Підсумки та можливі наслідки для України переговорів США та НАТО з Росією - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Підсумки та можливі наслідки для України переговорів США та НАТО з Росією

Підсумки та можливі наслідки для України переговорів США та НАТО з Росією
Підсумки та можливі наслідки для України переговорів США та НАТО з Росією

Після субстантивного завершення перемовин в форматах радників Нормандської четвірки (традиційно безрезультатних[1] і зокрема тому безальтернативних), США-РФ, НАТО-РФ (які РФ в притаманній їх дипломатії алкоголічній відвертості охарактеризувала як «кальку розмов з США і тому неактуальних»[2]) можна підводити перші підсумки.

В сухому залишку:

  • США в закритій для публіки[3] відповіді Росії на її «ультиматум» повторно окреслила усі можливі для обговорення питання – взаємне обмеження розміщення РСМД в Європі, можливість встановлення компромісних правил проведення навчань зокрема в Чорному морі. При цьому обмеження і контроль за виконанням домовленостей має бути двостороннім (приміром, Польща[4] вже заявила про необхідність аналогічно інспектувати розміщення озброєння в Калінінградській області).
  • З високою ймовірністю у відповідь на апріорі невиконувані вимоги РФ про нерозширення НАТО, в закритому режимі була озвучена дзеркальна вимога деокупації територій України, Грузії, Молдови[5] та наданий повний список санкцій, воєнних та невоєнних дій у відповідь на можливе (навіть обмежене територією ОРДЛО) вторгнення в Україну. Санкції економічного характеру по суті ізолюють РФ від світу та критично погіршать і так вкрай несприятливе для населення становище, а оголошення персоною нон-грата особисто Путіна[6] повністю виключає його з усіх міжнародних політичних процесів. Для Путіна це становить в його розумінні пряму фізичну небезпеку, оскільки статус перемовника з західними елітами – єдина його незаперечувана і безальтернативна серед еліт РФ цінність. Незадоволення з боку еліт, населення та побоювання інспірованих з боку Заходу «майданів» є найзагрозливішим сценарієм для Путіна (те, що він сам називає[7] «Росію нєльзя побєдіть, можна только разваліть ізнутрі»).
  • Україна отримує планову та позапланову розширену військову допомогу від США, НАТО, ЄС, Канади та інших країн, яка сама по собі робить ціну масштабного вторгнення з боку РФ непомірною. Безпрецедентним є також рівень представництва узгодженої підтримки на випадок агресії, що включає і зупинку «Північного потоку-2» Німеччиною[8] та Австрією[9], і підтримку з боку Туреччини (зокрема перенесення перемовин з Мінську на турецьку територію[10] [11]), і залучення Кувейту, ОАЕ, Саудівської Аравії, Бразилії, Індії, Японії, Південної Кореї[12]. Вкрай перспективною з військової та політичної точки зору є формування анонсованої вісі Велика Британія-Польща-Україна[13] для протидії загрози не тільки з боку РФ, але й з боку Білорусі. Швидкість узгодження додаткових постачань озброєння[14] [15], їх безпрецедентна масштабність навіть в умовах, коли про реальну загрозу вторгнення не йдеться (про що усім прекрасно відомо зокрема завдяки активній аеророзвідці[16]) дає росіянам вичерпне уявлення про відповідний масштаб допомоги в разі реальної загрози з їх боку і навіть підготовки до неї.
  • Додатково Україні надається термінова фінансова допомога[17] та окремо наголошується про допомогу в протидії кібератакам[18], які прирівнюються до безпосередньої збройної агресії. Інспірована росіянами внутрішня дестабілізація України як один з найактуальніших сценаріїв гібридної російської агресії була оприлюднена Великою Британією включно з прізвищами очікуваних «намісників»[19]. Слід зауважити, що росіяни нарешті зрозуміли, що проросійські сили не мають жодних шансів легально прийти до влади внаслідок виборів, тому безальтернативними є сценарії гібридного державного перевороту або приєднання ОРДЛО (через «виконання Мінських угод», яке розглядається як відповідна електоральна база. В даному контексті фінансова допомога має стабілізувати економіку, яка перед загрозою російської агресії закономірно втрачає іноземні та капітальні довгострокові інвестиції.
  • Серед неанонсованих, але реальних загроз Росії – оголошення над Україною безполітної зони у випадку вторгнення за аналогією з Югославією[20] та Лівією[21] (де безполітна зона забезпечувалась Данією). Нагадуємо, що Данія та Нідерланди вже перебазовують свої винищувачі F-35 на чергування в Литву та Болгарію відповідно. Це не дозволить РФ у випадку агресії застосувати єдину критичну перевагу – ПКС. Без переваги в повітрі гіпотетичний наступ з боку РФ матиме непід’ємну ціну з точки зору фізичних втрат, часових обмежень та супутніх факторів (зокрема внутрішніх політичних та економічних втрат). Прогнозуючи суто воєнні дії РФ постійно слід пам’ятати, що досі РФ йшла шляхом мінімізації фізичних втрат та наслідків, обмеження контингентів, маскування під «миротворців» – в Грузії, Криму, «ЛДНР», Сирії, Лівії, Карабахі, Венесуелі, ЦАР, Малі, Казахстані тощо.

На що очікувала і як тепер відреагує Москва?

Закритий характер письмової відповіді США (що дає росіянам критично важливу для них можливість «зберегти обличчя» перед внутрішньою аудиторією), категоричне невдоволення[22] Москви її змістом, повна відсутність[23] осмисленої реакції на провал «ультиматуму»[24] свідчить про повну розгубленість Москви та відсутність чітко визначеного плану на випадок такого сценарію. Їх реальні і безальтернативні очікування при цьому вичерпно охарактеризував Пєсков – вони хотіли підписання кулуарного закритого договору про розділ сфер впливу щодо пострадянських країн на кшталт пакту Молотова-Рібентропа (в їх уявленні – аналогічний Ялтинському договору)[25].

Цим зокрема пояснюється імперативність діалогу безпосередньо зі Штатами як «реальними хазяїнами» України, ЄС та НАТО. Військові навчання та ритуальні накопичення військ біля українського кордону в кількостях, недостатніх для формування ударного угруповання[26] при цьому виступають своєрідним аналогом шлюбних церемоній окремих видів тварин для привернення уваги.

Свої вимоги росіяни вважають справедливими, оскільки, на їх думку, накопичили достатній військовий потенціал для того, щоб повернути суб’єктність в політиці і виправити «несправедливість[27]» – неузгоджене з ними розширення НАТО на схід, яке нібито було неформально обіцяне Єльцину. При цьому росіяни традиційно помилилися в оцінці наступних факторів впливу на прийняття рішень Штатами:

  • Декларовану НАТО неможливість надіслати військовий контингент в Україну у випадку наступу з боку РФ росіяни сприйняли як відмову від будь-якої допомоги. При цьому Україна (на відміну від Афганістану) демонструвала готовність до боротьби шляхом активних організаційно-демонстраційних дій як-от надшвидке формування та розгортання сил територіальної оборони[28][29][30][31], підготовку силами ССО руху спротиву[32][33] (на стадії юридичного оформлення) тощо. Слід також зауважити, що оскільки, за влучним твердженням Блінкена, Путін своїми діями як ніхто наблизив те, чого він нібито боїться, питання розміщення обмеженого контингенту сил НАТО уже не виглядає категорично неприйнятним в найближчому часі.
  • Заяви Шойгу про підготовку Києвом та США силової операції, зокрема з використанням хімічної зброї[34], символічна евакуація росіянами своїх дипломатів з України, проведення російсько-білоруських навчань мали на меті налякати українських союзників та продемонструвати серйозність намірів РФ. Проведення часткової евакуації родин дипломатів США та Канади, декларації Великої Британії та Канади про можливу евакуацію своїх військовослужбовців з України переконали РФ в тому, що їх блеф був успішним. Як ко давно зрозуміли зокрема в США, росіяни як кожна східна деспотія схильні в силу культурних особливостей переоцінювати значення незначних з точки зору зусиль, але символічних жестів (особистий дзвінок Меркель Лукашенку чи аналогічний дзвінок Байдена Путіну, декларації про спільну боротьбу з кіберзлочинами чи за екологію, евакуація дипломатів тощо), які насправді нічого не значать в реалістичному світі.
  • Демонстративний і символічний «розворот на Схід» з боку РФ теж мав на меті налякати США гіпотетичним російським союзом з альтернативно провідними державами світу для формування нового «полюсу сили». Для цього Путін, порушуючи власні строгі правила вдруге з 2019 року виліз з бункеру для закордонного візиту в Індію[35], анонсував візит на відкриття Олімпійських ігор в Пекін[36] і прийняв в Москві президенту Ірану[37]. При цьому російські експерти та чиновники настільки захоплені твердженням про те, що для США критично неприйнятний союз Росії з Китаєм, що не надто задумуються про те, чим саме подібний союз такий критичний і чи не нівелюється цей страшний союз створеним Штатами оборонним альянсом Aukus[38]. На противагу Штатам, які в рамках цього союзу дають Австралії технології для побудови ядерних підводних човнів (зробивши її сьомою країною в світі, яка ними володіє) Путін в Індії підписав договір на постачання 70 тисяч АК та побудову в Індії заводу з їх виробництва[39]. З президентом Ірану досягнуто домовленості разом боротися з Америкою шляхом надання Ірану кредиту в $ 5 млрд на купівлю російських СУ-35, причому цей кредит Іран можливо потім віддасть сирою нафтою[40]. Візит в Пекін також не принесе нічого суттєвого по тій причині, що РФ немає що запропонувати Китаю на паритетній основі. Більше того, в візантійсько-східній культурі символічність самого факту прибуття Путіна на відкриття Олімпіади слід розглядати як визнання васальної залежності – з врахуванням бойкоту цих ігор західним світом і вкрай принизливого для росіян виступу під нейтральним прапором.
  • Тиск на Європу в цілому та Німеччину зокрема цінами на газ. Запланований ЄС перехід від довгострокових контрактів на спотовий ринок з рівним доступом усіх операторів до газогонів має на меті ліквідувати корупцію в окремих країнах (російський підкуп еліт через заключення газових контрактів зокрема призвів до поточної ситуації з загрозами колективній безпеці) та виключити шантаж енергетичною безпекою. Штучне обмеження росіянами обсягів газу на європейському ринку, яке підняло ціни до рекордних USD 1000+ за тисячу кубометрів мало, на їх думку, схилити європейців до компромісу. Натомість ця штучна криза вкотре продемонструвала небезпеку критичної залежності від РФ. Іронія ситуації полягає ще й в тому, що «Газпром» через це рекордно недоотримав прибутків, а з надвисоких цін скористалась Норвегія, яка рекордно наростила видобуток природного газу та неочікувано отримала 2/3 європейського ринку[41]. В цілому, Росія критично переоцінила схильність європейських «партнерів» до пріоритетності економічної вигоди перед питаннями колективної безпеки та спільних цінностей, особливо з врахуванням зміни уряду в Німеччині.
  • Аналогічно Росія, не вміючи прогнозувати і, тим більше, моделювати соціальні процеси, очікує неминучого і дуже скорого соціального вибуху в Україні, спричиненого несприятливими економічними умовами – а саме тією ж ціною на газ (яка впливає не лише на комунальні платежі, але й на ціну на продукти харчування[42]), відсутністю вугілля на ТЕС і відповідні відключення електроенергії тощо. Цей фактор сильно вплинув на час висунення і на невиконуваний характер вимог «ультиматуму США». За їх очікуваннями, якщо Штати погодяться, то вони примусять Україну виконувати Мінські угоди в трактуванні Москви, а якщо відмовляться від цих вимог – це дасть Росії підстави реалізувати вкрай очікуваний ними сценарій інтервенції в умовах безвладдя, революції, громадянської війни тощо. Попри те, що жодного разу серйозні протести в Україні не були інспірованими економічними вимогами, РФ продовжує чекати, що це нарешті станеться. На користь цього очікування вкрай вдало зіграли події в Казахстані – саме так має виглядати ідеальний з точки зору РФ сценарій для України.
  • В день, коли проходили перемовини Нормандському форматі одним з фактором тиску на Україну та її союзників стали традиційно синхронні прохання «керівників ЛДНР[43][44]» про постачання озброєння «для протидії агресії Києва», зокрема може йтися про ПЗРК, ПТРК (що дзеркально копіює збройну допомогу Україні) та «зброю проти Байрактарів[45]», зокрема «Панцирі». Про те, що це на даний момент не більше, ніж блеф, красномовно свідчить заява Козака, про те, що у разі виконання Мінських домовленостей «не довелося би фінансово підтримувати і постачати зброю для обох сторін[46]». Спроба шантажу визнанням «ЛДНР» взагалі за всіма параметрами виглядає імпровізацією та серйозним фальстартом.

Але, навіть враховуючи критичні прорахунки в російських прогнозах (і не зачіпаючи тему китайсько-тайванського конфлікту, який росіяни брали до уваги в своїх планах) слід розуміти, що РФ змушена буде реагувати на активність союзників та будувати нові сценарії (і робити відповідні прорахунки).

Крім того, після пишно анонсованих контрзаходів в разі відмови від російських пропозицій, РФ критично потребує збереження обличчя в умовах очікуваного ними транзиту влади (тобто, безперешкодного переобрання Путіна на другий термін). При цьому росіяни серйозно і безкомпромісно очікували або розвалу України зсередини через соціальний вибух, або категоричного примусу з боку США виконання нами Мінських угод (тому що ми як маріонетка Штатів просто не можемо не виконувати те, що вони накажуть).

Виходячи з вищесказаного та загальних трендів, в орієнтовно піврічній перспективі (можливо довше, але точно не раніше) у РФ не залишається альтернативи введенню «миротворців» в ОРДЛО. Сигналами до підготовки до такого рішення буде або офіційне постачання «зброї проти Байрактарів», або небачений розквіт ВПК «молодих республік», які самотужки створять аналог російських «Панцирів».

Джерела:


[1] На встрече политсоветников “нормандского формата” не удалось договориться по внесенным ЛНР и ДНР предложениям — Козак https://t.me/bbbreaking/112340
[2] Сенатор Косачев об ответе США по гарантиям безопасности: есть темы для разговора с Вашингтоном, предложения НАТО, копирующие ответ США, не актуальны https://t.me/bbbreaking/112327
[3] США не будут публиковать ответы на предложения России по гарантиям безопасности и ждут того же от Москвы — Блинкен https://t.me/bbbreaking/112292
[4] Польша заявила, что готова к инспекциям РФ на объектах ПВО США в Европе, если Россия разрешит инспекции “ракетной деятельности” в Калининграде — СМИ https://t.me/bbbreaking/112344
[5] России надлежит отозвать свои войска из Украины, Грузии и Молдавии, где они размещаются без согласия этих стран https://t.me/navideovidno/38563
[6] Белый дом решил пока отказаться от персональных санкций против Владимира Путина, сообщает CBS со ссылкой на источники. https://t.me/bbbreaking/112349
[7] https://t.me/bbbreaking/109330
[8] Германия готова включить “Северный поток – 2” в список санкций против России в случае вторжения на Украину — МИД ФРГ https://t.me/bbbreaking/112388
[9] Остановки “Северного потока 2” в случае военной эскалации на Украине было бы слишком мало, санкции ЕС будут чувствительными для РФ — канцлер Австрии https://t.me/bbbreaking/112306
[10] Турция в ответ на запрос председателя ОБСЕ предложила Стамбул в качестве потенциального места очных заседаний трехсторонней контактной группы по урегулированию на востоке Украины https://t.me/bbbreaking/112329
[11] Путин принял приглашение (https://t.me/bbbreaking/112338) Эрдогана посетить Турцию https://t.me/bbbreaking/112371
[12] Politico уточняет, что сотрудники американской администрации затрагивали вопрос возможного вторжения РФ на Украину не только с европейскими странами, но и с Кувейтом, Саудовской Аравией, ОАЭ, Бразилией, Индией, Японией и Южной Кореей.https://t.me/bbbreaking/112400
[13]
[14] Правительство Чехии одобрило поставку Украине 4000 артиллерийских снарядов — источник в правительстве Чехии https://t.me/bbbreaking/112273
[15] Сенаторы США представили законопроект о поставках Украине вооружений по ленд-лизу
Проект закона также предполагает, что российские кибератаки на объекты критической инфраструктуры Украины будут классифицированы как вооруженное нападение. https://t.me/bbbreaking/111753
[16]
[17] Європейський Союз планує якнайшвидше надати Україні перший транш макрофінансової допомоги.https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3392549-es-planue-aknajsvidse-nadati-ukraini-persij-trans-makrofinansovoi-dopomogi.html
[18] Внаслідок хакерської атаки постраждали 70 урядових сайтів, – Держспецзв’язку. Це найпотужніша кібератака на Україну за останні чотири роки. https://lb.ua/news/2022/01/14/503088_vnaslidok_hakerskoi_ataki.html
[19] Великобритания заявила о планах России привести к власти на Украине пророссийского лидера. Лондон утверждает, что в качестве кандидата рассматривается экс-депутат Верховной рады Евгений Мураев. https://t.me/bbbreaking/111924
[20]https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F_%C2%AB%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D0%B9_%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%C2%BB
[21]https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F_%D0%B2_%D0%9B%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D0%B8#%D0%9E%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%91%D1%82%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D1%8B
[22] В ответе США по гарантиям безопасности есть позитивные моменты для серьёзного диалога, но нет реакции на главный вопрос России, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров. https://t.me/bbbreaking/112372
[23] По форме ответа России на предложения США и НАТО по безопасности пока нет ясности, по степени публичности этого ответа будет принято отдельное решение — Песков https://t.me/bbbreaking/112373
[24] Путин и Байден сами решат, нужен ли будет их контакт после переговоров, которые ожидаются на рабочих уровнях — Песков https://t.me/bbbreaking/112375
[25] В нынешних условиях можно было бы лишь мечтать о подписании документа, аналогичного договору о прекращении “Холодной войны” — Песков https://t.me/bbbreaking/112377
[26] Станом на цей момент збройні сили РФ не створили жодного ударного угруповання, що свідчило б про підготовку наступу на Україну. https://armyinform.com.ua/2022/01/25/zs-rf-ne-stvoryly-zhodnogo-udarnogo-ugrupovannya-yake-b-svidchylo-pro-jmovirnist-nastupu-oleksij-reznikov/
[27] Песков: наша безопасность сейчас находится под угрозой из-за того, что Запад на протяжении двух десятков лет обманывал Россию https://t.me/navideovidno/37026
[28] https://news.depo.ua/ukr/news/teritorialna-oborona-tse-ne-dobrovolchi-druzhini-a-kadrovi-viyskovi-zsu-reznikov-202201261416951
[29] https://www.slovoidilo.ua/2022/01/19/stattja/suspilstvo/syly-terytorialnoyi-oborony-chym-zajmatymutsya-yak-tudy-potrapyty
[30] https://nv.ua/ukr/ukraine/events/teritorialna-oborona-kogo-bratimut-u-batalyoni-zbroya-oplata-kontrakt-novini-ukrajini-50210169.html
[31] https://www.pravda.com.ua/news/2022/01/27/7321919/
[32] https://www.unian.ua/politics/ruh-oporu-v-oblastyah-maye-pidgotovlenih-lyudey-dlya-vikonannya-postavlenih-zadach-komanduvach-sso-novini-ukrajina-11685277.html
[33] https://www.radiosvoboda.org/a/zakon-pro-natsinalnyi-sprotyv-poyasnennya/31302620.html
[34] Частные военные компании США готовят провокации  химическими компонентами на востоке Украины — Шойгу https://t.me/navideovidno/36661
[35] Президент России Владимир Путин прибыл в Индию с рабочим визитом. https://www.bbc.com/russian/news-59545113
[36] https://www.interfax.ru/world/815421
[37] https://www.rline.tv/news/2022-01-20-prezident-irana-predlozhil-rossii-vmeste-protivostoyat-ssha/
[38] https://rtvi.com/news/ssha-britaniya-i-avstraliya-sozdali-oboronnyy-alyans-kitay-nedovolen/
[39] https://www.rbc.ru/business/23/11/2021/619b7b719a7947a90a8a7a4c
[40] https://www.ng.ru/armies/2021-12-28/1_8338_iran.html
[41] https://newizv.ru/comment/vladislav-inozemtsev/22-12-2021/slon-v-posudnoy-lavke-kak-gazprom-povyshaet-blagosostoyanie-norvegii
[42] https://lb.ua/economics/2022/01/13/502954_gaz_i_taloni_tsini_produkti_rostut.html
[43] https://t.me/Doninside/7796
[44] https://t.me/Doninside/7792
[45] https://t.me/Doninside/7796
[46] https://t.me/navideovidno/38567

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V