Керована авіаційна зброя малого калібру - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Керована авіаційна зброя малого калібру

 Редакція

Редакція

21 Січня, 2013
12:54
Керована авіаційна зброя малого калібру
Новини

Керована авіаційна зброя малого калібру

  Редакція

Редакція

21 Січня, 2013
12:54
Керована авіаційна зброя малого калібру

За поглядами військового керівництва провідних зарубіжних країн, в перспективі бойова авіація буде мати можливість одночасно вражати безліч стаціонарних і мобільних цілей за рахунок прийняття на озброєння керованого авіаційної зброї малого калібру (до 120 кг). Це дозволить розміщувати на борту літальних апаратів велику кількість високоточної зброї і вражати більшу кількість цілей в ході одного вильоту, а також знизити до мінімуму побічний  збиток.

Традиційно в керованих боєприпасах малого калібру мала потребу  авіація сил спеціальних операцій (ССО) і армійська авіація, а з появою безпілотних літальних апаратів оснащення їх такими боєприпасами стало як ніколи актуально.

Літаки стратегічної бомбардувальної авіації також стали оснащувати КАЗ малого калібру. В даний час американський стратегічний бомбардувальник В-2А, оснащений керованими авіаційними бомбами (КАБ) GBU-39/В калібру 250 фунтів (113 кг), здатний з високою точністю завдавати удари одночасно по 64 цілям в будь-яких метеоумовах, В-1В – по 96, а тактичні винищувачі F-22А і F-35 – по восьми і 16-ти відповідно. Очікується, що до 2030 року більшість засобів бойової авіації провідних зарубіжних країн зможуть вражати стаціонарні і мобільні об’єкти з першої атаки, в тому числі без входу в зону ураження активних засобів ППО супротивника. Це дозволить наносити противнику значний  збиток з мінімальним ризиком для своїх сил.

В даний час спеціалісти фірми «Локхід-Мартін» розробили малогабаритну керовану ракету «Скорпіон», яка призначена для ураження живої сили супротивника, легкоброньованої техніки, вантажних і легкових автомобілів, а також вогневих позицій артилерії і мінометів . Висока точність наведення (ймовірне відхилення до 1 м) і наявність невеликої бойової частини (БЧ) масою 2,27 кг (можливий  варіант з масою БЧ, рівної 7,7 кг) дозволяє задіяти цю ракету проти цілей, де потрібний низький рівень супутніх руйнувань.

КерР «Скорпіон» може застосовуватися з різних пускових пристроїв, наприклад  з підвісних пілонів М-299/М-310, що використовуються  для пуску КерР АGМ-114 «Хеллфайр» з гелікоптерів і з БЛА МQ-1 «Предатор». При використанні системи М-299/М-310 можлива підвіска на одній рейковій направляючій трьох ракет «Скорпіон» замість однієї АGМ-114 «Хеллфайр».

Стартова маса КерР «Скорпіон» 15,88 кг, довжина 0,546 м, діаметр 0,1 м, дальність стрільби до 18,5 км. На ракеті встановлена комбінована система наведення – напівактивна лазерна головка самонаведення (ГСН), активна (міліметрового діапазона довжини хвилі) і тепловізійна (ТПВ) ГСН. Ця КерР була розроблена в інтересах авіації СВ і ССО.

З 2010 року у ЗС США поставляється малогабаритна керована ракета «Гріффін» фірми «Рейтеон». Вона призначена для знищення стаціонарних і мобільних наземних цілей в тому числі при наданні безпосередньої авіаційної підтримки в ході ведення бойових дій в населених пунктах.

До складу КерР «Гріффін» входить: твердопаливний ракетний двигун з кермом і системою управління; передня секція з напівактивною лазерною ГСН і програмованим підривником; центральна секція, в якій розташована осколково-фугасна БЧ і бортова апаратура, включаючи інерційну систему наведення з корекцією за даними СРНС «Навстар».

Пуск ракети здійснюється з використанням портативного блоку керування вогнем, куди входить: приймач СРНС «Навстар», широкодіапазонна система зв’язку РRС-117 і інтерфейси зв’язку: провідний з пусковою установкою та радіочастотний з боєприпасом. Оператор задає географічні координати цілі, і при залповому пуску може забезпечуватися одночасний  підхід до неї декількох ракет.

Розроблено дві модифікації ракети: «Гріффін-А і -В». Перша (стартова маса 15,7 кг, БЧ 6 кг, довжина 1,09 м, діаметр 0,14 м) оптимізована для скидання через вантажну рампу літаків АС-130Н та  U «Спектр» і «Cпукі», а також з оснащених знімним комплектом прицільної апаратури та озброєння «Дрегон Спір» багатоцільових літаків ССО ПС МС-130W «Комбат Спір». Друга модифікація (стартова маса 13 кг, маса БЧ 3,6 кг, довжина 0,99 м, діаметр 0,14 м) виконана в транспортно-пусковому контейнері, що забезпечує її застосування з зовнішніх підвісок бойових гелікоптерів, а також ПУ, змонтованих на різних автомобілях або на дистанційно керованих модулях озброєння бронетехніки.

В даний час розробники КАЗ малого калібру розглядають ідею створення  мікробоєприпасів, які могли б застосовуватися з БЛА малих розмірів.

У США в рамках програми JAGM розробляється протитанкова керована ракета (ПТКР). Вона буде призначена для поразки всіх типів мобільних і стаціонарних цілей противника незалежно від погодних умов. Передбачається, що ця ракета замінить існуючі ПТRР АGМ-114 «Хеллфайр», «Тоу» і КерР загального призначення АGМ-65 «Мейверік». Програмою передбачена розробка одного варіанту ПТКР, оснащеного багатофункціональною БЧ. Носіями ракети будуть літаки, гелікоптери  і БЛА.

Особливістю даної ПТКР стане комбінована система наведення. Вона буде складатися з напівактивної лазерної головки самонаведення (для поразки одиночних цілей з мінімальним побічним ефектом); інфрачервоної ГСН (пасивний режим роботи) і РЛ мм-діапазону ГСН (активний режим роботи буде використовуватися при поганих метеоумовах, а також в умовах диму або пилу на полі бою). Крім того, передбачається можливість здійснення корекції наведення ракети під час польоту за даними від інших джерел інформації.

КерР планується оснастити багатофункціональною БЧ – кумулятивної, проникаючою  і фугасною. З допомогою  кумулятивної БЧ ракета буде вражати більшість броньованих цілей, а з допомогою проникаючої та фугасної – кораблі, будівлі, бункери та інші добре укріплені цілі. Проникаюча  БЧ забезпечить проникнення ракети всередину об’єкта, а фугасна – буде вибухати вже всередині його. Дальність стрільби даної ракети складе 45 км. Приступити до дрібносерійного виробництва КерР намічається в 2015 році, а прийняти на озброєння – в 2016-му.

Передбачається, що на початковій стадії для СВ, ВМС і МП придбають біля 35 тис. КерР JAGМ, а загальна кількість закуповуваних ракет може досягти 100 тис. одиниць. Повна вартість програми складе 7 млрд. доларів. Носіями ракети будуть гелікоптери АН-64D «Апач Лонгбоу», АН-1 «Супер Кобра», МН-60 «Сі Хок», літак F/А-18 і , багатоцільові БЛА МQ-1С «Грей Ігл». В якості потенційного носія ПТКР JAGM розглядається тактичний винищувач F-35.

Керовані авіаційні бомби є одним з найбільш ефективних видів авіаційної зброї, призначеним для нанесення ударів по наземних (надводних) цілей. У КАБ висока вражаюча здатність бойової частини поєднується з точністю наведення, що властиво керованим ракетам класу «повітря – земля». Значна дальність віднесення КАБ дозволяє застосовувати їх без заходу літаків-носіїв в зону дії ППО супротивника. При цьому область можливого скиду бомби з великих висот лише незначно поступається  зоні дальньої межі пуску ракети. При однакових стартовій масі і дальності пуску (скидання) КАБ більш ефективно вражає ціль.

Останні військові конфлікти в Іраку, Афганістані та Лівії показали, що 68 відс. всього арсеналу використаної керованої зброї склали КАБ. У порівнянні з КерР керовані бомби коштують набагато дешевше.

У 2006 році на озброєння авіації США була прийнята КАБ GBU-39/В, розроблена в рамках першого етапу програми SDВ I. Бомба призначена для ураження стаціонарних і мобільних наземних цілей на дальності до 100 км. КАБ GBU-39/В має крило, що розкривається після її скидання, оснащена комбінованою системою наведення – ІНС з корекцією за даними СРНС «Навстар» (ймовірне відхилення  не гірше 3 м). Проникаюча бойова частина може пробити залізобетонне укриття товщиною до 2 м. Невеликі маса (113 кг) та габарити КАБ (довжина 2,7 м, діаметр 0,15 м) дозволяють підвішувати її у внутрішні відсіки літаків F-22А і на зовнішні підвіски БЛА «Хантер», «Предатор», «Ріпер» і «Грей Ігл». Крім того, такими КАБ оснащені стратегічні бомбардувальники В-52Н, В-2А і В-1В, а в перспективі вона увійде до складу номенклатури озброєння тактичного винищувача F-35 (загальна кількість 16 штук).

З метою подальшого збільшення можливостей  КАБ сімейства SDВ по поразці стаціонарних і мобільних цілей, фахівці фірми «Рейтеон» в рамках другого етапу програми SDВ II розробляють керовану авіаційну бомбу GBU -53/В. Особливістю цієї КАБ є комбінована система наведення, яка складається з інерціальної навігаційної системи, перешкодостійкого приймача СРНС «Навстар» і засобів лінії передачі даних «Лінк-16», а також трьохрежимну ГСН, працюючу в оптичному, міліметровому і інфрачервоному (неохолоджуваний датчик) діапазонах довжин хвиль.

Крім того, КАБ буде оснащена крилом, що складаються, ефективною БЧ і багатофункціональним програмованим детонатором  L-3. У 2012 році планувалося перше льотне випробування бомби. Планується, що дана КАБ, маса якої складе 93 кг, поступить на озброєння до 2017 року. Спочатку носіями бомби стануть літаки F-15E, F-22А і F-35В і С, а в подальшому – F-16, F-35А, В-2А, А-10С, В-1В, В-52Н, F/А-18Е/F і БЛА МQ-9. Вона буде підвішуватись на універсальному балковому утримувачі  ВRU-61/А. Попереднє замовлення на такі бомби становить близько 17200 одиниць, при цьому вартість однієї складе 270 тис. доларів.

Витрати на НДДКР наведено в таблиці:

Вид ЗС

Роки

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

ВМС

11,5

44,1

47,6

45,9

69,6

94,2

78,2

ПС

150,1

153,5

132,9

124,6

104,4

77,7

40,9

Табл. 1. Витрати на НДДКР за програмою SDВ II в період з 2010 по 2016 роки в млн. дол. США

На озброєння літака КС-130J морської піхоти надходить модернізований варіант самонавідного боєприпасу GBU-44/ B «Вайпер Страйк», який здатний вражати мобільні цілі противника.

Можливість вражати мобільні цілі з’явилася після модернізації програмного забезпечення попередній версії боєприпасу. Його система наведення складається з ІНС з корекцією за даними СРНС «Навстар» і напівактивною лазерною ГСН. Маса кумулятивної БЧ 2,72 кг.

У Франції в 2007 році була прийнята на озброєння керована авіаційна бомба ААSМ, яка призначена для ураження малорозмірних цілей. Маса КАБ 125 кг, її система наведення включає ІНС з корекцією за даними СРНС «Навстар» і тепловізійну або лазерну ГСН, при цьому точність наведення становить 10-15 м (при використанні тільки ІНС і ПС СРНС «Навстар») , Дальність планування бомби знаходиться в діапазоні 15-60 км в залежності від висоти польоту носія. КАБ ААSМ замінила застарілу КерР АS-30L.

У 2010 році вперше був здійснено скидання ААSМ, оснащеної лазерної ГСН. В результаті випробування, в якому в якості носія використовувався винищувач «Рафаль», була вражена нерухома ціль на дальності 25 км, підсвічена за допомогою цілевказівника DHY-307, при цьому точність наведення склала 1 м. Траєкторія кінцевої ділянки наведення була вертикальною, що дає можливість гарантованого ураження цілі і зводить до мінімуму ризик супутніх руйнувань. Крім того, наявність напівактивної лазерної ГСН дозволить використовувати КАБ по мобільних цілях.

У лютому 2010 року фірмі «Сажем» було замовлено 380 лазерних ГСН. Розгортання варіанту з лазерним наведенням очікується в 2013 році.

Нова версія КАБ ААSМ – SBU-54, що має ІЧ  ГСН, з липня 2011 року поступає на озброєння авіації Франції. Вона успішно пройшла випробування в бойових умовах. Система наведення цієї бомби складається з ІЧ ГСН, розташованої в головній частини, а також ІНС з корекцією за даними СРНС «Навстар». Наявність такої системи наведення дозволяє застосовувати ці бомби по цілях з невідомими координатами. Бойові дії в Лівії показали, що за допомогою SBU-54 можна знищувати цілі, які раніше вражались крилатими ракетами. Крім того, КАБ ААSМ здатна виводити з ладу засоби ППО супротивника, при цьому носій здійснює скидання бомби, не входячи в зону дії ППО.
Керована авіаційна бомба малого калібру SАВЕR є розробкою європейського концерну МВDА. Вона призначена для ураження легкоброньованих, а також броньованих цілей противника. Очікується, що даної КАБ оснащуватимуться БЛА злітною масою більше 100 кг.

SАВЕR оснащена крилом, що збільшує дальність її планування до 10-12 км. До складу комбінованої системи наведення КАБ входять інерційна система наведення, коректовані за сигналами СРНС «Навстар» (середня ділянка траєкторії) і напівактивна лазерна ГСН (кінцева ділянка польоту). Крім того, замість лазерної ГСН може бути установлено телевізійна або ІЧ ГСН. Дворежимна БЧ оснащена осколково-фугасним або кумулятивним зарядом. КАБ розроблена у двох варіантах: без силової установки (маса 4,5 кг) і з ракетним двигуном, адаптованим для пуску з малих висот (маса 13,6 кг). КАБ пройшла льотні випробування в Іраку.

Керована авіаційна бомба FТ-5, розроблена китайськими фахівцями, призначена для ураження стаціонарних цілей. Система наведення бомби складається з ІНС і з корекцією за даними СРНС «Бейдоу», при цьому точність наведення складає 15-30 м. Скидання КАБ здійснюється з висоти 5000-12000 м. Основні ТТХ FТ-5: маса БЧ 35 кг; максимальна дальність віднесення 35 км; довжина 1,5 м; діаметр 0,2 м; носій – БЛА.

Таким чином, в даний час спостерігається тенденція зменшення калібру КерР і КАБ, при цьому їх бойова ефективність не знижується, супутній  збиток зменшується, а кількість боєприпасів, що підвішується на один ЛА значно збільшується. Крім того, КерР і КАБ малого калібру добре підходять для оснащення літаків як стратегічної бомбардувальної і тактичної авіації, так і бойових БЛА, які на даний момент не розраховані на велике бомбове навантаження.

С.Ільїн

Статті

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V
Популярні
Button Text