Тегеран закидає Вашингтону підбурювання протестів. «Хезболла» планує відправити своїх бойовиків в Іран. КВІР знов завдав ударів по території Іраку. Ірак очікує бурхливих вихідних.
Туреччина: Туреччина проклала 140 із 170 кілометрів трубопроводу, яким газ із турецького чорноморського родовища «Сакар’я» йтиме в порт Фільйос у Зонгулдаку, – TRT російською. Нагадаю, 2020 року президент Ердоган оголосив про відкриття нового родовища природного газу в Чорному морі об’ємом 405 мільярдів кубометрів. У 2021 році Ердоган оголосив про виявлення ще 135 мільярдів кубометрів природного газу в Чорному морі.
Міністерство закордонних справ Туреччини викликало посла Греції через звинувачення Анкари в тому, що Афіни порушують демілітаризований статус островів в Егейському морі. За даними телеканалу NTV, від викликаного посла вимагали “покласти край порушенням на островах та відновити їхній демілітаризований статус”. В Анкарі стверджують, що Греція відправила бронемашини американського виробництва на острови Лесбос і Самос, які мають бути демілітаризованими згідно з міжнародними угодами.
Іран: Підтримка США “заворушників” суперечить дипломатичній позиції Вашингтону щодо Ірану, заявив міністр закордонних справ Ірану, цитований напівофіційним інформаційним агентством ISNA в неділю. “Мирний протест є правом кожної нації. Однак втручання США у справи Ірану та підтримка “заворушників” у реалізації їхнього проекту дестабілізації явно суперечить дипломатичним посланням Вашингтону Ірану щодо необхідності ядерної угоди та встановлення стабільності в країні. регіоні”, – сказав він.
В принципі не новина, що ядерний шантаж рано чи пізно став би одним з аргументів іранського режиму. В цьому випадку він стався раніше, оскільки рівень протестів в країні наблизився до максимально зафіксованих, які охопили десятки міст. Іранці, яким набридли репресивні правила та зруйнована економіка, зіткнулися з кулями, сльозогінним газом та арештами, під час жорстоких спроб режиму Ісламської Республіки придушити протести.
В тім сил не вистачає. До придушення протестів вже залучені наявні сили поліції та КВІР, а також міліції Басідж, так званої «Організації мобілізації обездолених» – напіввійськової організації, що складається з добровольців і яка виконує функцію народної міліції. Однак, людей не вистачає і в них, все більше свідчень доводять про залучення в бойовики Басідж неповнолітніх.
А ще надходять повідомлення з Лівану, що лідер «Хезболла» Хасана Насрала за вказівкою з Ірану наказав зібрати 4 тис. бойовиків для відправки до Ірану. В наказі лідера «Хезболла» йдеться, що бойовики угруповання будуть залучені в охороні важливих об’єктів, мають мати досвід бойових сил в Сирії та пройти курси перської мови.
Де поліцейських сил не достатньо, режим використовує озброєнних стрілецькою зброєю бойовиків Басідж, які намагаються залити кров’ю протести. В тім, виходить не скрізь – місцеві чинять затятий опір. Відповідно до відео нижче, показовим є те, що шалений опір режиму чинять не лише так би мовити представники не «титульної національності» – азербайджанці та курди, а й белуджи, які є близькими до іранців.
Інформації про реальний стан речей в Ірані доходить досить мало, у зв’язку з обмеженим доступом до Інтернет в країні. Разом з тим, джерела The New York Times, які інформують видання про події в Ірані, підтверджують, що відео і фотографії які оприлюднюються в інтернеті загалом збігалися з їх даними. «З минулого (суботнього) вечора Ошнавіє управляє народ», — сказав в інтерв’ю Хусейн Язданпана, лідер Партії свободи Курдистану, войовничого ірано-курдського угруповання, що базується в Іраку, додавши, що жінки скинули свої обов’язкові хустки. «Звільнення має далекосяжні наслідки для інших міст», — сказав він, описуючи місто як ворота в інші курдські райони Ірану. Пан Язданпана, члени групи якого є в місті попередив, що іранські сили безпеки скупчилися навколо Ошнавії, і він боїться кривавої бані.
Щоб завадити транскордонній кооперації іранських курдів з іракськими, підрозділи Корпусу вартових ісламської революції завдали потужних ударів безпілотників і артилерії націлившись на те, що, за словами Тегерана, є базами іранських курдських сепаратистів на півночі Іраку. Це був другий такий транскордонний напад з минулих вихідних.
У суботу в КВІР заявили, що націлилися на бази та тренувальні табори курдських сепаратистських груп на півночі Іраку, стверджуючи, що це завдало їм серйозної шкоди. У понеділковому звіті напівофіційне інформаційне агентство Tasnim заявило, що атаки гвардії були відповіддю на підтримку, яку сепаратисти нібито надали заворушенням в Ірані, а також на їхні спроби контрабанди зброї.
Міністерство торгівлі США заявило в понеділок, що додало четвертий іранський вантажний літак, який обслуговує росію, до списку літаків, які, як вважають, порушують експортний контроль США під санкціями адміністрації Байдена. Департамент додав три іранські вантажні літаки до списку 19 вересня. Четвертий літак належить іранській авіакомпанії Saha Airlines, яка належить ПС Ірану, йдеться в заяві департаменту. Літак, який був доданий до списку в понеділок, залетів до росії без належного дозволу Міністерства торгівлі, йдеться в заяві.
Ірак: Ще однією країною, в якій стабільність може бути знов порушена – є безумовно Ірак. На честь третьої річниці жовтневих протестів 2019 року, під час яких сотні були вбиті і тисячі були поранені, в Багдаді ведеться підготовка до проведення великих демонстрацій, які заплановані на 1 жовтня. Влада зосереджує велику кількість правоохоронців біля площі Тахрір в Багдаді, яка є традиційно епіцентром подій.
Очікуванні заворушення, можуть бути посилені не лише відчуттям безвихіддя з глухого політичного кута в якому Ірак опинився після дострокових виборів 10 жовтня минулого року, а й озлобленням щодо того, що поки жодні протести не привели до суттєвих змін в житті іракців, попри численні жертви з їх боку. Народ скоріш за все вимагатиме повалення влади корумпованих еліт. І багато з людей на вулицях будуть з числа прихильників Муктади ас-Садра, який продовжує свою небезпечну гру у спробі отримати реальну владу.
Нагадаю, що ас-Садр у твіттері 29 серпня несподівано оголосив про свій «остаточний» відхід з політики, що змусило його прихильників вийти на вулиці укріпленої «Зеленої зони» Багдаду та центральних і південних провінцій Іраку. Його заява перетворила «Зелену зону», де розташовані урядові будівлі та посольства, на поле битви між збройними формуваннями Садра «Сарайя аль-Салам» і Армією Аль-Махді проти парамілітарних формувань підтримуваної Іраном мережі «Хашд Аль-Шаабі», переважно лояльної до Аль-Малікі, колишнього прем’єр-міністра Іраку.
Аль-Малікі, один з лідерів проіранських рухів, якого прагнув знов проштовхнути на посаду прем’єр-міністра Іран. Однак, «несподіваний» крок ас-Садра зруйнував ці плани. Бої закінчилися наступного дня закликом Муктади ас-Садра до своїх бійців припинити бої та відійти з цього району. В сутичках наприкінці серпня понад 30 людей загинули, сотні отримали поранення.
Ізраїль: Зеленський потрапив на обкладинці ізраїльського видання The Jerusalem Post. Президент України очолив рейтинг найвпливовіших євреїв світу.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин