Коментар Ігоря Федика, керівника секції Південно-східної Європи New Geopolitics Research Network, щодо провокативних дій рф біля чорноморського узбережжя Болгарії. Оригінал коментаря – у Фб-групі Аналітичного центру балканських досліджень.
За словами міністра оборони Болгарії Тодора Тагарева, його країна розпочала перемовини з союзниками по НАТО щодо того, як реагувати на провокації РФ у Чорному морі, зокрема, на російську часткову блокаду її виключної економічної зони.
Наразі з повідомлення болгарського Міністерства оборони відомо, що військово-морські сили Болгарії, Румунії і Туреччини посилили пильність, продовжуючи виконувати завдання власними силами і засобами щодо забезпечення безпеки торгових суден, які проходять через Чорне море. При цьому у військовому відомстві відмічають, що додаткові заходи щодо забезпечення безпеки судноплавства в економічних зонах «можуть бути забезпечені тільки діями НАТО, відповідно до Статуту ООН і міжнародного морського права, скоординованими з іншими партнерами в регіоні». «Болгарська позиція щодо безпеки в Чорному морі завжди ґрунтувалася на принципі союзницької солідарності, союзницьких дій і союзницьких гарантій в рамках НАТО. При прийнятті такого союзницького рішення Болгарія зробить свій внесок відповідно до своїх можливостей», – зазначають у міністерстві.
Також, за словами Тодора Тагарева, наразі немає юридичних підстав для того щоб були скоординовані маршрути вантажних суден, що перевозять зерно через економічну зону Болгарії в Чорному морі.
Коментар
Для протидії судноплавству в Чорному морі, зокрема, прямуванню вантажних суден до і з українських портів, російські ВМС вдаються до хитрощів. Вже два місяці, під приводом проведення вони військово-морських навчань, перекривають ¾ від загальної площі ВЕЗ Болгарії, через яку проходять морські маршрути до українських портів. Проблема тут полягає в тому, що такі дії РФ не забороняються міжнародним правом. Самі болгарські військові говорять, що хоча такі дії не вважаються хорошою практикою, вони при цьому не є формальним порушенням міжнародного права.
Росія навряд чи наважиться атакувати судна, що слідують в територіальних водах Болгарії, або під її прапором, оскільки це означатиме безпосередній конфлікт з НАТО. Тим не менш, брязкання зброєю у ВЕЗ країни-члена НАТО дозволяє Кремлю створювати проблеми для судноплавства в Чорному морі, а також картинку для внутрішньої російської аудиторії, в якій Росія нібито має повний контроль над Чорним морем і вантажними перевезеннями в ньому.
Дії РФ у ВЕЗ Болгарії є такою ж відвертою провокацією, як й інші її подібні дії в Чорному морі. Як от, на приклад, збиття американського БПЛА MQ-9 Reaper в березні цього року, атака російського Су-27 на британський літак-розвідник у вересні минулого року, чи нещодавнє падіння «Шахедів» на території Румунії.
Те, чому РФ дозволяє собі здійснювати такі провокації, має своє пояснення. По-перше, це фактичне самоусунення НАТО з Чорного моря. По-друге, це небажання Альянсу вживати будь-яких дій, які б могли призвести до силової конфронтації з РФ. З огляду на це, відповідь Болгарії на провокації РФ у її ВЕЗ, скоріш за все залишиться на рівні заяв з боку Міноборони чи уряду і вже вищевказаного «посилення пильності» болгарських ВМС.
Заява ж про те, що додаткові заходи щодо забезпечення безпеки судноплавства в економічних зонах «можуть бути забезпечені тільки діями НАТО, відповідно до Статуту ООН і міжнародного морського права, скоординованими з іншими партнерами в регіоні», якраз підкреслює, що ніяких самостійних і особливо різких кроків в бік РФ з боку Болгарії не буде. Як і Румунія у випадку з «Шахедами», Болгарія буде слідувати загальноприйнятому негласному підходу в НАТО щодо реагування на російські провокації, який на сьогодні полягає в униканні такого роду реакцій, які б змушували Альянс вживати кроків, які б становили загрозу будь-якого силового зіткнення з РФ.
Тим не менш навіть така виважена реакція з боку болгарської сторони є досить важливою. Те, що провокаційні дії РФ не замовчуються, називаються своїми іменами і здійснюються спроби на них реагувати – це вже великий прогрес для даної країни. Якби при владі в Болгарії були попередні тимчасові уряди, вони навряд чи б продемонстрували й таку реакцію. Підтвердженням цього є те, що відомий своїми симпатіями до РФ і небажанням надавати зброю України президент Румен Радев, який призначав і де-факто керував тимчасовими урядами, досі ніяк не відреагував на те, що робить РФ у ВЕЗ його країни.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин