У ніч проти 8 лютого американські дрони атакували східні квартали Багдада. Метою удару стало керівництво іракського воєнізованого угрупування “Катаїб Хезболла”. Удар був нанесений БПЛА RQ-9 ПС США за допомогою ракети Ninja Hellfire. Ціллю стала атвівка в якій перебував лідер угруповання Хадж Абубагер Аль-Саеді та ще два його поплічники. Пентагон визнав відповідальність за удар. «Катаїб Хезболла» відповідальне за вбивство американських військових на базі в Йорданії.
Після підтвердження загибелі свого ватажка члени “Катаїб Хезболла” та її прихильники зібралися біля «Зеленої зони» Багдаду з метою штурму американського посольства. Сили безпеки Іраку були переведені в стан підвищеної готовності, а мости до «Зеленої зони» були перекриті. Інші іранські проксі групи виступили з погрозами нових нападів на об’єкти США в регіоні.
Прем’єр-міністр Іраку Мохаммед аль-Судані в четвер звинуватив США в порушенні суверенітету його країни та заявив, що удар підштовхне Багдад до припинення місії очолюваної США військової коаліції, за словами його речника.
Місяці ескалації зіткнень між США та іранськими проксі в Іраку посилили тиск — як з боку звичайних іракців, так і з боку політичних фракцій, лояльних до Ірану — на прем’єр-міністра, щоб той прискорив вихід американських військових з країни.
Приблизно 2500 американських військових дислокуються в Іраку, вони консультують і допомагають місцевим силам запобігти відродженню «Ісламської держави».
Оскільки США ведуть боротьбу з підтримуваними Тегераном збройними формуваннями на Близькому Сході, намагаючись запобігти новим нападам на американських солдатів, завдання для Вашингтону полягає в тому, щоб зробити це, не сіючи подальшого хаосу в і без того нестабільному регіоні. Це пов’язано з тим, що лідери іранським проксі, на які є цілями для США не лише підтримуються Тегераном, але також є частиною сил безпеки в Іраку.
Судані раніше закликав вивести війська США, але не встановив кінцевий термін виходу коаліції, яка була сформована в 2014 році для підтримки іракських сил у відновленні контролю над країною від бойовиків “Ісламської держави”. В інтерв’ю The Wall Street Journal у січні він не закрив двері для американських військ, які радять іракським силам залишатися в країні відповідно до нових двосторонніх відносин.
Удари США по території Іраку, особливо по Багдаду, виявили ключову вразливість іракського уряду: його часткову залежність від проіранських формувань, які є частиною апарату безпеки країни, яким платять за боротьбу з «Ісламською державою», але які також нападають на американських покровителів Багдада.
Минулого тижня після того, як 16 іракських бойовиків, вірних Ірану, були вбиті під час авіаудару США у відповідь на удар безпілотника в Йорданії, Судані оголосив національний день жалоби та надіслав свого представника, міністра охорони здоров’я Салеха Аль-Хаснаві, на їхній похорон.
За словами іракського чиновника та радника США з питань безпеки, після нещодавніх ударів США багато командирів бойовиків, яких підтримує Іран, переховувалися в Іракському Курдистані, в елітних готелях Багдада або перетнули кордон з Іраном. Вони хвилювалися, що «Ісламська держава» може скористатися хаосом.
«Катаїб Хезболла» спочатку була створена після вторгнення США в Ірак у 2003 році як проіранська сила, що бореться з американськими військами. Згідно з даними Міністерства юстиції, протягом багатьох років підтримувані Іраном ополченці в Іраку вбили понад 600 американських солдатів.
Але з появою через десятиліття сунітської радикальної «Ісламської держави», яка загрожувала інтересам США, а також шиїтському Ірану та його збройним формуванням, США виявили, що мають спільного ворога з різними підтримуваними Тегераном групами, відомими як Сили народної мобілізації (Хашд аш-Шаббі), парасолькою в тому числі для «Катаїб Хезболла».
Однак після падіння “Ісламської держави” бойовики відновили напади на інтереси США. У 2020 році удар американського безпілотника в Багдаді вбив Абу Махді аль-Мухандіса, верховного командира «Катаїб Хезболла» разом з іранським командиром Касемом Сулеймані, архітектором іранського регіонального альянсу ополчень, намагаючись приборкати загрозу американським військам.
Відтоді «Катаїб Хезболла» є найвідомішим компонентом низки угруповань, які інтегровані в іракські сили безпеки, а також націлені на сили США як в Іраку, так і в Сирії.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин