Інформація станом на 2010 рік:
51-а окре́ма гвардійська Перекопсько-Харківська Празько-Волинська ордена Леніна двічі ордена Червоного прапора ордена Суворова і Кутузова механізована бригада Сухопутних військ Збройних Сил України — є складовою частиною механізованих військ України й за організаційно-штатною структурою входить до складу 13-го армійського корпусу СВ ЗС України.
Історія
51-а механізована дивізія була сформована із 51-ої гвардійської стрілецької дивізії, яка в свою чергу утворилась із 76-ої стрілецької дивізії на середині Другої світової війни. 23 листопада 1942 року 76-у стрілецьку дивізію було перейменовано у 51-у стрілецьку дивізію і було надано за бої за Сталінград високий статус гвардійської.Потім вона була перейменована у 51-у гвардійську мотострілецьку дивізію, якою пробула до 1992 року.На початку незалежності України вона була реорганізована у 51-у механізовану дивізію.З 2002 року дивізію скоротили до бригади і на сьогоднішній час це — 51-а окрема гвардійська Перекопсько-Харківська Празько-Волинська ордена Леніна двічі Червонопрапорна ордена Суворова і Кутузова механізована бригада.
Сталінград, Курськ, Прибалтика: 1943—1945
У листопаді 1942 року перейменована дивізія була відправлена назад в Сталінград, де вона допомагала оточити і загнати в пастки німецькі 6-у і 4-у танкових армії під час операції «Уран». За участь у Сталінградській битві, дивізія була нагороджена орденом Леніна. Літом 1943 року вона була поповнена танками і іншими броньованими транспортними засобами і була відправлена ближче до України, де прийняла участь у битві на Курській дузі.
З Курська дивізія була відправлена на північ, щоб відтіснити німецькі групи армій «Центр» і «Північ». Під командуванням генерала Івана Баграмяна, командуючого 1-им Прибалтійським фронтом були звільнені дивізією білоруські міста Вітебськ і Полоцьк. Продовжуючи наступ на захід, 51-а гвардійська взяла участь у просуванні групи армій «Північ» з колишніх радянських республік Латвія і Литва. 51-а дивізія пройшла близько 4000 кілометрів по території колишнього СРСР і звільнила більше 600 міст від окупаційних сил. Двадцять один чоловік у частині були удостоєні найвищої нагороди – звання Героя Радянського Союзу.
Повоєнний період.
51-а гвардійська окрема мотострілецька дивізія була створена після Другої світової війни з 51-ої гвардійської стрілецької дивізії, але розформована в кінці 1950-х роках в Прибалтійському військовому окрузі Натомість,наприкінці 1947 року 15-а стрілецька дивізія була передислокована з Австрії у міста Володимир-Волинський та Любомль. У повоєнні роки воїни з’єднання розміновували Волинську землю, допомагали цивільному населенню відбудовувати післявоєнне господарство, збирати врожай, залучалися до будівництва поливних систем на Кубані й у Криму.
У вересні 1965 року Наказом Міністра оборони Радянського Союзу в пам’ять про 51-у стрілецьку дивізію, яка стійко прийняла перші удари Великої Вітчизняної війни, 15-й стрілецькій дивізії передано номер «51» і почесне найменування «Перекопська».
Відновлення Незалежності України
А 19 січня 1992 року особовий склад дивізії прийняв присягу на вірність українському народові. У вересні 1999 року в рамках заходів, присвячених 800-літтю Волинсько-Галицького князівства та з нагоди 60-річчя з дня створення, дивізія одержала з рук Президента України, Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України Леоніда Кучми Бойовий Прапор та почесне найменування «Волинська».
У ході реалізації Державної програми розбудови і реформування Збройних Сил України у 2002 році 51-у дивізію було реформовано в 51-у окрему механізовану бригаду з залишенням їй усіх нагород та почесних найменувань. Ось і сьогодні древній Володимир-Волинський гордиться військовою частиною, що дислокується на його території.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин