На півночі Сирії відбулися замахи на командирів повстанців. Федеральний уряд Іраку намагається перехопити контроль над всієї нафтою в країні. «Хезболла» заявила про успішне випробування керованного БПЛА над Ізраїлем.
Сирія: Рашка продовжує створювати осередки напруження. Повідомляють, що сьогодні російські МіГ-31 провели електронні пуски гіперзвукових ракет “Кинджал” над Середземним морем. Стрільби проводилися в рамках загальних навчань «сил стратегічного стримування», які проводилися сьогодні під головуванням ху@ла. Як повідомляється пуски були успішними.
На підконтрольній Туреччині частини почалася серія замахів на лідерів протурецької Сирійської національної армії. У п’ятницю вибухом СПВ був вбитий лідер фракції Сукур аш-Шам – Фаді Абу Хусейна Сукура.
А в четвер, в такий же спосіб був вбитий член Управління по зв’язках з громадськістю Сирійської національної армії – Абу Халеда Сідаві. Обидва замахи відбулися в місті Аль-Баб на сході Алеппо. Місто Аль-Баб з 2017 року перебуває під контролем повстанських збройних сирійських угруповань, однак з причини близькості до лінії фронту, питання безпеки в ньому досі не вирішене.
Повідомляється, що підрозділи «Хезболла» евакуюються з Аль-Маядіну, що на півдні Дейр-Ез-Зору і майже на кордоні з Іраком та переміщаються в напрямку Алеппо, Хомса, Дамаска та Дараа.
При цьому бойовиків «Хезболла» на місці заміняють на місцеве ополчення навербоване Корпусом вартових іранської революції. Цей процес є плановим переміщенням військ ближче до кордонів з Ізраїлем, який розцінюється як підготовка до нового витка збройного протистояння.
Ірак: Повідомляють, що федеральний Верховний суд Іраку зобов’язав уряд Курдської регіональної автономії (КРАІ) передати всю сиру нафту на своїх територіях і сусідніх підконтрольних районах безпосередньо в розпорядження федерального уряду.
Рішення суду виходило з умов угоди, укладеної у 2019 році між Багдадом і курдською столицею Емблем, яка передбачала передачу в центр 250 000 з понад 400 000 барелів нафти на день в обмін на свою частку у федеральному бюджеті, яка використовувалася на виплати зарплат службовцям, адміністраціям, поліції, збройним силам тощо. Однак, як кажуть, правляча партія КРАІ – Демократична партія Курдистану зловживала своїм правом і здійснювала продаж нафти за міжнародними контрактами.
Таке рішення федерального суду, зрозуміло, викликало обурення в курдському уряді, оскільки КРАІ офіційно визнана автономним регіоном Іраку з 2005 року і протягом десятиліть розробляла свої нафтові та газові ресурси незалежно від федерального уряду Іраку, прийнявши власний закон про нафту для управління ресурсами на своїй території ще в 2007 році.
Спірним питанням тут залишалися родовища навколо міста Кірку, яке курдська Пешмерга відбила у терористів ІДІЛ у 2014 році. І хоча, центральна влада Іраку повернула контроль над самим містом у жовтні 2017 року, питання нафтових родовищ залишалося відкритим і федеральний уряд продовжував тиск на курдів, який в підсумку вилився у рішення суду, про яке згадувалося вище.
Прогнозують, що саме по собі судове рішення навряд чи зможе повністю зупинити торгівлю нафтою для курдів, однак складнощі у цьому будуть відчуватися беззаперечно. Тому, курдам швидше за все прийдеться продавати свою напівлегальну нафту з ще більшим дисконтом.
Нагадаю, що Ірак є другою за потужністю країною в Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), яка щойно уклала угоду з французькою TotalEnergies на 27 мільярдів доларів. Ця угода має забезпечити продовження роботи найбільших світових нафтових компаній в Іраку, які планували згортання роботи після періоду невизначеності безпеки в країні.
Ізраїль: У розвиток інформації вчорашнього дайджесту про невстановлений БПЛА, який перетнув кордон Лівану в бік Ізраїлю, що спричинило тривогу та застосування ізраїльських ПС та ППО, в самій «Хезболла», яка стала автором провокації, запевнили у повному успіху операції. В заяві терористів йдеться, що БПЛА типу «Хасан» виконав задачу і повернувся на базу провівши у небі 40 хвилин під час яких здолав 70 км території підконтрольній ізраїльським ППО.
Ця інформація яка базується лише на ствердженні «Хезболла», поки не була підтверджена іншими джерелами, але є доказом реальних спроб з боку іранських проксі сил знайти «відмичку» до протиповітряної оборони Ізраїлю.
Ізраїль у свою чергу провів демонстративний проліт над територією Лівану парою F16, що в принципі лише підтверджує хоча б частковий успіх «Хезболла». Кажуть, що то два ізраїльські бойові літаки увійшли до повітряного простору Лівану з боку моря і протягом кількох хвилин баражували над Бейрутом.
Туреччина: Ердоганом і Столтенберг під час телефонної розмови обговорили питання співпраці Туреччини та НАТО та регіональну тематику.
Єнс Столтенберг привітав главу турецької держави з нагоди 70-річчя вступу Туреччини до НАТО. Президент Ердоган у свою чергу подякував співрозмовнику за його чітку позицію про незамінну роль Туреччини в НАТО, що незмінно озвучується головою блоку на різних платформах.
Крім того, турецький президент зазначив, що на тлі кризи між Україною та росією Туреччина в черговий раз продемонструвала свій внесок у діяльність НАТО. Він додав, що від початку ескалації напруженості Анкара закликала до врегулювання проблеми шляхом діалогу та дипломатії та заявила обом сторонам про готовність Туреччини організувати у себе саміт лідерів чи переговори на технічному рівні.
Лівія: Прес-секретар міжнародно визнаного Уряду національної єдності Мухаммад Хамуда виступив із різкою критикою спеціального радника Генерального секретаря ООН з Лівії Стефані Вільямс. Вона, за словами Хамуда, потурає відкладанню виборів, що загрожує підірвати стабільність та безпеку в Лівії, а ООН цим суперечить сама собі.
«Ми сподіваємося, що Вільямс не дасть можливості для голосів, які звинувачують місію ООН з підтримки в Лівії (UNSMIL) у тому, що вона переходить на бік однієї сторони перед іншою з моменту початку політичного діалогу в 2020 році. Ми віримо в здатність місії контролювати свою роботу на користь її міжнародних завдань і репутації», – додав Хаммуда.
Раніше, 30 січня, Вільямс в заяві для преси сказала, що політичний клас Лівії повинен припинити те, що вона назвала грою в музичні стільці, щоб залишитися при владі, і замість цього зосередитися на підготовці до виборів. Бо на думку Вільямс, лівійці бачать в такій грі спроби домінуючого політичного класу зірвати вибори та позбавити 2,8 мільйона лівійців, своєї мрії.
Це була не остання суперечлива заява Вільямс, коли за результатами її зустрічі зі спікером Палати представників в Тобруку Агілою Салехом, вона допустила «надання довіри новому уряду відповідно до процедур…», що так само може бути сприйнята як упередженість до однієї зі сторін.
США швидко заступилося за посланця ООН повідомивши, що шкодує про заяву речника прем’єр-міністра лівійського уряду, оскільки «жоден міжнародний державний службовець не був так скрупульозним у донесенні голосів усіх лівійців у спробі відновити стабільність у Лівії, ніж Вільямс», додавши, що Вашингтон поділяє цілеспрямованість UNSMIL на допомозі лівійцям якнайшвидше встановити надійний графік виборів відповідно до прагнень лівійського народу.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин