Польовий офіс Міжнародного кримінального суду, який сьогодні почав роботу в Україні, дає певну надію, що за воєнні злочини вище керівництво рф відповість, як і військовослужбовці армії рашистів, які були безпосередніми виконавцями кожного злочину. За повідомленням Офісу Генерального прокурора, в Україні зареєстровано вже 104 тис. воєнних злочинів. Це колосальна цифра. І це не крапка. Це данні, станом на 14 вересня 2023 р. І це без урахування злочинів, скоєних на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Донецької, Луганської областей, Криму. Звідти доходять тільки фрагментарні свідчення щодо звірств окупантів. Повна картина складеться після звільнення.
Що може МКС?
Міжнародний кримінальний суд почав свою постійну діяльність у 2002 р., з того часу його юрисдикцію шляхом підписання Римського статуту визнали 123 країни світу (дані на вересень цього року).
Римський статут був ухвалений на дипломатичній конференції 17 липня 1998 р., вступив у дію 1 липня 2002 р. Україна підписала Римський статус у 2000 р., але не ратифікувала його. Утім, Україна визнає юрисдикцію МКС. Така особливість співробітництва дозволяється судом. Відповідно до законодавства Міжнародного кримінального суду країни можуть визнавати його юрисдикцію за окремими положеннями Римського статуту. Документ дозволяє суду займатися справами, які пов’язані з воєнними злочинами, злочинами проти людства, геноцидом та злочином агресії. З останнім є певні складнощі у роботі МКС.
Оскільки в кримінальному законодавстві України не передбачена стаття, яка б встановлювала покарання за злочини проти людяності, то наша держава може добитися правосуддя, звернувшись до МКС.
Офіс прокурора уповноважений самостійно розпочати справу тільки за умови, що агресія відбулася між двома країнами-підписантами Римського статуту. У цьому випадку суд має розглядати факти, які означені у Кампальскій поправці до статуту (2018). Злочин агресії МКС може розслідувати, якщо РадБез ООН звернеться до суду з таким проханням. Зараз це не можливо, по рф є постійним членом Ради Безпеки ООН і накладе вето на подібне звернення. Саме через такі юридичні тонкощі Україна просить про створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії, вчиненого рф.
Також процес розслідування фактів вчинення злочинів МКС починає розгляд, якщо сама держава не має доступу до місць вчинення правопорушень з низки причин. Зокрема, через окупацію частини території.
У 2014 р. Верховна рада прийняла постанову 790-VII, визнаючи юрисдикцію МКС за статтею 7 Римського статуту, в яка стосується злочинів проти людяності. Це було зроблено для того, щоб спеціалісти МКС розслідували злочини проти цивільних під час мирних акцій з 21 листопада 2013 по 22 лютого 2014 рр. Через рік Верховна рада прийняла ще одну постанову, яка визнавала юрисдикцію суду за статтями 7 та 8 (воєнні злочини) стосовно вчинення злочинів вищими посадовцями рф та керівниками Д/ЛНР у період з 20 лютого 2014 р. Кінцева дата вчинення цих злочинів не встановлена (без кінцевою дати як вказано у постанові). У такий спосіб Україна дала МКС повноваження розглядати воєнні та інші види злочинів без встановлення строків завершення роботи. Попереднє вивчення матеріалів справи на предмет відповідності їх юрисдикцію суду, розпочалося у квітні 2014 р. До уваги бралися декілька критеріїв: чи можуть національні суди самостійно проводити розслідування та судити, чи здатні вони забезпечити правосуддя, чи стануть подібні розслідування злочинів корисним для жертв злочинів тощо. Після ознайомлення, Офіс генерального прокурора МКС почав розслідування справ, про які Україна просила.
У 2015 р. Офіс генпрокурора МКС опублікував попередній звіт щодо того, чи було скоєно у 2013 – 2014 рр. під час Євромайдану та Революції Гідності, злочини проти людяності. Слідчі дійшли висновків, що злочини мали місце, але їх не можна віднести до цієї категорії злочинів через їхню нетривалість та спорадичність. Якщо звернутися до Римського статуту, то стаття 7 дає наступне пояснення, що злочин проти людяності “означає будь-яке з таких діянь, коли вони вчиняються в рамках широкомасштабного або систематичного нападу, спрямованого проти будь-якого цивільного населення, і такий напад вчиняється усвідомлено”. І далі йде перерахування, що може бути кваліфіковано як такий вид правопорушення, “вбивство, винищення, обернення в рабство, депортація або насильницьке переміщення населення, ув’язнення або інше жорстке позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права; катування; зґвалтування, сексуальне рабство, примушення до проституції, примусова вагітність, примусова стерилізація чи будь-яка інша подібна за тяжкістю форма сексуального насильства; переслідування будь-якої групи або спільноти, яку можна ідентифікувати, за політичними, расовими, національними, етнічними, культурними, релігійними, гендерними, як це визначено в пункті 3, або іншими ознаками, що загально визнані неприпустимими згідно з міжнародним правом, у зв’язку з будь-яким діянням, зазначеним в цьому пункті, чи будь-яким злочином, що підпадає під юрисдикцію Суду; насильницьке зникнення осіб; злочин апартеїду; інші нелюдські діяння подібного характеру, що умисно заподіюють сильних страждань чи тяжких тілесних ушкоджень або серйозної шкоди психічному чи фізичному здоров’ю”.
І саме отакої систематичності Офіс генерального прокурора суду у 2015 р. не побачив. Сподіваюся, що таких висновків інституція не буде робити, розслідуючи злочини, які рф коїть з 24 лютого 2022 р. І систематичність, і цілеспрямованість, і усвідомленість вчинення росіянами злочинів проти українського цивільного населення видно неозброєним юридичним оком.
Надивлячись на висновки, викладені у звіті МКС за 2015 р., працівники Офісу генерального прокурора продовжили вивчення подій, що сталися на Євромайдані та під час Революції Гідності, збирали докази. І вже у 2020 р. прокурорка суду Фату Бенсуда сказала, що є підстави відносити злочини, скоєні в Україні у 2013-2014 рр. до воєнних та злочинів проти людяності.
Сказати щось конкретніше в МКС на той момент не могли, бо з 2014 р. росія не відповідає на запити суду і не допускає туди міжнародні слідчі групи. Примусити рф дати дозвіл на це неможливо, бо росія не підписала Римський статут.
Співпраця МКС та України з 2022 р.
Наприкінці лютого 2022 р. Генеральний прокурор МКС Ібрагім Хан виступив із заявою, що МКС буде розслідувати злочини, скоєні російською армією в Україні. Одразу після цього більше 30 країн-підписантів Римського статуту упродовж 1 та 2 березня подали позови до МКС з проханням провести розслідування злочинів рф в Україні. Вже 2 березня 2022 р. Ібрагім Хан повідомив, що МКС вже працює над тим, аби визначити, над якими справами суд може працювати.
Тоді був запущений процес вивчення співробітниками національного кримінального законодавства України, що суд вже робив у 2014 р. В цей раз це потрібно було, щоб знов визначити перелік справ, якими можуть займатися МКС, а які будуть вестися українськими правоохоронними органами.
Упродовж року слідчі групи МКС декілька разів були в Україні, проводили ексгумації, збирали докази тощо. Одночасно із цим суд посилював тісну співпрацю з Офісом генерального прокурора України. Результатом співробітництва стало підписання 23 березня цього року Угоди про відкриття в Києві спеціального польового офісу прокурора МКС. І вже 14 вересня інституція запрацювала в Україні. Така оперативність важлива, бо робота міжнародних фахівців буде стабільною, тривалішою на місцях вчинення злочинів, а українські правоохоронці зможуть інтенсифікувати розслідування по конкретним видам злочинів.
Не менш важливим є аспект, про який не часто згадують у медіа просторі, але громадські активісти та правозахисники постійно на цьому наголошують. Наявність польового офісу в МКС посилить просвітницьку роботу в українському суспільстві. Населенню країни потрібно пояснювати, чим займаються міжнародні слідчі, чому не усі злочини вони можуть розслідувати, чому такий тривалий процес збору інформації тощо. Просвітницька діяльність передбачає і проведення освітніх заходів для правозахисних організацій, які працюють з воєнними злочинами, злочинами проти людяності та людства, злочином геноциду, або проводять моніторинг діяльність міжнародних правозахисних організацій, залучених в процес притягнення воєнних злочинців до відповідальності.
Робота польового офісу направлена і на те, щоб будувати діалог в українському суспільстві стосовно злочинів та їх покарання; надавати допомогу в проведення розслідувань на національному рівні; сприяти розбудові спеціальних судів, які будуть займатися виключно воєнними злочинами.
Весною цього року співробітники МКС вже проводили в Україні тематичні тренінги щодо підтримки жертв та свідків сексуального насилля. Практичні заходи були орієнтовані на широке коло спеціалістів психологів, психіатрів, які працюють в неурядовому секторі. Запрошені були представники правоохоронної системи, які теж необхідно отримувати додаткові знання стосовно злочинів, з якими Україна зіштовхнулася, коли рф здійснила агресію проти України у 2014 р.
Іншими напрямками роботи польового офісу МКС будуть, враховуючи вже проведені заходи у 2022 і 2023 рр.:
Слідчі дії на території України фінансуються Європейською комісією та донорськими внесками країн-підписантів Римського статуту. Окрім грошей, країни надсилають до МКС своїх спеціалістів, які працюють зі злочинами рф проти цивільного населення України.
Вже через рік від перших заяв Ібрагіма Хана і початку міжнародних слідчих дій, МКС видав довічні ордери на арешти владіміра путіна та уповноваженої рф з прав дітей марії львової-бєлової. Їм інкримінують незаконне вивезення українських дітей на територію рф, починаючи щонайменше з 2022 р. Хоча українські юристи кажуть про те, що ця практика є системною і почалася вона не минулого року, а у 2014 р., коли рф здійснила агресію проти України.
Відповідно до юрисдикції МКС, засудити заочно путіна та львову-бєлову не можна. Для України важливо, що ордери і справи термінів давності не мають. Утім, шансів заарештувати путіна і побачити його у Гаазі вкрай мало. Через міжнародний ордер воєнний злочинець обмежив кількість своїх пересувань, або їздить до країн, які Римський статут не ратифікували чи не підписали. Проблема полягає і у тому, що навіть держави, що підписали і ратифікували документ, готові заарештувати путіна. Так, в Угорщині причиною цього є те, що Римський статус неінтегрований в національну правову систему.
Необхідно розуміти, що відкриття польового офісу МКС в Україні не прискорюють формування трибуналу. Утім, його робота прискорить доведення того, що москва коїть геноцид (міжнародна комісія ООН цього точно не зробить, занадто там напівтонів у висновках) проти українців.
Окрім того, більш системною стане робота по формуванню справ по окремим видам воєнних злочинів, злочинів проти людяності та людства, злочину агресії. Кожен злочин розслідувати неможливо, але їх можна об’єднати у категорії злочинів, визначених Римським статутом. Це ніяк не применшує масштаби злодіянь росіян та рашистського режиму. Навпаки, дає більш чітке уявлення про систематичність злочинів, їхню цілеспрямованість і наслідки, які росіяни хотіли бачити в результаті їх скоєння.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин