Ізраїль спробував знищити об'єкти виробництва хімічної зброї в Сирії - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Ізраїль спробував знищити об’єкти виробництва хімічної зброї в Сирії

Ізраїль спробував знищити об’єкти виробництва хімічної зброї в Сирії
Ізраїль спробував знищити об’єкти виробництва хімічної зброї в Сирії

На The Washington Post вийшло журналістське розслідування в якому йдеться, що ізраїльські авіаудари 8 червня в Сирії були спрямовані на об’єкти хімічної зброї поблизу міст Дамаск та Хомс. Під час цього удару були ліквідовані 7 асадитів, в тому числі один полковник та інженер, який працював у надсекретній сирійській військовій лабораторії.

Удар був спрямований на військове сховище бункерного типу поблизу Насірії, населенного пункту в пустелі на північ від Дамаску, і ще два об’єкти поблизу Хомса. З цих двох один був описаний, як допоміжний об’єкт для військової лабораторії Центру наукових досліджень (SSRC) в Масіяфі, що приблизно в 40 милях на північний захід від Хомса.

Сили оборони Ізраїлю, дотримуючись стандартної практики, відмовилися коментувати вторгнення в повітряний простір Сирії. Але аналітики розвідки в західних столицях швидко помітили відмінність в операції: у той час як попередні атаки Ізраїлю в Сирії майже завжди були націлені на іранські проксі-силі та постачання зброї, то удар 8 червня був спрямований на сирійські військові об’єкти — і все це було пов’язано з колишньою програмою хімічної зброї в країні.

Пояснення з’явилося протягом наступних тижнів. За словами нинішніх і колишніх співробітників розвідки та безпеки, поінформованих з цього приводу, удар 8 червня був частиною кампанії з припинення, на думку ізраїльських чиновників, спроби Сирії відновити виробництво смертоносних нервово-паралітичних речовин.

Ізраїльські чиновники замовили повітряний удар, як і подібний рік тому, на основі розвідувальних даних, які припускають, що сирійський режим накопичує хімічні прекурсори та інші матеріали, необхідні для відновлення потенціалу хімічної зброї, від якого він нібито відмовився вісім років тому.

За словами чиновників, перший із двох авіаударів Ізраїлю стався 5 березня 2020 року і був спрямований на віллу та комплекс у передмісті на південний схід від міста Хомс, приблизно в 100 милях на північ від Дамаску. Хомс, третє за величиною місто Сирії, був попереднім центром виробництва хімічної зброї в Сирії.

Видання, з посиланням на колишніх службовців американської та західної розвідок, які мали доступ до конфіденційної розвідувальної інформації на момент ударів, повідомляє, що ці атаки відображали серйозні занепокоєння, які виникли в ізраїльських розвідувальних службах два роки тому, після успішної спроби сирійських військових імпортувати ключову хімічну речовину, яка може бути використана для виробництва смертельної нервово-паралітичної речовини – зарину.

За словами чиновників, занепокоєння зросло, оскільки оперативники розвідки помітили активність на кількох об’єктах, що вказувало на зусилля з їх відновлення. Перспектива відновленої програми хімічної зброї в Сирії розглядається як пряма загроза безпеці Ізраїлю та, можливо, інших сусідніх країн. Як відомо, сирійський диктатор башар асад використовував хімічну зброю проти своїх громадян десятки разів з початку громадянської війни в країні, а колись величезний хімічний арсенал Сирії спочатку був призначений для використання його у майбутній війні з Ізраїлем.

І якщо поки неясно, чи були ці превентивні атаки повністю успішними, щоб зірвати плани асада, і чи знищили вони виробничі потужності режиму до того, як можна було виготовити реальну зброю, то співробітники американської розвідки довгий час підозрювали, що Сирія продовжує зберігати, якщо не відновлювати, ключові компоненти свого потенціалу хімічної зброї.

У 2019 році чиновники Держдепартаменту публічно звинуватили Сирію в таємному продовженні своєї хімічної програми, посилаючись, зокрема, на атаку з використанням хлорного газу проти сил опозиції того ж року.

А отже, удари по Сирії з боку Ізраїлю продовжаться. З тим, світова спільнота повинна звернути увагу на сирійський режим, який прагне відновити свій хімічний арсенал вже після того, як у 2013 році підписав Конвенцію про заборону хімічної зброї.

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V