У репортажі CNN, який вийшов в ефір 25 липня, стверджується, що російський уряд може бути причетним до постачання зброї Талібану. На двох відеозаписах, які вдалось роздобути журналісту телеканалу, таліби демонструють зброю і стверджують, що її передали росіяни.
Про те, що Росія передає зброю талібам CNN сказав і речник афганського уряду Седік Седікі. У травні цього року аналогічні твердження пролунали в репортажі кореспондента телеканалу Fox news в Афганістані Голлі Маккей.
Усе це надає ваги попереднім звинуваченням, які лунали на адресу Кремля від американських військових.
Які докази показали в ефірі CNN
Відеозаписи, які показав телеканал, зроблені двома окремими групами талібів у різних частинах країни. Вони демонструють стрілецьку зброю: снайперські гвинтівки, варіації автомату Калашнікова та великокаліберні кулемети.
Перше відео записане угрупуванням талібів з міста Герат, яке розташоване неподалік кордону з Іраном. Ці бойовики мають конфлікт з керівництвом руху Талібан, і на відео вони стверджують, що захопили російську зброю в бою зі своїми конкурентами.
“Ця зброя була надана бійцям Мулли Хайбатулли (лідер Талібану з весни 2016 року) росіянами через Іран”, – говорить на відео командир бунтівних бойовиків. За його словами, Москва озброює талібів, щоб вони могли протистояти “Ісламській державі”.
“Росіяни дають їм цю зброю, щоб битися з ІДІЛ в Афганістані, але вони її також використовують проти нас”, – говорить командир бойовиків.
На другому відео бойовик, чиє обличчя приховане маскою, демонструє стрілецьку зброю. Він говорить, що вона дісталася йому безкоштовно, через кордон з Таджикістаном. “Ці стволи нам передали нещодавно. Вони зроблені в Росії і це дуже гарні штуки”, – говорить бойовик на відео.
Російське МЗС відмовилось коментувати відеозаписи CNN. Проте, раніше вони вже робили заяви про те, що подібними звинуваченнями США намагаються відвернути увагу від власних провалів у Афганістані.
Та Кремль не заперечує, що підтримує контакти з лідерами талібів, намагаючись спонукати їх до мирних переговорів.
“Росіяни говорять, що вони підтримують контакти з Талібаном, ми маємо багато повідомлень від інших людей про те, що вони озброюють Талібан… не буває диму без вогню”, – сказав у коментарі телеканалу CNN речник афганського уряду Седік Седікі.
Слід зауважити, що наведена на відео зброя не має маркування, яке б дозволило спеціалістам встановити її походження. Тому прямих доказів російського втручання наразі немає. Проте непрямих дуже багато.
Російська база по-сусідству
Звинувачення на адресу Росії в постачанні зброї талібам лунають далеко не вперше. У березні 2017 року головнокомандувач об’єднаних сил НАТО в Європі генерал Кертіс Скапарротті в комітеті Сенату сказав, що бачив свідчення того, що Росія нарощує зусилля, аби чинити вплив на Талібан і, “можливо, навіть оснащувати” це угрупування.
Згодом у квітні про те, що Росія постачає зброю талібам сказав і командуючий військами США в Афганістані генерал Джон Ніколсон, коли до Кабулу навідався міністр оборони США Джеймс Меттіс. На уточнююче запитання журналіста: “Тобто ви не спростовуєте того, що Росія постачає зброю?” він відповів: “Звісно, я цього не спростовую”.
А в травні про постачання зброї талібам росіянами через кордон з Таджикістаном розповіла репортерка Fox news Голлі Маккей. Посилаючись на розповіді мешканців селища, яке знаходиться на підконтрольній талібам території в провінції Кундуз, вона розповіла, що вночі на базах бойовиків сідають та швидко рушають геть вертольоти.
Інші ж розповідають про маленькі судна контрабандистів, які переправляються з Таджикістану до талібів через річку Амудар’ю. “Успіхи Талібану на півночі відбуваються завдяки російській підтримці”, – цитує журналістка кабульського колегу Сілаба Мангала, який має зв’язки з талібами.
Посилаючись на його дані, журналістка стверджує, що росіяни передають талібам стрілецьке озброєння, зокрема снайперські гвинтівки Драгунова та ПТРС-41 (протитанкова рушниця). Обидва згадані Мангалом типи зброї далеко не новинки.
Постачати зброю в Афганістан росіянам найлегше саме через Таджикістан, бо там знаходиться 201 російська військова база. Одне з її місць дислокації – місто Курган-Тюбе, неподалік від Афганського кордону.
“Росія має великий вплив на всі прикордонні племена. Росіяни знають усіх місцевих командирів. За кілька хвилин гелікоптер може прилетіти та забратися геть непоміченими. А човни привертають мало уваги”, – писала Маккей, посилаючись на афганського посадовця, який працював у провінції Кундуз та має прямі зв’язки з Москвою.
Навіщо Росії Афганістан
Представник Талібану, спілкуючись з агентством Reuters навесні, стверджував, що контакти з росіянами вони підтримують з 2007 року. Проте він заперечив, що їм допомагають зброєю – мова лише про “моральну та політичну підтримку”.
У Москві не заперечують, що мають канали зв’язку з талібами. Про це ще восени 2015 року заявив спецпредставник російського президента по Афганістану Замір Кабулов. Пізніше він сказав, що “інтереси талібів об’єктивно співпадають з нашими”. Він мав на увазі протидію “Ісламській державі”.
Спеціалісти з Афганістану відзначають, що Росія посилила свою активність в регіоні за останні кілька років, коли Обама розпочав виведення американських військ з країни. Проте Трамп почав зворотній процес – до Афганістану спрямовано додаткові сили американських військових, які мають допомогти місцевій поліції та армії боротися з терористами.
Росія намагається вести власну гру, позиціонуючи себе як посередника у мирних переговорах афганського уряду і талібів. Наприклад, вона лобіює зняття санкцій з тих представників Талібану, які йдуть на мирне врегулювання.
Слід зауважити два важливі нюанси. По-перше, Росія не єдиний і далеко не ключовий постачальник зброї талібам. По-друге, поки що наявні свідчення вказують на те, що Росія не постачає талібам важке озброєння.
Кремлівська пропаганда пояснює інтереси Росії в Афганістані близькістю країни та необхідністю боротися з трафіком наркотиків і джихадистів. Окрім того, Москва не приховує, що вважає своєю зоною впливу колишні азіатські республіки СРСР.
Безумовно, є й приховані цілі, про які в Кремлі воліють мовчати. Так само як і в Сирії, Росія намагається використати “гарячу точку”, яка впливає на весь світ, аби повернути собі роль глобального світового гравця.
Підтримуючи талібів, Путін перетворюється на сторону конфлікту, з якою треба рахуватись. Офіційно ж Кремль і далі буде стверджувати, що він “за мир” – приблизно так само, як він це робить, коли мова йде про війну на Донбасі.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин