Бойові машини піхоти М-80А від Словенії поступили на озброєння механізованих військ України.
Машини отримали бійці 24-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України.
Командування бригади імені короля Данила оприлюднило фотографії з тренуваннями на цих машинах та БМП-2.
У червні цього року стало відомо, що Словенія відправила в Україну 35 БМП M-80A.
В обмін на передачу Україні техніки Словенія отримала від США ваучер на купівлю зброї на суму, що перевищує вартість відправленої техніки.
Для стрільб з цих бронемашин українські військові отримали боєприпасами 20×110 мм AP-T, які вироблені у Сербії підприємством “Yugoimport”.
Станом на 2021 рік словенська армія мала загалом 46 цих БМП, 14 з яких перебували на озброєнні та 32 на складі.
БМП M-80 була розроблена у Югославії ще у кінці 70-х років, але попри панівну думку, що це версія радянської БМП-2, насправді це не так.
Хоча за компонуванням – переднє розміщення двигуна, розміщенням членів екіпажу та десанту, а також, певною мірою, зовнішнім виглядом, M-80A нагадує радянську розробку. Але перша БМП-2 потрапила на озброєння СРСР лише у 1980 році, а югославська M-80A – на рік раніше.
Також невірно і вважати, що M-80A це лише версія БМП-1, бо вона відрізняється від неї всіма складовими – двигуном, ходовою частиною та озброєнням. Зокрема на югославській машині встановлений німецький ліцензійний двигун Daimler-Benz потужністю 320 к.с.
При вазі у 13,8 тонни, це дає питому потужність у 23 к.с. на тонну. Для порівняння у БМП-1 та БМП-2 з 300-сильними двигунами УТД-20 цей показник становить 23 та 20 к.с. на тонну. Також відрізняється і ходова частина: п’ятикаткова у M80A, замість шести катків у радянських БМП.
M-80A озброєна 20-мм швидкострільною автоматичною гарматою HS.804 (M-55) від Hispano-Suiza з темпом стрільби 1000 пострілів за хвилину.
Потужності цієї гармати вистачає для ефективної боротьби з легкою бронетехнікою. У вигляді допоміжного озброєння – 7,62-мм кулемет.
Також з цієї БМП можливо вести вогонь ПТРК “Малютка”, але ці ракети застарілі та їх практичне використання виглядає доволі сумнівним.
Рівень бронювання M-80A “класичний” для того часу, аналогічний радянським БМП, і забезпечує захист виключно від стрілецького озброєння.
Бойове використання цих машин прийшлось на період югославських воєн, де вони використовувались всіма сторонами. Через це, особливих даних щодо значних особливостей машини немає.
Варто також зазначити, що M-80A продовжує знаходитись на озброєнні у Хорватії, приблизно у кількості 100 одиниць, а також у Сербії – понад 300 одиниць, включно із модернізованими версіями.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин