Кажуть, що військова форма формує імідж армії, котра її носить. Не можна уявити образ американського солдата без мультикаму чи акупата, російського – без “цифри”, німецького – без харизматичного “флектарну”, тощо. В даному випадку образ ізраїльського солдата не може обходитися без старої, доброї “оливи”.
Справді, порівняно з “одягом” армій інших держав наша форма виглядає трохи архаїчно, ніби привітання із 50-х. І у чомусь це правда. Грубо кажучи, коріння сягає часів знаменитої “Хагани”, єврейської самооборони підмандатної Палестини, бійці якої носили, в тому числі, і британську форму, яка була або здобута від, власне “томмі” або чесно спіж… вкрадена з армійських складів. Також помітний і американський вплив: наприклад, берці та ремні у нас американські. Також, від бриттів нам дісталася традиція носіння беретів.
Що характерно, форма за цей час практично не змінювалась (крім короткого періоду з 1964 по 1968 рік, коли використовувався французький камуфляж типу “лізард”) і певною мірою таку “стабільність” можна пояснити двома факторами: перманентна відсутність грошей на переоснащення армії (принцип “і так зійде”) та бажання дати призовникам максимально просту для носіння форму.
Отже, ізраїльська військова форма ділиться на кілька видів:
Є також форма офіцерська та для проведення офіційних візитів. Але про неї, зі зрозумілих причин, мені нема чого сказати.
Також відрізняється і колір форми “алеф”, залежно від роду військ. Довбана піхота носить світло-оливковий колір, ВПС та ВМС – бежевий.
Форму “алеф” я, як і решта призовників, отримав на призовному пункті. Вона складається з: сорочки, штанів, поясу, “призовного” зеленого берету і резинки для загортання штанів під берці. Також, у комплекті йде легка куртка демісезонна. Ось так. Абсолютно по-спартанськи. Сорочка та черевики виготовлені з бавовни та синтетики. Під форму зазвичай надягається біла футболка.
Форму “бет” солдат отримує вже на базі. Зазвичай, вона вже б/у, її матеріал міцніший, створений для проходження всіх тягарів польової служби. Є спеціальні отвори під пахвами для того, щоб відірвати рукав, і з нього зробити жгут або перев’язку. За кольором вона темніша. Під неї одягається зелена футболка. Солдат не має права виходити з бази у формі “бет”, інакше, штраф від військової поліції (заради справедливості, багато хто кладе на це болт).
“Джобники” можуть мати форму “алеф” і на базі.
Берет, як і знак підрозділу, носиться на лівому плечі, і одягається у певних випадках.
Основним мінусом виокремлю те, що обидва варіанти форми не призначені для низьких температур (що логічно). Проте знаходячись у холодну ніч посеред пустелі, або під час чергування на півночі країни, навіть найгарячіший єврейський хлопець не витримує і купує собі комплект термобілизни.
До речі, зараз у військах проходять випробування нові зразки військової форми, звичніші для ока диванного мілітариста. Тут тобі і велкро для патчів, і штани, з інтегрованими резинками, не треба навіть сорочку в штані заправляти, як колгоспник, і плюс до всього багатошаровий матеріал, який і вогні не горить, і у воді не тоне… Коротше, тактикул у всі поля. А, ну і відмова від оливи на користь “плямистої цифри”.
Щоправда, форма має замінити “бет”, і використовуватиметься лише під час бойових виходів та перебування на базі. Усе інше покаже тільки час. Хто знає, може через десять років ЦАХАЛ почне асоціюватися саме з нею, а “олива” заслужено піде на спокій.
PS. Форма таки не злетіла… Тестуватимуться інші варіанти.
Влітку 2018 року АТІ розпочала випробування нової польової/робочої форми АТІ («Мадей Бет») у пятнистому камуфляжі («hа-Мадім hа-Менумарим»). на практикі випробування тривали 10 місяців, охопивши як літній, так і зимовий період.
На початку випробувань, тканина нової форми описувалася як «втричі якісніша, ніж існуюча; вогне- та жаростійка; дозволяє шкірі дихати, а поту випаровуватися; покращений крій і набагато солідніший зовнішній вигляд; зручніша, має кращу вентиляцію, відповідає антистатичним стандартам, стійкіша до знесення». Насправді відгуки про неї прямо протилежні: незручна та спекотна, у якій сильно пітнієш. До того ж дуже схожа на форму супротивників (Хізбалла, Армія Лівану, палестинські угруповання тощо), що підвищує шанси дружнього вогню».
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин