12 лютого апеляційний суд Нідерландів постановив, що Нідерланди повинні припинити постачання Ізраїлю комплектуючих для винищувачів F-35. У вироку зазначено, що існує «значний ризик» того, що літаки F-35 можуть бути використані в діях, «які серйозно порушують гуманітарні закони в секторі Газа». Справа в суді розглядалася по позову низки гуманітарних організацій типу Oxfam і Amnesty International.
У своєму позові гуманітарні організації покладалися на дані щодо супутніх втрат серед цивільних в Газі, наданих МОЗ ХАМАС, а рішення суду відбулося напередодні початку військової операції в Рафаху, яка має завершити остаточний розгром військового крила палестинських терористів.
«Правозахисники» сподіваються, що ігнорування рішення суду владою Нідерландів призведе до великого скандалу і може привести навіть до відставки діючого уряду.
Велике значення на рішення апеляційного суду Нідерландів справило попереднє рішення Міжнародного суду ООН, яке наказує Ізраїлю запобігти геноциду в Газі. Причому тоді в якості доказу були прийняті докази «prima facie», що означає, що існують розумні підозри вважати, що факт скоріше має місце, тобто звинувачення висунуті до Ізраїлю ймовірно можуть бути правдивими.
«Справа prima facie, визнана Міжнародним судом, безсумнівно, привернула увагу інших сторін, особливо прихильників Ізраїлю», – сказав Лекс Таккенберг, старший радник з питань Палестини з Арабським відродженням за демократію та розвиток (ARDD), у інтерв’ю The New Arab. «Стримуючий ефект безсумнівний».
В такий спосіб опоненти Ізраїлю намагаються використати судову гілку влади країн Європі, щоби протистояти проізраїльський позиції самих урядів цих країн. «У випадку Палестини ми є свідками розриву між судовою гілкою державної влади та політичною силою. Дії та поведінка останніх більше не є логічними, що ставить під загрозу цілісність того, що має бути «ліберальними, правовими, демократичними рамками», – заявила Шахд Хаммурі, викладач міжнародного права в Університеті Кента.
Поки, що уряди Франції та Німеччини не зменшували свою підтримку Ізраїлю у війні з ХАМАС, лише акцентуючи увагу на гуманітарних питаннях. Тому ці ведучі країни можуть опинитися під навалою внутрішніх позовів від так званих гуманітаріїв.
Велика Британія, один із найбільших ізраїльських експортерів зброї, виробляє 15 відсотків деталей F-35, а також постачає запчастини для використовуваних Ізраїлем винищувачів F-16. Однак цього тижня уряд Великої Британії зазначив, що може розглянути питання про призупинення ліцензій на експорт зброї до Ізраїлю, якщо його військовий наступ на Рафах триватиме.
Велика Британія і раніше намагалася обійти юридичні проблеми щодо продажу зброї за кордон. Зокрема, рішення Апеляційного суду 2019 року змусило Великобританію припинити всі продажі зброї Саудівській Аравії через війну в Ємені, вважаючи їх незаконними. Однак уряд пізніше заперечив це рішення, стверджуючи, що атаки проти цивільних були «окремими випадками», і продовжив продаж зброї.
У світлі справи Міжнародного Суду в інших країнах Європи з’явилися нові правові виклики та спроби розглянути питання про співучасть. У Бельгії регіональний уряд заявив, що призупинив дію двох ліцензій на експорт пороху до Ізраїлю 6 лютого.
У січні міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні оголосив, що після початку конфлікту 7 жовтня Італія припинила весь експорт систем озброєння та військових матеріалів до Ізраїлю.
Міністр закордонних справ Іспанії також заявив минулого місяця, що країна не продавала жодної зброї Ізраїлю з жовтня і що зараз існує ембарго на продаж зброї. Однак іспанська газета El Diario нещодавно повідомила, що в листопаді Іспанія продовжувала експортувати до Ізраїлю боєприпасів на суму близько 987 000 євро (1,1 мільйона доларів).
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин