Мікрочипи нідерландських компаній NXP та Nexperia попри санкції потрапляють у Росію.
Електроніка цих виробників використовується для виготовлення російського озброєння.
Зразки продукції NXP та Nexperia знайшли у російській гаубиці, крилатій ракеті, ударному гелікоптері, а також дроні-камікадзе типу Shahed-136.
Загалом за даними Royal United Services Institute (Британського королівського інституту оборонних та безпекових досліджень) у 10 з 27 систем озброєння РФ, які вони дослідили, знайшли чіпи NXP.
Журналісти видань NOS і Nieuwsuur отримали доступ до торгових даних та дослідили, як європейські технології потрапляють до російських виробників.
У розслідуванні зазначають, що існує чітка картина того, як невелика група китайських компаній отримує чіпи з Нідерландів та експортує їх у РФ.
При цьому одна з компаній, яка реекспортує чіпи входить до санкційного списку США.
Речники компаній-виробників наголошують, що вони дотримуються правил та санкцій й не ведуть справ з Росією. Їхні клієнти також не мають права продавати чіпи в РФ.
Обидві транснаціональні корпорації кажуть, що не мають відповіді, як брокерам-шахраям все ще вдається купувати їхню продукцію.
Клієнти NXP перевіряються “ретельно”. Компанія стверджує, що виходить за рамки юридичних зобов’язань у дотриманні санкцій. Неясно, що саме це означає і чи буде компанія вживати заходів проти групи китайських посередників.
Nexperia наполягає на тому, щоб її команда експортного контролю використовувала найновіше програмне забезпечення “для моніторингу нашої дистрибуції”. Якщо дистриб’ютор порушив санкції, договір розривається. Чи сталося це минулого року, в компанії не хочуть говорити. Підсумок: перепродаж третім сторонам “ми не завжди можемо контролювати або запобігти”.
Водночас журналісти підкреслюють, що компанії мають виконувати так зване “домашнє завдання” і попереджати реекспорт товарів в РФ.
Зауважують, що ще більшим є потік мікрочипів в РФ, які виготовляють за межами Нідерландів.
Журналісти наводять інформацію, що за листопад компанії розповсюдили щонайменше 2 млн мікросхем. За той же період фабрики NXP і Nexperia виготовили понад 60 000 одиниць продукції – це близько 6% від загальної кількості.
У розслідуванні підкреслили, що санкції ЄС масово обходять. Наприклад, невеликі компанії відправляють чіпи в РФ поштою. Також азійські трейдери перепродають продукцію в Росію з високою прибутковістю.
За даними розслідувачів найбільшим посередником є китайська компанія Sinno Electronics, але на відміну від США, ЄС не запровадили проти неї санкції.
Водночас в МЗС Нідерландів зазначили, що не роблять заяв щодо конкретних компаній, щоб не завадити ефекту несподіванки.
Крім того, для ухвалення рішення щодо санкцій на конкретну компанію потрібен консенсус у державах-членах ЄС.
Водночас експерти вважають, що компанії-виробники можуть робити більше для обмеження реекспорту.
Нагадаємо, в грудні журналісти Reuters, “Важные истории” та експерти Royal United Services Institute встановили мережу посередників, які реалізовують запит РФ на необхідні компоненти.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин