Росія звинувачує Туреччину у невиконанні домовленостей щодо Ідлібу. В Афріні затримані терористи РПК з вибухівкою, які готували теракти. Іран не може пробачити кремлю приниження під час візиту президента ІРІ. В Лівії відбувся замах на прем’єр-міністра країни.
Сирія: Росія звинувачує Туреччину у невиконанні домовленостей щодо Ідлібу. “Деякі з досягнутих домовленостей, у тому числі в частині, яка стосується траси М-4, так і не були до кінця виконані протилежною стороною. Відповідна робота з турецькими партнерами продовжується на різних рівнях та по лінії різних відомств”, – повідомив посол росії в Сирії олександр єфімов.
Насправді, єфімов оглушує лише російське викривлене бачення угод з турками, які самою Анкарою сприймаються по іншому. Такий собі аналог українського «Мінську». З тим, ця заява як і ескалація, яка очікується в Сирії, буде відповіддю Туреччині від кремля, за її позицію щодо України, Криму, Байяктарів тощо. Що цікаво, в самій Сирії дві війни які веде немита в Сирії та Україні вже давно тісно пов’язують одна з однією.
А ось основним пунктом «не виконання» Туреччиною угод рашка вважає наявність на території Ідлібу незалежних повстанських фракцій, зокрема ХТШ. І цей привід постійно використовується для невибіркових бомбардувань Ідлібу, руйнування об’єктів інфраструктури тощо. Що так само посилює міграційний тиск великих мас біженців на Туреччину.
І те, що Туреччина не вважає ХТШ терористами, то в принципі не новина, а щодо американців то вже інша справа. Так от, 2 лютого за день, до проведення американським спецназом операції з ліквідації очільника ІДІЛ аль-Курайші, спецназ ХТШ провів операцію проти осередків терористичної організації «Хуррас ад-Дін» (сирійської філії «Аль-Каїди») у місті Джіср аш-Шугур та його околицях на заході Ідлібу.
Під час цих операцій були заарештовані 11 лідерів «Хуррас ад-Дін», серед яких лідер організації – Абу аль-Бара аль-Тунісі, а також низка громадян Марокко, які перебували у переважно марокканському джихадистському угрупованні «Шам аль-Іслам», а також ряд відомих членів «Ансар аль-Іслам», курдського джихадистського угруповання, більшість лідерів якого є іракськими курдами.
І хоча про узгодженість цих операцій (американської та ХТШ) крім часових показників нічого не вказує, складно собі уявити, що Туреччина, яка була модератором і першої і другої, поставила під удар результат роботи спецслужб США та Іраку по розшуку і встановленню місця перебування ватажка ІДІЛ. А отже, американці були точно поінформовані про операцію ХТШ та знали її цілі та межі. А що це в такому випадку, як не координація. Причому подібні «співпадіння» були і раніше.
Наявність такої великої кількості терористів саме в Ідлібі, пояснюється, не лише прогалинами у питанні безпеки, а й навмисним збільшенням кількості радикальних елементів в цій частині Сирії, під час примусових депортацій їх сирійським режимом з іншої території Сирії. Примусове переселення невдоволених асадом, в тому числі з урахуванням прибічників радикальних угруповань, збільшило чисельність населення цієї провінції з довоєнних 1,5 млн до майже 4.
Іншою організацією, яка так само не задоволена роллю Туреччини в Сирії, залишаються Сирійські демократичні сили (СДС). І цю думку їх курдські лідери на всіх майданчиках намагаються донести до американського командування.
Так, командир Північної демократичної бригади Абсі Таха, відомий як Абу Омар аль-Ідлібі, декілька днів тому зустрівся із заступником спеціального представника США з питань Сирії Метью Перлом та американською групою, яка стежить за сирійським питанням. Після зустрічі він впевнено заявив, що «США докладають серйозних зусиль, щоб зарахувати деякі підтримувані Туреччиною угруповання до терористів».
При чому, курди жаліються не стільки на ХТШ, яке діє виключно в Ідлібі, а на формування сирійської опозиції структурованої турками в Сирійську національну армію та створені ними місцеві адміністрації. Так, дійсно декілька лідерів повстанських фракцій були внесені США до списку терористів, за їх дії які привели до загибелі цивільних. У питанні арабів і туркоманів з курдами насправді все складно і розбиратися хто перший почав не мета цього допису.
Однак, джерела в турецькій поліції провінції Хатая, повідомили, що в ході операції були затримані 4 члени РПК, з яких 3 жінки, які прибули з Манбіджу до Афріну з вибухівкою вагою 13 кг. Тому, відповідно, до функціонерів СДС є дуже конкретне запитання: «Ви дійсно вважаєте своїх колег з «РПК» не терористами?».
Ірак: У провінції Аль-Анбар на заході Іраку внаслідок вибуху, влаштованого бойовиками ІДІЛ, загинули троє військових. За даними джерел у силах безпеки країни, мішенню терористів стали іракські солдати, які супроводжували мисливців із Кувейту в районі Рава. Військовослужбовці підірвалися на міні, закладеній бойовиками на узбіччі дороги. Влада Іраку поки ніяк не прокоментувала інцидент.
Іран: Іранці не можуть пробачити кремлю зневажливого відношення до президента ІРІ під час останнього візиту, коли той був переведений з офіційного до робочого за півтори доби до моменту початку.
До проблеми учтивості та ігнорування протоколу московською стороною, додалося порівняння візиту Ебрагіма Раїсі з візитом президентом Аргентини. Під час якого, ху@ло не лише прийняв Альберто Фернандеса у ході вітальної частини, а й демонстрував навіть приязнь і встановлена фізична дистанція з гостями не завжди дотримувалася.
Тому різкий контраст між візитами Фернандеса та Раїсі, з великою дистанцією, довгим столом та нудьгуючим обличчям «найяснішого» ху@ла, ще раз нагадали іранцям про справжні мотиви русні та їх наміри на Близькому Сході. Нагадаю, що результат тієї поїздки також був нульовим.
Лівія: Вчора вночі за кортеж прем’єр-міністра країни стався замах. В автомобіль в якому рухався Дбейба влучили декілька куль. Броньоване скло витримало і ніхто не постраждав. Нападникам вдалося уникнути з місця події.
Цей замах, є продовженням посилення напруги в Лівії у боротьбі за владу між сходом та заходом країни. І хоча по пригоді, яка згадується, вже є багато нарікань з приводу недолугості нападу і можливого його інсценування, спробуємо відкласти версії до тих пір поки ситуація не стане ясною.
Саудівська Аравія: Королю КСА Салману зателефонував президент США Джозеф Байден. Під час розмови лідери двох країн наголосили на важливості стратегічного партнерства та обговорили питання, що становлять спільний інтерес та турботу, а саме: Ємен/Хусити, оновлення переговорів з Іраном, Близький Схід/Європа та стабільність глобальних поставок енергії.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин