Після Тунісу та Мавританії Європейський Союз знайшов нового «стратегічного» партнера для стримування нелегальної міграції: Єгипет, повідомляє Euronews. На вихідних Європейський Союз підписав угоду про «всеосяжне партнерство» з Єгиптом на суму 7,4 мільярда євро, що значно перевищує угоди з Тунісом і Мавританією на суму 700 і 210 мільйонів євро відповідно. Однак логіка трьох угод однакова: влити свіжі гроші, щоб допомогти стабілізувати хитку економіку та стримати потоки нелегальної міграції.
За словами президентки Європейської комісії Урсуваль фон дер Ляєн, «враховуючи вашу [Єгипту] політичну та економічну вагу, а також ваше стратегічне розташування в дуже неспокійному сусідстві, важливість наших відносин з часом лише зростатиме». Важливість цього кроку для ЄС підкреслювала присутність в Каїрі на підписанні лідерів Австрії, Бельгії, Кіпру, Греції та Італії.
Фінансування буде виділено протягом наступних трьох років і охоплюватиме економічні та торговельні відносини, енергетику та імміграцію. Пропоноване фінансування включає 5 мільярдів євро (5,45 мільярда доларів) у вигляді пільгових позик і 1,8 мільярда євро (1,96 мільярда доларів) інвестицій, згідно з коротким викладом плану, опублікованим ЄС. Додаткові 600 мільйонів євро (654 мільйони доларів) будуть надані у вигляді грантів, у тому числі 200 мільйонів євро (218 мільйонів доларів) на управління міграцією.
Економічна криза в Єгипті загострилася, коли центральний банк Єгипту у березні для отримання чергового траншу від МВФ зробив більш гнучкий обмінний курс національної валюти (фунту) та підвищив ключові процентні ставки на 600 базисних пунктів. В результаті чого обмінний курс, який фіксовано тримався останні 12 місяців на рівні близько 31 фунта за долар, стрімко впав до 47 фунтів проти долара США. Таке падіння негативно відбилося на споживчих цінах.
Єгипет критично залежить від споживчих цін на основні продукти споживання, оскільки є одним із найбільших у світі імпортерів пшениці, та крім того покладається на імпорт інших основних продуктів харчування включно з паливом, що в умовах кризи призводить до розривну бюджету і дефіциту платіжного балансу.
У 2024/2025 фінансовому році, який почнеться в липні, Єгипет виділить понад 125 мільярдів єгипетських фунтів (2,66 мільярда доларів) на субсидії на хліб у своєму державному бюджеті на та понад 147 мільярдів фунтів (3,13 мільярда доларів) на субсидії на нафтопродукти, йдеться у заяві міністерства фінансів у вівторок з посиланням на міністра фінансів Мохамеда Майта.
Загалом на програми соціального захисту було виділено 596 мільярдів єгипетських фунтів ($12,67 мільярдів), у тому числі 134 мільярди фунтів стерлінгів, зокрема, на продовольчі субсидії, додав Майт. Програма субсидій Єгипту надає такі продукти, як хліб, рис і цукор за зниженими цінами, майже 60 мільйонам єгиптян із понад 105 мільйонів населення.
Мейт додав, що субсидування нафтопродуктів стало результатом зростання світових цін на нафту та впливу змін обмінного курсу, «що вважається серйозною проблемою для державних фінансів держави».
На розпалі руйнівної кризи в Єгипті вплинув ідеальним шторм високої інфляції, великого боргу, постійного дефіциту торговельного балансу, зростання процентних ставок і нестачі іноземної валюти.
Ситуація значно погіршилася через війну росії проти України, яка призвела до зриву на світових ринках пшениці та підняла ціни на продовольство до рекордного рівня, а також через напади хуситів, які позбавили Каїр 10 мільярдів доларів щорічного доходу після обминання торгівельними судами Суецького каналу.
Крім того, війна в Газі і наступні атаки в Червоному морі також завадили енергетичному ринку Єгипту. Реекспорт газу з Єгипту впав більш ніж на 50% у четвертому кварталі 2023 року порівняно з тим же періодом 2022 року.
З цих причин стає цілком очевидна беззастережна позиція Єгипту, щодо можливості потенційної імміграції до країни до двох мільйонів палестинців. Єгипет наразі приймає понад 500 000 біженців із сусідніх країн, переважно Судану та Сирії. В той час, як самі єгиптяни прагнуть потрапити до Європи. За останні кілька років в ЄС різко зросла кількість звернень громадян Єгипту про надання притулку: з 6 616 у 2021 році до 26 512 у 2023 році, згідно з даними агентства ЄС з питань притулку (European Union Agency for Asylum – EUAA). Стимулювання внутрішньої економіки Єгипту, за планом ЄС, може зробити стільки ж – або, можливо, навіть більше – для контролю нелегальної міграції, ніж посилення фактичного контролю на кордоні.
«Вважається, що на єгиптян, які мігрують за кордон, впливають насамперед економічні чинники та пошуки роботи», — йдеться в дослідженні EUAA, опублікованому в 2022 році, щоб пояснити, чому більшість цих заяв про міжнародний захист було відхилено.
Висновки зазначають, що єгиптяни, які прагнуть дістатися до Європи, не відходять від єгипетських берегів, оскільки морські кордони ретельно охороняються. Натомість більшість подорожує до Лівії, а потім намагається перетнути Середземне море. Меншість вирішує летіти до Туреччини та намагатися потрапити до блоку через Болгарію чи Грецію.
Крім того, агентство підкреслює позицію Єгипту як країни транзиту для мігрантів, які прибувають з Африканського Рогу, які часто покладаються на тих самих контрабандистів, що й єгиптяни.
Однак, на думку видання ця «ставка» ЄС може не зіграти, насамперед через два додаткових «фактори, що підштовхують» та спонукають до втечі громадян Єгипту. Це утиск прав людини та «ситуація з безпекою», посилаючись на антитерористичну кампанію на Синайському півострові.
Після державного перевороту 2013 року Абдель Фаттах ас-Сісі, колишній генерал, зміцнив свою контрольовану владу, розширив свої президентські прерогативи та посилив роль військових у цивільному житті, що викликало звинувачення в клієнтелізмі, кумівстві та корупції. В грудні минулого року Абдель Фаттах ас-Сісі був обраний на третій президентський термін за результатами, оголошеними Національним виборчим органом Єгипту з результатом 89,6% голосів виборців.
Тиск Європи щодо зменшення нелегальних виїздів може спонукати єгипетську владу подвоїти свої «репресивні інструменти», попереджає Ендрю Геддес, директор Центру міграційної політики Інституту Європейського університету (EUI). «Шукачі притулку в Єгипті дуже залежать від гуманітарної допомоги, живуть у дуже поганих умовах і мають високий рівень безробіття. Малоймовірно, що ресурси, надані ЄС, будуть спрямовані єгипетською владою на покращення цієї ситуації», — сказав Геддес Euronews.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин