Голова ОП України відвідав Центр досліджень BAYKAR.17-й день протестів в Ірані. Іранська влада не здатна на поступки. Ізраїль після перерви розвиває відносини з Туреччиною і ЄС. Греція і Туреччина звинувачують один одного в ескалації.
Туреччина: Голова офісу президента України Андрій Єрмак відвідав компанію BAYKAR під час свого візиту до Туреччини. Єрмак був одним із перших відвідувачів нової будівлі BAYKAR – Центру досліджень та розробок БПЛА. Під час зустрічі з керівництвом компанії Baykar Єрмак обговорив поточні та майбутні проекти співробітництва, зокрема у галузі виробництва БПЛА на території України. За дорученням президента України він вручив орден “За заслуги” ІІІ ступеня Сельчуку Байрактару.
Сирія: Турецькі спецслужби провели антитерористичну операцію проти ІДІЛ у районах Аль-Баб та Джараблюс на півночі Сирії. Під час вжитих заходів заарештовані 15 терористів, у тому числі 6 ватажків. Про це йдеться у повідомленні Міністерства внутрішніх справ Туреччини.
Терористи планували найближчими днями перебратися на територію Туреччини для вчинення терактів. Терористів заарештовано рішенням місцевого суду. Під час обшуків за місцями проживання терористів вилучено автомати Калашникова, пістолети, набої до них, біноклі, бронежилети та багато цифрових матеріалів.
Іран: 17-й день, масових протестів в Ірані, лише підтвердив, що пауза яка відбувалася в середині тижня була лише передихом для протестувальників. Протести, які з новою силою поновилися з п’ятниці вечора подовжилися і в неділю. Можливо, що імпульсу протестам додають чутки про смерть верховного лідера – аятолли Алі Хаменеї.
Повідомляють, що сьогодні в понад 150 містах країни відбулися протести. До протестів приєдналися студенти університетів по всій країні. Основними гаслами лунають заклики про повалення режиму: «Незалежність, Свобода, смерть Хаменеї!».
Що цікаво, демонстранти по-троху адаптуються до відключення мережі Інтернет та соціальних мереж і наприклад в Тегерані і Агвазі, що на південному заході Ірану, та роздають паперові листівки з деталями запланованих протестів і антиурядових заяв. У таких місцях, як Інші розмальовують стіни графіті з гаслами на кшталт «Жінка, життя, свобода», що є одним із фірмових вигуків демонстрантів. До речі, жінки стали основним рушієм протестів.
Як реакція на протести, глави трьох гілок влади в Ісламській Республіці, а саме президент Ебрагім Раїсі, голова судової системи Голамхоссейн Мохсені Еджей і спікер парламенту Мохаммад-Бакер Калібаф, провели зустріч у суботу ввечері, щоб обговорити поточні події. Про результати цієї зустрічі не оголошувалося.
Однак, з засідання депутатів іранського парламенту, яке вони розпочали зі скандування гасел на підтримку влади, стало ясно, що висновки іранський режим не зробив. Депутати скандували, присягнувши на вірність верховному лідеру Ісламської Республіки аятоллі Алі Хаменеї: «Кров у наших венах — це подарунок нашому лідеру». Відео було поширене державними ЗМІ Ірану.
Смерть Аміні та репресії викликали міжнародну критику правителів Ірану, які, у свою чергу, звинувачують Сполучені Штати та деякі європейські країни у використанні заворушень для спроб дестабілізувати Ісламську Республіку. Минулого тижня Іран заявив, що заарештував дев’ятьох людей з Німеччини, Польщі, Італії, Франції, Нідерландів, Швеції та інших країн за їх участь у протестах. А ще іранська влада стверджує, що багато членів сил безпеки були вбиті “бунтівниками та головорізами, підтримуваними іноземними ворогами”.
Тим не менше, в приватних бесідах деякі посадовці виявили розуміння до скарг протестувальників через смерть Магси Аміні. «Але уряд застряг», — сказав іранський чиновник. «Він зробив завісу основою системи, тому він не може повернутися назад».
І ця впертість може зіграти в іранським режимом злий жарт. Вже раніше з’являлися повідомлення, що армія Ірану не схвально сприймає реакцію влади на кризу, а ще більше невдоволених серед військових – жорстокістю поліції, КВІР та Басідж. І ось вже сьогодні декілька офіцерів повітряних сил, військово-морського флоту та армії Ірану опублікували свої відео, попереджаючи командирів поліції, КВІР та інших сил безпеки режиму, які придушують протести проти режиму. «У мене є справедлива пропозиція: ви і ваші товариші з усього світу з одного боку, ми в армії з народом з іншого боку; Ви озброєні до зубів! Ми рішучі, покладаючись на нашу віру!», – сказав у своєму зверненні офіцер ПС.
Ірак: Вчорашні протести в центрі Багдаду були придушені поліцією та підрозділами іракської армії. З настанням сутінок, вони розпочали масований штурм центру протестів – площі Тахрір і до опівночі зачистили її. Повідомляється про десятки поранених протестувальників. На ранок площа залишалася пустою від демонстрантів.
Ізраїль: Прем’єр-міністр Ізраїлю Яїр Лапід назвав призначення посла в Анкарі “важливим кроком у покращенні відносин із Туреччиною”. Про це Лапід заявив на щотижневому засіданні Кабінету Міністрів Ізраїлю. «Це важливий крок у покращенні відносин із Туреччиною, над чим ми працювали останній рік. Минулого тижня я зустрічався з президентом Ердоганом у Нью-Йорку. Ми дали доручення своїм командам розвивати зв’язки у сферах економіки, дипломатії та туризму», – сказав він. 17 серпня 2022 року Туреччина та Ізраїль вирішили відновити дипломатичні відносини та призначити послів.
Ізраїль та Євросоюз відновлюють політико-стратегічний діалог. Завтра ПМ Лапід проведе першу після 10-річної перерви конференцію Ради асоціації ЄС-Ізраїль. Міністр розвідки Ізраїлю Елазар Стерн представлятиме уряд Ізраїлю у Брюсселі та очолить ізраїльську делегацію на дипломатичних дискусіях у рамках зустрічі. У конференції приймуть участь верховний представник ЄС по закордонних справах Жозеп Боррель та міністри закордонних справ низки країн. Рада асоціації є вищою формою по просуванню відносин між Ізраїлем та ЄС в різних сферах.
Греція: Греція хоче вести конструктивний діалог з Туреччиною на основі міжнародного права, але її егейський сусід повинен припинити безпрецедентну ескалацію провокацій, заявив у неділю міністр закордонних справ Греції. «Туреччина сама вирішує, піде вона на такий діалог чи ні, але основним інгредієнтом має бути деескалація», — сказав Нікос Дендіас в інтерв’ю газеті Proto Thema.
Минулого місяця Європейський Союз висловив стурбованість заявами президента Туреччини Таїпа Ердогана, який звинуватив Грецію, члена ЄС, в окупації демілітаризованих островів в Егейському морі та сказав, що Туреччина готова «зробити все, що необхідно», коли прийде час. «Відповідальним за деескалацію є той, хто викликає ескалацію, а це Туреччина», — сказав Дендіас. За його словами, заяви Туреччини про те, що Греція не може бути рівноправним співрозмовником у дипломатичному, політичному та військовому плані, порушують основне правило зовнішніх відносин — принцип рівності між націями. «Це образливий підхід, який оцінює різні країни як більш-менш рівні», — сказав Дендіас.
Вчора президент Ердоган заявив: “Заохочення Греції до озброєння островів несумісне з розумом та союзними відносинами. Політика провокацій та напруженості нікому не йде на користь і не йтиме. Ми не погоджуємося зі зняттям ембарго на постачання зброї кіпріотам-грекам з боку США».
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин