Після вступу країн Балтії та Польщі в НАТО збройні сили цих держав піддалися реформуванню, з тим щоб максимально відповідати задачам альянсу. Проте запитання територіальної оборони (ТО) в цих державах також були відображені в національних воєнних концепціях і доктринах.
Прикладом тому є Республіка Польща (РП), де протягом останніх років були зроблені значні зусилля, спрямовані на розробку основ територіальної оборони країни, програм навчання і підготовки контингентів відповідних військ, створення і вдосконалення на практиці моделі їх взаємодії з регулярними підрозділами , а також з озброєними формуваннями оборонної системи країни.
Військові експерти відзначають, що утримання сил ТО обходиться значно дешевше, ніж регулярних військ (у США – в 6 разів, Данії та ФРН – в 10). Створення національної системи територіальної оборони дозволить Республіці Польща значно скоротити фінансові витрати на національні ЗС. Однак зважаючи на низку проблем, у тому числі через недостатнє фінансування, відзначається недостача транспортних засобів і засобів зв’язку. Озброєння територіальних військ в значній мірі застаріло, гострими залишаються питання укомплектованості особовим складом (на сьогоднішній момент вона менше 18 %).
У країні функціонує громадська патріотична організація оборонної спрямованості «Рух за створення територіальної оборони». Основною її метою є створення нової системи національної територіальної оборони як активного резерву ЗС РП. Діяльність організації сприяє інформаційному забезпеченню даного питання і створенню позитивної громадської думки.
В даний час розробляється концепція створення військ територіальної оборони за участю групи військових експертів, у тому числі Р. Шереметьєва, доктора військових наук, колишнього заступник міністра національної оборони РП, генерала дивізії Р. Полко, доктора військових наук, заступника начальника бюро національної безпеки Польщі і Ю. Марча, доктора військових наук, професора академії національної оборони РП. Польські військові експерти пропонують створити систему ТО країни, прийнявши за основу досвід у цій галузі Швеції та Швейцарії.
Планується, що загальна чисельність підрозділів такого типу в мирний час складе 15-17 тис. військовослужбовців, у тому числі близько 13 300 резервістів і до 4 тис. кадрових військовослужбовців центрів підготовки. У воєнний час на базі останніх планується формувати бригади територіальної оборони. Оперативне застосування військ ТО передбачає їх залучення до вирішення завдань при проведенні пошуково-рятувальних операцій; підтриманні громадського порядку; щодо посилення охорони і оборони державного кордону і важливих об’єктів; а також війська повинні брати участь в інженерному устаткуванні ТВД.
Формально війська ТО Польщі не підпорядковуються керівництву НАТО, проте можуть виконувати певні функції в інтересах альянсу. Так, передбачається використовувати їх для охорони та оборони маршрутів руху і колонних шляхів при перегрупування військ, а також залучати до участі в протидиверсійних і протидесантних операціях, прочісування місцевості, організації взаємодії з місцевими органами влади.
Принципи діяльності військ ТО.
На думку польських військових експертів, ці війська повинні спиратися на громадські патріотичні організації оборонної спрямованості і в перспективі стати активним резервом для національних ЗС. Структура ТО буде включати в себе дві складові – цивільну, покликану забезпечити взаємодію з цивільними адміністраціями, і військову, яка відповідатиме за базову військову підготовку особового складу і підвищення його кваліфікації.
Підрозділи ТО передбачається формувати на добровільній основі за територіальною ознакою. Військову підготовку особового складу планується організувати у вихідні дні або у вільний від роботи час. Період навчання і підвищення кваліфікації буде оплачуватися, а закупівля спорядження та обладнання звільнятися від податку. Особовий склад військ ТО намічається розділити на дві категорії – солдатів територіальної оборони (підготовлених резервістів) і кандидатів в такі. Останні пройдуть спочатку стажування у своїх підрозділах, а потім – основну 30-добову підготовку в навчальних центрах, після завершення якої, прийнявши присягу, отримають статус солдатів військ ТО.
Структура і чисельний склад ТО.
Передбачається, що війська територіальної оборони будуть окремим компонентом СВ зі своїм командуванням.
Планується створити п’ять навчальних центрів підготовки ТО, безпосередньо підпорядкованих командуванню територіальної оборони. Під час мобілізації їх намічається розгортати в бригади ТО (в одному центрі до двох-трьох піхотних бригад штатів воєнного часу). Фахівцями центрів підготовки стануть кадрові військовослужбовці.
При розгортанні бригади ТО до штатів воєнного часу її чисельність збільшиться з 500 до 3500 осіб. Озброєння буде включати 12 57-мм зенітних гармат С-60, 30 82-мм мінометів, 12 ПЗРК «Гром», протитанкові засоби, а також близько 500 одиниць транспортних засобів.
Основною бойовою одиницею стане легкий піхотний батальйон територіальної оборони, в структуру якого увійдуть: управління, штаб, три легкі піхотні роти і одна спеціального призначення, а також чотири взводи: інженерний, логістики, ППО і управління.
Рота спеціального призначення включатиме чотири взводи – один спеціальний (або психологічної боротьби), один протидиверсійний і два розвідувальні.
Легка піхотна рота ТО загальною чисельністю 150 військовослужбовців складатиметься з командування, трьох легких піхотних взводів по 36 військовослужбовців (чотири відділення – три легких піхотних і одне підтримки), одного взводу вогневої підтримки чисельністю 28 військовослужбовців (чотири відділення – два протитанкових, одне автоматичних гранатометів і одне кулеметне) та відділення забезпечення. Озброєння: Кbk-М – кулемет (5,56 х 44 мм); Кbk-G – автоматно-гранатометний комплекс з 40-мм підствольним гранатометом; Кbk-АКМ – модернізований автомат Калашникова (7,62 х 39 мм); Кm РК – кулемет Калашникова ПК (7,62 х 54 мм); РПГ-7В – ручний гранатомет; СА-40-автоматичний гранатомет (40 х 53 мм); ПТРК «Спайк» або «Фагот».
За штатом мирного часу у складі ТО планується мати 19 легких піхотних батальйонів (три – центрального підпорядкування і один – у кожному з 16 воєводств). Чисельність особового складу батальйону 680-700 військовослужбовців. Планується, що легкий піхотний взвод буде дислокуватися в кожному повяті (середня адміністративно-територіальна одиниця Польщі). Всього передбачається сформувати 308 взводів (за кількістю повятів).
У разі стихійних лих і катастроф взводи, що дислокуються в повятах, будуть знаходитися в розпорядженні старости, а при введенні воєводами надзвичайного стану вони повинні діяти у складі відповідного батальйону ТО воєводства.
Система підготовки сил ТО.
Головними завданнями центрів підготовки ТО стануть навчання підрозділів ТО, перепідготовка та підвищення кваліфікації командирів та особового складу, а також організація спеціальних курсів: з ведення бойових дій у місті, дій нерегулярних (іррегулярних) формувань, протидиверсійних дій, бойових дій в горах, протихімічних дій, порятунку населення та ін.
Підготовку кадрів підрозділів територіальної оборони планується починати в допризовного віку (від 16 до 20 років). Неповнолітні члени громадських організацій військово-патріотичної спрямованості до свого повноліття будуть охоплені окремою програмою підготовки в так званих навчальних взводах, це піде в залік майбутньої служби в підподілах ТО. У перспективі практично всі члени таких громадських організацій стануть кадрової основою цих підрозділів.
Підготовку планується організувати таким чином: щотижневі одноденні заняття за місцем дислокації, щомісячні дводенні заняття в центрі підготовки, один раз на рік 30 – або 14-денний курс на полігоні центру підготовки.
Система підготовки військовослужбовця територіальної оборони передбачає:
1. Навчання в центрах підготовки територіальної оборони, що включає:
– допризовну підготовку у взводі (у повяті);
– курс основної підготовки, що закінчується приведенням до військової присяги;
– спеціальний курс;
– курс командирів відділень;
2. Дворічне стажування на посаді командира відділення.
Після проходження стажування та атестації на відповідність висунутим вимогам солдати будуть направлятися на курси командирів взводів у вищу офіцерську школу сухопутних військ (м. Вроцлав). Після трирічної служби на посаді командира взводу територіальної оборони, кандидат може бути направлений у вищу офіцерську школу СВ на курси підготовки командирів рот.
Підготовку взводів ТО планується проводити протягом року безпосередньо у своїх повятах. За домовленістю з місцевими органами влади тренування і заняття будуть проходити в різних умовах місцевості, а також у будь-який час року.
Робота з виховання особового складу ТО в патріотичному дусі буде вестися на основі таких понять, як «Бог, Честь, Вітчизна», в тісному взаємозв’язку з військово-історичною спадщиною Польщі (легіони, Армія Крайова і т. п.). при цьому підрозділи ТО повинні активно співпрацювати з місцевою владою і ветеранськими організаціями, беручи участь у різних спільних заходах патріотичної спрямованості.
Взаємодію територіальних військ з підрозділами поліції і прикордонної охорони РП передбачається здійснювати у сфері протидії злочинності серед молоді за допомогою проведення спільних акцій, пропаганди в школах і т. п.
Планується, що органи ТО будуть тісно співпрацювати з освітніми установами в галузі розробки програм виховання молоді, а також в організації та проведенні позакласних занять військово-патріотичної спрямованості (рукопашний бій, спортивна стрільба, орієнтування на місцевості та ін.)
Матеріально-технічне забезпечення.
Передбачається, що війська ТО стануть самостійним видом ЗС, що не вимагає великих фінансових затрат. Частина спорядження, наприклад обмундирування, встановленим порядком буде передаватися з агентства військового майна. Частину витрат по забезпеченню взводів ТО планується покласти на органи місцевого самоврядування за принципом співфінансування (утримання службових приміщень, ПММ, засоби зв’язку та ін.)
Нова система територіальної оборони буде використовувати навчальну та спортивну базу гмін (нижча територіальна одиниця), повятов і воєводств. У свою чергу, інструктори ТО будуть проводити заняття з, молоддю в різних секціях.
Питання матеріально-технічного забезпечення, харчування, охорони центрів підготовки або майна планується вирішувати із залученням приватних фірм, що надають послуги в цих областях на платній основі.
Очікується, що ТО не зажадає великих складських приміщень, полігонів і істотних витрат на підготовку особового складу. Персонал військ безпосередньо в місцях свого проживання матиме власне обмундирування, спорядження та масогабаритні моделі зброї для використання в ході навчального процесу.
У 2012 році розроблена концепція використання сил і засобів військ територіальної оборони Республіки Польща у воєнний і мирний час.
У цьому документі розглядаються шість основних етапів розвитку воєнного конфлікту:
1. Період, що передує конфлікту;
2. Початок конфлікту;
3. Безпосередньо військовий конфлікт;
4. Дії в тилу противника;
5. Контрнаступ;
6. Закінчення військового конфлікту.
На першому етапі сили ТО передбачається задіяти для вирішення таких завдань, як:
На другому етапі ці сили передбачається залучати для:
Протягом третього етапу сили територіальної оборони Польщі повинні забезпечити:
На четвертому етапі ці сили передбачається задіяти для вирішення наступних завдань:
У ході п’ятого етапу сили територіальної оборони Польщі покликані вирішувати такі завдання:
Шостий етап передбачає:
Згідно концепції основними напрямками діяльності всіх структур національної системи територіальної оборони у мирний час є:
У галузі надання допомоги цивільному населенню при катастрофах природного характеру передбачені:
В області природоохоронної діяльності передбачено:
В області діяльності щодо охорони життя та здоров’я цивільного населення від техногенних катастроф, терактів, масових заворушень передбачено:
Участь в активних і превентивних заходах правоохоронних органів передбачає:
В області взаємодії з органами державного управління воєводств передбачено:
У сфері комерційної діяльності пропонується використання авіації ТО з метою виконання на комерційній основі агроповітряних робіт у інтересах сільськогосподарських кооперативів та самостійних господарств.
В даний час завершується розробка концепції створення військ територіальної оборони Польщі. Відповідно до неї їх основним завданням з’явиться підтримка оперативних сил. Крім того, формування ТО можуть залучатися для ведення протидиверсійних і контррозвідуваньних дій, проводити диверсійні акції, вести розвідку на всій території країни, а також безпосередньо брати участь у бойових діях у складі оперативних сил.
Згідно концепції війська ТО можуть бути використані для охорони критично важливих об’єктів, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, а також здатні функціонувати в рамках національної системи контррозвідувального забезпечення. У перспективі територіальні війська зможуть виконувати ряд функцій при проведенні спільних з військами НАТО операцій (охорона і оборона маршрутів руху і колонних шляхів при перегрупування військ, прочісування місцевості, оборонні, протидиверсійні і протидесантні операції). Польські військові експерти не виключають, що система національної ТО може стати основою системи підготовки кадрів для збройних сил РП.
С.Корчагін, ЗВО 4’13.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин