій. Крім цього, VAB активно поставляється на експорт і перебуває на озброєнні приблизно 17 країн.
Бронетранспортери VAB перебувають понад 40 років на озброєнні французької армії та поступово замінюються на колісні машини нового покоління Griffon та Serval. Однак ці БТР залишаються найпоширенішими броньованими машинами французького війська у кількості понад 2 тисяч одиниць і служитимуть ще довго.
Бронетранспортери VAB стали ще одним типом військової техніки, яку міжнародні партнери України надали для боротьби з повномасштабною збройною агресією Росії.
Сили оборони України почали використовувати французькі колісні БТР влітку 2022 року. А інформація про постачання в Україну цієї техніки з’явилася у червні того ж року.
Тоді міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню повідомив, що країна передасть Україні «значну кількість» бронетранспортерів та допоміжних машин французького виробництва в межах військової допомоги. Французький міністр тоді зазначив, що така допомога потрібна українським військовим для кращої мобільності підрозділів. Мовилося про БТРи типу VAB.
Бронетранспортери французького виробництва почали використовувати бійці Десантно-штурмових військ ЗСУ. Згодом військові опублікували відео, на якому розповіли про свій досвід експлуатації цих БТР.
Бійці ЗСУ зазначили, що ці бронемашини компактні та доволі місткі всередині й забезпечують комфортні умови для десанту. Такі БТР призначені для вирішення найширшого спектру завдань як для розвідки, так і для бойових дій.
Бронетранспортери використовують для переміщення чи евакуації військовослужбовців, підвезення зброї, боєприпасів чи медикаментів. В Україні БТР VAB озброїли великокаліберним кулеметом M2 Browning калібру 12,7 мм.
Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню у березні цього року заявив, що сотні БТР VAB передадуть українській стороні у 2024 та на початку 2025 року.
За словами міністра, хоч ці БТРи і не нові, проте вони все ще придатні до експлуатації та зможуть принести користь Україні.
«Щоб утримувати таку велику лінію фронту, українській армії потрібні, наприклад, наші броньовані фронтові машини (VAB): це абсолютно необхідно для мобільності військ», – відзначив Лекорню.
Наразі будь-яка справна техніка, а тим більше броньована, дуже допоможе українським оборонцям у боротьбі з російським вторгненням. Машини забезпечать захист на полі бою і ближньому тилу від атак, зберігаючи життя і здоров’я захисників. БТР дають можливість оперативно перевозити особовий склад на потрібну ділянку фронту і здійснювати їх прикриття. Тому французькі машини не будуть зайвими і послужать у Силах оборони.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин