Польща завершила переговори з США щодо угоди про статус американських військ в РП - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Польща завершила переговори з США щодо угоди про статус американських військ в РП

Польща завершила переговори з США щодо угоди про статус американських військ в РП
Польща завершила переговори з США щодо угоди про статус американських військ в РП

Варшава успішно завершила переговори з Вашингтоном щодо укладення угоди про статус підрозділів Збройних сил США у Польщі (SOFA, Status of Forces Agreement), що усуває останні перешкоди для розміщення батареї американських зенітних ракет “Петріот” в РП. Про це йдеться в сьогоднішньому номері видання “Польска Таймс”, передає власний кореспондент УКРІНФОРМу.

“В результаті переговорів ми отримали хороший проект угоди, який відповідає усім нашим очікуванням. Відтепер чекатимемо на остаточне рішення голови Ради міністрів Польщі”, – заявив в інтерв’ю газеті міністр оборони РП Богдан Кліх. Він не уточнив, які переваги надасть Варшаві ця угода. 

“Польска Таймс” зазначає, що 14-місячні складні переговори завершилися досить несподівано, оскільки ще донедавна здавалося, що вони зайшли в глухий кут. Газета зазначає, що вирішити суперечливі питання між РП та США з цього питання не могли ані кілька раундів переговорів у вересні-жовтні цього року, ані нещодавній візит до Варшави віце-президента США Джо Байдена.

Часопис нагадує, що каменем спотикання між Варшавою та Вашингтоном були питання кримінальної відповідальності американських військовослужбовців, які можуть вчинити злочин на території РП. Відзначається, що американська сторона довго не погоджувалася на те, щоб судили американців в Польщі.

Крім того, суперечливими також були фіскальні питання, зокрема щодо оподаткування американських фірм, які діятимуть у Польщі і виконуватимуть замовлення Пентагону. Варшава побоювалася, що звільнення цих фірм від податкового навантаження може стимулювати зловживання в їхній діяльності.

Проводячи переговори щодо SOFA з Вашингтоном, Варшава враховувала негативну практику дії документа з досвіду інших країн. “Положення польсько-американської угоди, якщо порівнювати схожий документ між Іспанією та США, можна вважати успіхом Варшави”, – зазначив один з чиновників МЗС РП.

Часопис констатує, що попри завершення переговорів, невідомо, коли підпишуть документ. Адже угоду має затвердити польський прем’єр, а згодом її повинні ратифікувати парламент та президент країни. Однак видання прогнозує, що з ратифікацією не має виникнути жодних проблем.

Як повідомляв УКРІНФОРМ, Польща здавна ініціює розміщення американської батареї зенітних ракет “Петріот” на території РП. Від самого початку це пов’язувалося з розташуванням елементів американської ПРО в Польщі у версії попередньої адміністрації Білого дому.

Однак попри відмову президента США Барака Обами продовжувати проект стратегічної протиракетної оборони свого попередника, американський лідер підтвердив, що це не стосуватиметься батареї “Петріот”.

Оцінюється, що американські ракети в бойовій версії можуть бути розміщені на ротаційній основі в Польщі вже з 2010 року. Угода щодо SOFA зможе полегшити також і підписання нового документа між США та Польщею щодо можливого розміщення в РП системи ПРО на базі мобільних платформ ракет SM-3.

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V