Департамент оборони США доручив компанії Aurora Flight Sciences побудувати перший повномасштабний літак X-65.
В Агентстві передових оборонних дослідницьких проєктів США (DARPA) розповіли, що угода з Aurora Flight Sciences стала третім етапом програми «Управління революційними літаками за допомогою нових ефекторів» (CRANE).
X-65 планується випустити на початку 2025 року, а перший політ заплановано на літо цього року.
Літак має бути побудований на основі технології Active Flow Control (AFC), яка використовує струмені повітря для керування.
В DARPA сподіваються, що одного дня така простіша система допоможе замінити дорогі та важкі рухомі поверхні управління, які зазвичай використовуються в літаках.
«X-65 — це демонстратор технологій, його ромбоподібна форма крила розроблена, щоб допомогти нам максимізувати те, що ми можемо дізнатися про AFC у повномасштабних реальних випробуваннях», – розповіли в DARPA.
Струмені стисненого повітря, які виходитимуть з сопел, зможуть змінювати тиск повітря навколо і потік повітря над аеродинамічним профілем.
Таким чином система зможе керувати креном, тангажем і поворотом літака.
Водночас X-65, який матиме виразну ромбоподібну конструкцію для більшої міцності, не буде керуватися виключно AFC.
Звичайну механічну систему керування залишать, аби убезпечити експериментальний транспорт та порівняти обидві системи.
Під час випробувань механічні елементи керування блокуватимуться та вибірково замінятимуться, доки AFC не отримає повного контролю.
Літак, як частина програми DARPA з управління революційними літаками з новими ефекторами, має модульну конструкцію та працює без екіпажу.
Його вага сягає 3175 кг, а розмах крил — 9 м. Очікується, що в повітрі він досягне швидкості 0,7 Маха (приблизно 850 км/год).
DARPA повідомляє, що Aurora вже почала будівництво X-65, і планує завершити його на початок наступного року.
У разі успіху, наслідки технології AFC можуть зробити літаки легшими та міцнішими. Зокрема, крила у майбутньому можуть бути тоншими й довшими з набагато більшою ефективністю, й, можливо, технологію надалі поширять з аеродинамічних профілів на весь літак, що дозволить йому перебувати у шарі повітря без тертя зі значно зниженим опором.
Нагадаємо, Aurora Flight Sciences представила конструкцію літака X-Plane у 2020 році, яка виконана за технологією управління активним потоком.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин