Інформація передрукована с сайту Юридична самооборона
Станом на 2017 рік статус учасника бойових дій отримали понад 300 000 осіб в зв’язку з проведенням антитерористичної операції (далі — АТО) на Сході України. Учасники бойових дій наділені широким спектром прав і пільг. У законодавстві України відбулися істотні зміни, спрямовані на посилення соціального та правового захисту цієї категорії осіб.
У цій статті від Юридичної самооборони ми дізнаємося, які пільги передбачені учасникам АТО, як оформити пільги ветерану бойових дій, які виплати надаються учасникам АТО та їх сім’ям та ін.
ХТО ТАКІ УЧАСНИКИ АТО, УЧАСНИКИ БОЙОВИХ ДІЙ І ВЕТЕРАНИ ВІЙНИ
Поняття «ветеран війни» є найбільш широким. Воно включає в себе поняття «учасників бойових дій» і «інвалідів війни».
Зокрема, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці і службовці ряду інших державних силових структур, які захищали (захищають) незалежність і територіальну цілісність України і є безпосередніми учасниками АТО.
Тобто учасники АТО є учасниками бойових дій, а, отже, мають статус ветеранів війни.
ДОВІДКА УЧАСНИКА АТО ДЛЯ ПІЛЬГ
Статус учасника бойових дій надається за умови, якщо особа залучалася до проведення АТО не менше ніж на 30 днів (в т.ч. за сукупністю днів перебування там). Такий термін перебування в зоні АТО не потрібно, якщо особа виконувала завдання:
Для надання статусу учасника бойових дій, особам необхідно подати документи, видані уповноваженими державними органами і посадовими особами, які містять достатні докази участі в АТО.
Зокрема, це такі документи:
Військова частина або інший орган, в складі якого перебував учасник АТО, або військовий комісаріат після закінчення служби (при постановці на військовий облік), повинні проконтролювати наявність записів про участь в бойових діях в військовому квитку.
Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається уповноваженими комісіями. Цей статус підтверджує посвідчення учасника бойових дій, яке разом з військовим квитком та довідкою (довідками)про період АТО дають право на пільги, встановлені законодавством.
ВИПЛАТИ УЧАСНИКАМ АТО У 2017 РОЦІ
Якщо учасник бойових дій до початку проходження служби отримував пенсію як пенсіонер з числа військовослужбовців, то виплата такої пенсії на час служби не припиняється. Після звільнення від служби виплата пенсій здійснюється учаснику бойових дій з урахуванням додаткової вислуги років на день його демобілізації.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
За виконання особливо важливих завдань під час проходження служби виплачується надбавка в розмірі 100% від посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менше 3 000 гр. в розрахунку на місяць, виплачується службовцям:
Учасникам АТО за рахунок державних коштів виплачується одноразова грошова допомога у зв’язку з встановленням інвалідності в розмірі:
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та учасникам АТО також щорічно виплачується разова грошова допомога до 5 травня. Станом на 2017 році її розмір становить:
для інвалідів війни:
для учасників бойових дій — 1 200 грн.
ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ АТО НА ЗЕМЛЮ
Учасники АТО мають право на першочергове відведення їм земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Учасник АТО повинен вирішити, де він хоче отримати земельну ділянку і для яких цілей. Від цього залежить, до якого територіального органу буде подаватися клопотання про виділення земельної ділянки.
Для того щоб побачити місце розташування наявних вільних земельних ділянок, зарезервованих для учасників АТО, слід переглянути ці дані на сайтах головних управлінь Госгеокадастра в розділі «Інформація для учасників АТО».
Залежно від цільового призначення, учасник АТО може безкоштовно отримати земельну ділянку із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ АТО ЗА КРЕДИТАМИ
Учасники АТО мають право отримати кредит на будівництво або капітальний ремонт житлових будинків і надвірних будівель, на приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок.
Такий кредит погашається протягом 10 років, починаючи з 5-го року після закінчення будівництва.
ЯКІ ПІЛЬГИ НАДАНІ УЧАСНИКАМ АТО ДЛЯ АВТОМОБІЛЯ
Учасники АТО, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і що мають особистий автомобіль, користуються правом щомісяця отримувати компенсацію своїх витрат на бензин (50 літрів на місяць) за цінами, встановленими в місяці покупки.
Що стосується пільгової «розмитнення» авто для учасників АТО в 2017 році, то зазначимо таке. Незважаючи на гучні обіцянки і наявність відповідних законопроектів в законодавчому органі, дана пільга досі не введена в Україні
ПІЛЬГИ ДІТЯМ УЧАСНИКІВ АТО НА НАВЧАННЯ
Держава забезпечує учасникам бойових дій та їх дітям державну підтримку для отримання професійно-технічної та вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. У тому числі підтримка надається дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, — до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Така підтримка може надаватися у формі:
Законодавство України не передбачає окремих пільг для дітей учасників АТО в садку. Проте право на першочергове зарахування дітей в дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади встановлено для дітей військовослужбовців в Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
ПІЛЬГИ РОДИНАМ ЗАГИБЛИХ УЧАСНИКІВ АТО
Сім’ї учасників АТО хоч і не беруть безпосередню участь в її проведенні, проте вони визнаються особами, на яких також поширюється дія норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вони набувають такого статусу у випадках, якщо учасник АТО, сім’єю якого вони є, загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих при безпосередній участі в АТО, перебуваючи в районах і в період її проведення.
Такі особи користуються пільгами щодо забезпечення земельними ділянками, пільговими кредитами і по зарахуванню їх на навчання, які ми розглядали вище. Крім цього, вони також мають право:
в сфері медичного обслуговування:
в сфері ЖКГ:
ВИПЛАТИ РОДИНАМ ЗАГИБЛИХ УЧАСНИКІВ АТО
Членам сімей загиблих учасників АТО за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) члена сім’ї — учасника АТО в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму.
Таке право виникає в разі, якщо:
Прожитковий мінімум обчислюється в розмірі, встановленому законом для працездатних осіб станом на дату загибелі (смерті) учасника АТО.
ПІДБИВАЄМО ПІДСУМКИ ЗА ТЕМОЮ ПІЛЬГ УЧАСНИКАМ БОЙОВИХ ДІЙ В УКРАЇНІ У 2017 РОЦІ:
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин