Про Shahed-238 - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.
Про Shahed-238
Про Shahed-238

Як і обіцяв пишу про новий Shahed-238, що був показаний на нещодавній виставці в Ірані. Є буквально кілька фото і короткий опис зі стенду. На підставі цього всі “великі експерти з БПЛА” з усього світу роблять свої висновки. Я такий самий 🙂

Перше, що кидається в очі, це реактивний двигун. Рішення сумнівне.

Плюси реактивного двигуна:

  • На високих швидкостях робота мобільних груп ППО за новими Шахедами зі стрілецької зброї та зеніток буде не актуальною.
  • Швидкий час підльоту
  • Можливість польоту на високих ешелонах та швидкого пікірування

Мінуси реактивного двигуна:

  • Сильний тепловий слід та можливість роботи мобільних груп з ПЗРК
  • Сильний шум
  • Менша дальність польоту
  • Висока вартість двигуна

Система навігації

Нова система навігації. Зазначається, що це будуть опції у різних модифікаціях

Інерційна система: нині можна сказати, що на Шахедах її немає. Працює базовий алгоритм утримання курсу під впливом РЕБ. З розмірами та аеродинамікою Шахеда дальні польоти та точне ураження цілей лише на одній інерційній системі неможливе. Але якщо інерційну систему покращать від поточної, це стане проблемою, і то не зараз, а коли вся територія України або її більша частина буде закрита РЕБ проти GPS.

Навігація по GPS: є у поточних Шахедах.

Інфрачервона або оптична система наведення: пишуть про якесь “захоплення контрастних цілей в інфрачервоному діапазоні”. Тут я розумію, що підлетівши наприклад до підстанції, можна вразити її найважливішу частину, але це ще треба долетіти до неї.

Також я знаю, що оптична система може бути ефективною для утримання цілі при атаці. У випадку Ланцета чи FPV мені зрозуміло, як усе працює і в чому плюси, у випадку Шахеда немає. Напевно, виробникам теж це не зовсім зрозуміло, тому вони кажуть, що це опція.

Оптична система може застосовуватися також при далеких польотах для орієнтації на місцевості, але мені такі вироби, що працюють, на сотні кілометрів не відомі. Хоча теоретично це можливо.

Радіолокаційна система наведення: тут знову нас плутають. У крилатих ракетах є радіолокатор, який допомагає ракеті у польоті. Це великий і складний пристрій-система радіолокації.

У Шахеді йдеться про систему наведення на сигнали РЛС ППО для їх ураження. Так це можливо і ця проблема, тому що будь-яке ППО працює із застосуванням РЛС. Крім систем, що працюють в ІЧ-спектрі. Але варто зауважити, що таке наведення є лише загрозою оглядових типів РЛС ППО. Будь-який бойовий комплекс із РЛС зіб’є ракетою Шахед швидше, ніж Шахед до нього долетить навіть із реактивним двигуном.

Чорний фюзеляж

Спеціальна фарба на корпусі, яка поглинає радіохвилі – це домисли журналістів (вони самі це визнають) виходячи з кольору корпусу. Я не чув про існування таких фарб. Матеріали є, але не фарби. Матеріали покриття досить об’ємні, і я не впевнений, що ними можна обклеїти Шахед.

Резюмуючи, новий дизайн, модні слова, сучасні технології, все це на перший погляд вражає, але я не бачу в новому Шахеді чогось, що радикально змінить ситуацію з ефективністю їх застосування проти України в цілому.

Я міг би написати два аркуші того, що можна додати до Шахеду і це буде круто звучати на виставці та в прес-релізах, але на основне завдання Шахеда мало вплине. Якби я був конструктором, я робив би зміни Шахеда зовсім в інший бік, але підказувати противнику не будемо.

І, звичайно, основним мінусом для нових Шахедів буде висока ціна.

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V