(не)Британська (не)Південноафриканська (не тільки)Поліція- на сторожі правопорядку в Родезії - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

(не)Британська (не)Південноафриканська (не тільки)Поліція- на сторожі правопорядку в Родезії

(не)Британська (не)Південноафриканська (не тільки)Поліція- на сторожі правопорядку в Родезії
(не)Британська (не)Південноафриканська (не тільки)Поліція- на сторожі правопорядку в Родезії

Британська Південноафриканська Поліція, або BSAP, (від British South Africa Police) бере свій початок тоді ж, коли починається історія Родезії як такої. Британська Південноафриканська компанія, яка була заснована Сесілом Родсом із метою колонізації земель на північ від річки Лімпопо, мала потребу у власних збройних формуваннях.

Таким чином у 1889 році, на основі вже існуючих поліцейських сил Капської колонії, була сформована спеціальна мілітаризована охорона. Це була група близько у 500 осіб, завданням яких стала охорона Колони Піонерів- першої групи колоністів, що вирушили на землі, які пізніше назвуть Родезією. На плечі цих, прямо кажучи, найманців, була покладена роль як поліції, так і армії на диких територіях.

Поліцейський патруль на вулицях Солсбері

Після успішного заснування перших фортів, які в майбутньому стануть містами, саме на плечі BSAP було взвалене завдання “першої і єдиної лінії оборони” нової колонії: найманці патрулювали кордони, виконували правоохоронні функції та виступали в якості війська під час обох війн з матабеле.

Вже після другої війни, на землях Родезії встановився мир. Британська Південноафриканська поліція потрохи відкидала своє мілітаризоване коріння і все більше займалася цивільними справами. У 1923, коли Родезія перестала бути власністю Британської Південноафриканської компанії і влилася в склад Британської Імперії на правах самокерованої території, BSAP стала офіційною державною поліцією, що продовжувала виконувати функції правопорядку. Втім, саме на основі поліцейських сил був сформований родезійський військовий контингент як в першу, так і в другу світову війни.

Протягом 50 років існування Родезії, аж до середини сорокових років- Британська Південноафриканська Поліція, по суті, була єдиним збройним формуванням країни. Саме тому у 1939 було засновано Поліцейський Резерв – аналог територіальної оборони, в який призивалися жителі міст для проходження військового вишколу.

Резервіст BSAP

Після Другої Світової в Родезії розпочався справжній імміграційний бум. Велика кількість британців покидали спустошену Англію в пошуках кращої долі та прибували в Африку. В самій же Африці, чорні радо іммігрували в Родезію в пошуках роботи та спокійного життя. З ростом населення зростали і міста, селища, підприємства, а тому розвивалася і розросталася поліція. З 1903 року до лав BSAP почали набирати і місцевих чорношкірих. Расове співвідношення білих до чорних різнилося в різні періоди, але література зазвичай наводить показник 70 на 30 на користь чорних. Чорні могли займати не тільки солдатські і сержантські посади, але й офіцерські- щоправда, найнижчі. Пізніше, до служби в BSAP допустили і жінок. Жіночі підрозділи були расово змішаними.

Поліцейський переводить дітлахів через дорогу

У 1954 році мілітарні функції були передані в армію, а сама BSAP сконцентрувалася на виконанні цивільних функцій. Хоча не сказати б, що у поліціянтів було багато роботи- Родезія була досить безпечною країною, повною законослухняних громадян. До 1962 року патрульні в містах навіть не носили зброї- настільки безпечними були вулиці Солсбері, Булувайо та інших міст.

Ситуація докорінно змінилася з початком війни. BSAP знову була вимушена взятися за зброю. З точки зору родезійського законодавства, партизани були бандитами і терористами, що каралося по закону. На додаток до основних правоохоронних функцій, поліціянтами було сформовано ряд підрозділів, які виконували здебільшого військові функції. Більшість з них були сформованими з резервістів, що після спеціального навчання викликалися на службу на час виконання завдань (зазвичай від 42 до 190 днів на рік, все залежало від інтенсивності бойових дій).

Такими підрозділами виступили:

1) Підрозділ Підтримки, він же “Чорноногі” (отримав таку назву на честь чорних берців, які носилися поліціянтами), був надзвичайно успішним підрозділом, що працював спільно з армійськими частинами. Чорноногі заслужили репутацію гарних стрільців і невтомних переслідувачів, які могли пішки йти по слідах цілі протягом 30 кілометрів на день. Підрозділ Підтримки працював у сільській місцевості та часто переслідував терористів в буші.

Чорноногі на марші

2) Кінний підрозділ BSAP- створений у 1977 році на основі успішного досвіду Скаутів Грея, кінна поліція виконувала функції патрулювання кордону.

3) Для роботи в містах був створений підрозділ спеціального призначення- Міський Підрозділ Надзвичайного Реагування. Це був такий собі аналог SWAT.

FBI, open up!

В поліцейському управлінні, крім того, був створений підрозділ P.A.T.U., поліцейський антитерористичний підрозділ, та спеціальний штаб P.A.T.U., який займався координацією і плануванням всіх антитерористичних дій, що чинили поліціянти.

Родезійська поліція, породжена складними часами, гарно показала себе як на початку свого існування, так і наприкінці. У 1980 році, після поразки у війні, Британську Південноафриканську Поліцію було ліквідовано.

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V