У той час, коли кращі сини та дочки України боронять життя українців та нашу територію, часто ціною свого життя, багато банків та інших фінансових установ порушують Закон України та продовжують нараховувати їм відсотки, пені та штрафи за кредитами. Чому так відбувається і як змінити ситуацію, давайте розберемося разом.
Ще на початку російської агресії проти України в 2014 році військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти були звільнені від сплати відсотків по своїм кредитним зобов’язанням згідно ч. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».
Дещо пізніше, 23 квітня 2021 року було введено обмеження, що ця пільга стосується тільки тих військових, хто проходить військову службу і є учасниками АТО/ООС. Але закон зворотної сили немає. Тому, якщо ви проходили службу в період з 2014 року до квітня 2021 року, це обмеження Вас не стосується.
Ці пільги стосуються не тільки банківських установ, але усіх кредитних організацій, у тому числі, МФО, ломбардів, кредитних спілок, лізингових компаній та інших юридичних осіб та фізичних осіб, які надають фінансові послуги.
Військовослужбовці мають право на звільнення від сплати:
– відсотків за користування кредитом;
– штрафів, пені, страхових виплат.
Дуже часто військовослужбовці продовжують сплачувати усі пені та відсотки через те, що не надали банку або іншій кредитній організації документи, які підтверджують, що вони мають право на пільги.
Таким документами являються:
– Військовий квиток зі службовими відмітками в відповідних розділах (окрім розділу «Зброя»).
– Посвідчення Учасника бойових дій.
– Довідка про проходження військової служби за контрактом, яку можна отримати безпосередньо у військовій частині (форма 5)
– Для резервістів – витяг з наказу або довідка про зарахування до військової частини, обидва документа можна отримати в своїй військовій частині.
– Довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (Додаток 4 до Порядку у відповідності до затвердженої форми згідно Постанови Кабінету Міністрів України №350 зі змінами від 10 травня 2018 року)
Надалі кредитор зобов’язаний перерахувати суму кредиту з урахуванням того факту, що деякий час відсотки нараховувалися незаконно. Актуальну суму повідомляють клієнту любим погодженим методом.
Особливу увагу хочемо звернути на те, що всі кошти, які були сплачені військовослужбовцем за користування кредитом (у вигляді відсотків, штрафів та пені) – підлягають обов’язковому поверненню.
Дуже часто військові продовжують сплачувати кредити, як вони є, або накопичують борги, якщо не можуть їх сплатити. Дехто спробував отримати пільгу, але не отримав перерахунок. Інші навіть не звертаються за цією пільгою, бо вважають, що вони і так усе виплатять, а пільгові гроші нехай краще підуть на якісь важливі речі.
Більша частина банків та усі МФО та кредитні спілки –прибуткові компанії, які належать приватним особам. На відміну від вас, вони розраховують усі ситуації, у тому числі, ризики неповернення кредитів. Пільги військовим також були узгоджені з банками ще у той час, коли розробляли закон. Що стосується МФО, хто звертався, знають, які там відсотки. В них вже включені усі можливі та неможливі фінансові ризики.
Таким чином, якщо ви не захищаєте свої права, ви просто добровільно допомагаєте тим організаціям отримувати додатковий, що дуже важливо, незаконний прибуток.
Ви хочете підтримати економіку? Прекрасно! Ваша родина витратить ці кошти в магазинах, аптеках, оплатить комунальні послуги і цим реально підтримає економіку України. Або ви завжди можете передати отриману компенсацію за переплату волонтерам, які потім, можливо, саме у вашу частину привезуть багато корисного. Варіантів багато. І усі вони більш користі, ніж подарувати незаконний прибуток фінансовій установі.
З іншого боку, якщо ви допомагаєте кредитній організації порушувати закон, чи допоможе це відбудовувати європейську та демократичну Україну? Подумайте. В Європі саме тому закони і працюють, що порушувати їх дуже ризиковано, у тому числі, з фінансової точки зору.
Саме тому, якщо Ваші права порушені, обов’язково їх захищайте. І не треба соромитися, кредитуються в Україні масово. Далеко не всі своєчасно сплачують по кредитам. Це не злочин, а життя та його складнощі. І саме користуючись тим, що багато українців не вміють та навіть соромляться захищати свої права, кредитні організації отримують незаконні прибутки.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин