«Це нормально бути хоробрим. Ми самі вибираємо собі своє життя – і часто самі обираємо, як померти».
Ці слова належать Франсишку Рошу, якого називали «білим дияволом Мозамбіку». За його голову пропонували 100 тисяч доларів. Його особиста гвардія – загін ополчення, що складався менш ніж з 90 осіб – винищував в колоніальному Мозамбіку більше терористів ФРЕЛІМО, ніж вся португальська колоніальна 60-тисячна армія. Будучи зрілою людиною, він пройшов відбір в південноафриканський спецназ і стояв біля витоків другого спецпідрозділу. Двічі нагороджений Cruz de Guerra – вищою військовою нагородою Португалії, Рошу став першим іноземцем, який отримав Honoris Crux – Хрест пошани – вищий військовий орден ПАР.
Даніель Франсишку Рошу народився 1 січня 1933 року в містечку Могадуру, в португальській провінції Траш ош Монтеш. У 1951 році він перебрався до Португальської Східної Африки (Мозамбік), заморську провінцію країни, і вступив на державну службу. Деякий час він працював в управлінні залізниць, але в підсумку йому це набридло. Рошу спробував свої сили в полюванні – він став професійним мисливцем на велику дичину. Франсишку осів в провінції Ньяса, в північному Мозамбіку і заробляв на життя організацією мисливських експедицій. Саме в цей період розкрився талант Рошу, як мисливця, пізніше стане йому в нагоді при вистежуванні терористів.
Під час однієї з мисливських експедицій, на Рошу напав леопард. У момент атаки звіра у Рошу при собі не було ні рушниці, ні ножа і мисливець був змушений вступити в єдиноборство з твариною, озброєний виключно силою духу. Леопардові вдалося сильно подряпати мисливця і роздерти його одяг – але і тільки. Рошу задушив леопарда голими руками. Іншим разом, група мисливців сполохнула газель. Тварина поскакала в протилежний бік. Рошу кинув гвинтівку, кинувся за газеллю і знайшовши момент, стрибнув на неї, звернувши в стрибку їй шию.
Одним із завдань, постійно стоїть перед професійним мисливцем є боротьба з браконьєрами. З ними Рошу боровся нещадно – вистежував тих, хто вбивав велику дичину, і виносив їм смертний вирок. З початку 1960-х років в поле зору Рошу потрапили терористи з націоналістичних організацій. Як нормальний професіонал, спочатку Рошу був далекий від політики – але його наганяло в лють те, що слона можна вбити під гаслом боротьби за звільнення країни – мовляв, борцям за свободу необхідно м’ясо. Рошу почав боротися з бандитами, не роблячи знижку на те, до якого угрупування, банди або племені вони належали. Волею-неволею він почав розбиратися в політиці – і те, що він бачив, йому відверто не подобалося. На відміну від політиканів, які вважали, що вони знають африканські проблеми, Рошу дійсно знав Африку. Він бачив, як живуть місцеві, він умів розуміти їхній образ думок, він відчував, що таке Африка. І одночасно він бачив, як серед місцевого населення зростає напруженість, породжена “сум’яттям в умах” – з Танзанії проникали агітатори і баламутили племена, вимовляючи полум’яні промови і обіцяючи рай на землі. Рошу перейнявся до терористів лютою ненавистю – з його точки зору вони не тільки знищували його улюблену живу Африку, а й намагалися розвалити країну.
У березня 1961 року кілька банд під проводом негра племені баконго – Роберта Холдена вторглися в Анголу з сусіднього Заїру і влаштували справжній терор в північних провінціях країни. Рошу найменше бажав повторення ангольських подій в Мозамбіці і тому представив владі свої міркування: оцінку поточної політичної та військової ситуації, зроблену на основі зібраної інформації. При цьому він розумів, що дні його як мисливця закінчилися – наступали бурхливі часи, і ця професія перейшла в розряд зникаючих. Влада провінції призначила Рошу на посаду «експерта по психологічній війні» (так це назвали б зараз). У його обов’язки входило інформувати населення про небезпеки тероризму, про те, що несе з собою можлива війна і переконувати їх не піддаватися пропаганді терористів.
Треба сказати, що в цьому він досяг успіху – через свою феноменальну популярність серед місцевих, які повністю йому довіряли. Рошу ніколи не вважався «великим білим мисливцем» – він полював сам, крокуючи багато кілометрів, і сам же ніс свою рушницю, він не вбивав заради задоволення, сам свіжував дичину і смажив своє м’ясо на багатті. Для місцевого населення він був своїм – і тому у нього завжди була та інформація, яка йому потрібна.
Війна з терористами в Мозамбіку почалася в 1964 році. Влітку два невеликих села були одночасно атаковані терористами. Командування гарнізону доручило Рошу дізнатися, чи отримували терористи допомогу від місцевого населення. Розвідка зайняла 8 днів – Рошу сам відкрокував понад 100 кілометрів, опитав місцевих і після повернення представив свою доповідь. Але як це часто і трапляється, ніяких заходів вжито не було.
24 серпня 1964 року терористи напали на невелику місію. Настоятель-голландець був жорстоко вбитий – терористи розстріляли його з луків. Це було перше вбивство білої людини терористами. У район були перекинуті свіжі португальські частини і Рошу попросили допомогти їх натренувати – солдати були необстріляні новобранці, які прибули в провінцію прямо з Лісабона. Рошу ганяв їх без жалю протягом двох місяців, навчаючи солдатів хитрощів війни в буші і гористій місцевості, але на жаль бажаних результатів не отримав – солдати були городянами і війна в джунглях була для них явищем незнайомим, навчатися якому вони явно не бажали. Рошу дійшов невтішного, але важливого висновку: «Терористи – це люди джунглів. Городяни не можуть воювати з населенням буша. Отже, воювати з населенням буша має таке ж населення. Тільки найкраще”.
Рошу розшукав своїх старих приятелів мисливців і домігся від військового командування дозволу на створення в Ньясу свого власного ополчення – окремого та повністю автономного загону. Так народилася Coluna Infernal, «Пекельна колона», загін, ніколи не перевищував за чисельністю 100 чоловік. Під керівництвом Рошу зібралися відчайдушні шибайголови, слідопити і навіть перебіжчики з ФРЕЛІМО. Єдиним білим в «Пекельної колоні» був Рошу – вся решта бійців були indígenas, metiços і assimilados.
І ось тут Рошу розвернувся на повну силу. Він ніколи не діяв за межами Ньяси – тільки на території своєї провінції, зате вже її він знав як свій власний будинок. Його бійці були одягнені в форму противника і використовували його озброєння. Завдяки тому, що в його загоні були колишні терористи, ополченці знали тактику і прийоми ФРЕЛІМО. Місцеве населення завжди поділялося з ними інформацією, тому Рошу і його команда знали, куди попрямує ворог і що він має намір зробити.
Полонених ополченці брали вкрай рідко – якщо тільки для допиту. І самі, природно, в полон не здавалися. Свою позицію з цього питання Рошу прояснив раз і назавжди: «Якщо ви побачите, що мене беруть в полон – застреліть мене».
Дисципліна в загоні була жорстокою – Рошу попереджав тільки один раз. Своїх підлеглих він тренував методами екзотичними, але приносили плоди. Щоб бійці не мають лякалися стрілянини, він стріляв з автомата їм під ноги, змушуючи спокійно стояти. Рошу змушував їх бігати, чергуючи біг із стрибками – в той момент, коли бійці підстрибували, він знову ж стріляв їм під ноги. Він вчив їх ходити безшумно та легко, щоб протипіхотні міни не спрацьовували, коли на них наступить боєць. Фізична підготовка «Пекельної колони» була така, що бійці здатні були бігти годинами, і не зупиняючись з ходу атакувати бандитів. Через подібні трюки у ФРЕЛІМО вважали, що «бандити Рошу» можуть одночасно перебувати в двох місцях.
Жорстокі тренування виправдовували себе в боєзіткненнях. Одного разу Рошу отримав інформацію, що через прикордонну річку Рувума між Мозамбіком і Танзанією, до терористів має переправитися підкріплення. Він нічого не став робити, до тих пір, поки не прийшли уточнені дані: нові кадри терористів перетнули річку і з’єдналися з основними силами. Після цього загін Рошу був висаджений з вертольотів на віддалі від бази бойовиків і негайно атакував бандитів. Атакуючі бігом увірвалися в табір, і атака була настільки несподіваною, що «Фред» (так називали бойовиків ФРЕЛІМО) навіть не встигли взяти в руки зброю. Бійці Рошу почали винищувати терористів впритул. У тому бою Рошу особисто застрелив чотирьох бандитів і ще чотирьох взяв у полон. Частина терористів була вбита, решта розбіглася по околицях, де їх методично відловили Grupos Especiais і Caçadores. Трофеї, захоплені Рошу, включали в себе два міномета, три станкових кулемета, кілька китайських і румунських автоматів Калашникова, величезна кількість боєприпасів, великий масив документів, кілька десятків комплектів камуфляжної форми одягу, радіопередавач і польовий телефон. У таборі терористів також містилися кілька заручників – при звільненні ніхто з них не постраждав.
У буші Рошу відчував себе як вдома. Його досвід мисливця і безсумнівний талант слідопита дозволяв вистежувати самих набили руку в хитрощах терористів. Вороги вважали, що Рошу володіє надприродними здібностями – він здатний був відчути людину за 200 метрів, а при правильному вітрі – і за 500.
Свій метод Рошу пояснював просто: «Я ставлю себе на місце бандита, і я мислю як африканець. Таким чином я розумію, що він має намір зробити. У 19 з 20 випадків я опиняюся правий ». Одного разу Рошу вистежував бойовика ФРЕЛІМО. У якийсь момент терорист помітив Рошу і кинувся бігти – мабуть прекрасно уявляючи, хто за ним полює. На ходу бойовик намагався відстрілюватися, але всі кулі йшли повз. Рошу стрибком наздогнав бандита, схопив його за комір і ривком вибив у нього з рук автомат.
Під час іншої операції Рошу зловив терориста і обеззброїв його. В ході допиту терорист розколовся і видав розташування табору. Він так само розповів, що банда обізнана про присутність Рошу і його бійців і готує їм засідку. Рошу прийняв рішення атакувати бандитів. До табору бойовиків вела тільки одна вузька стежка, прокладена в густому буші. Саме на цій стежці терористи встановили міну. Загін Рошу і полонений терорист йшли один за одним, на відстані 7-10 метрів один від одного. Міна була настільки добре замаскована, що дозорний, який йшов в авангарді, її не помітив. Але міна не спрацювала. Другим йшов Рошу. Він наступив на міну, але вона знову не вибухнула. Третім йшов полонений терорист. Як тільки він наступив на замаскований заряд, пролунав вибух. Коли дим розсіявся, на стежці нікого не було, крім розірваного навпіл терориста – Рошу і його бійці моментально сховалися в буші. Зачекавши деякий час, вони попрямували до табору бойовиків, але знайшли його порожнім – терористи в паніці бігли від «білого диявола», якого не беруть навіть міни.
У 1968 році Рошу був представлений до Cruz de Guerra, вищої військової нагороди Португалії. Однак замість того, щоб відправитися в столицю Лоренцу-Маркиш за нагородою, Рошу відправився в чергову експедицію за головами бандитів, в гори Тенга, в 200 кілометрах від кордону з Танзанією. Від своїх інформаторів Рошу дізнався, що в таборі терористів є китайські інструктора і медсестри. Цього йому здалося достатнім, щоб прийняти рішення про напад на табір. Своїм бійцям він пообіцяв, що вони зможуть розважатися з захопленими в полон китаянками скільки захочуть – правда, попросивши залишити одну з китаянок для себе.
Загін з 22 бійців попрямував на північ. Дуже швидко Рошу зрозумів, чому цей табір досі уникав атак з боку регулярної армії – щоб дістатися до табору необхідно було подолати дуже велику відстань. На шляху було кілька річок, в тому числі і велика Луангва, місцевість була пересіченою, і до того ж там і сям розташовувалися невеликі тимчасові бази бойовиків.
Коли загін Рошу вийшов до Луангви, їх атакувала невелика терористична група. У перестрілці 5 бандитів були вбиті, двом вдалося втекти. Рошу знав, що втікаючі терористи обов’язково попередять своїх товаришів. Залишивши своїх людей в засідці, Рошу особисто попрямував на розвідку. Умовним знаком він вибрав крик сови. Чуттям він визначив, що річка має перебувати неподалік – до сутінків він вийшов на берег Луангви. Він так само відчув і інші запахи – людського поту, вареної кассави, диму від багаття. Рошу обережно просувався уздовж берега річки, як раптом перед ним виникла тінь – вартовий, який сидів на сторожі вирішив оговтатися. Рошу знав, що через кілька хвилин вартовий покине свій пост – у терористів була звичка виставляти охорону тільки зі світанку до заходу, з 5 ранку до 7 вечора. Рівно о 19:00 терорист пішов в сторону бази. Рошу пройшов за бойовиком і незабаром його погляду відкрився табір, розташований на березі Луангви. Табір складався з очеретяних хатин, частково прихованих густою рослинністю. За підрахунками Рошу, табір був розрахований не менше ніж на сотню бойовиків, але в даний момент в ньому було близько 50 бандитів.
Рошу повернувся назад і дав умовний сигнал. Терористи на крик сови не звернули уваги – для бушу подібні звуки природні – але бійці Рошу засікли звук і таємно підійшли до свого командира. Відбулася коротка нарада: з першими променями сонця атакуючі безшумно прибирають варту, після чого, по крику шакала почалася атака.
Рано вранці вартові пішли займати свої пости – і тут же зникли один за іншим. При цьому над табором стояла тиша. Своїм ножем Рошу заколов чотирьох бандитів. Світанкове повітря прорізало виття шакала, і на табір напали бійці Рошу. Вибігали з хатин терористів розстрілювали впритул і заколювали багнетами. Рошу підбіг до автоматів, складених в піраміду, і жбурнув їх, не давши бойовикам можливості його використовувати. Самих терористів він зустрів вогнем з АК. Бій був коротким: частина «Фред» бігла, а ті, хто не зумів – загинули. Під час нальоту було знищено 36 терористів, з них 15 убив особисто Рошу. З нападників не загинув ніхто.
Табір був знищений, але необхідно було поповнити запаси продовольства і озброєння. Рошу послав чотирьох чоловік за річку, щоб ті знайшли склади. Бійці беззаперечно виконали наказ, хоча перетнути Луангву в цей час було завданням не з легких – річка сильно розлилася, не кажучи вже про «дрібниці» типу крокодилів. Бійці дійсно знайшли на іншому березі склади і повернулися, нав’ючені припасами. Інша частина обшарила табір. На території бази бійці розкидали фірмові карти Рошу, кілька карт прикріпили до тіл вбитих – шматочок білого картону, з чорним широким обідком, та чорним португальським хрестом, особисто надписаних Рошу.
В гарячці бою Рошу отримав поранення в ногу, але уваги на це не звернув. Тільки коли стрілянина закінчилася Рошу зрозумів, що поранений, і поранений серйозно. Питання «що робити» не виникало – пораненого командира необхідно було доставити назад, на найближчу базу. Бійці Рошу були, правда, незадоволені одним – вони так і не знайшли китайських санітарок. Як пояснив командир – іншим разом.
Пораненого Рошу несли 12 годин без перерви, Рошу тягли на спині. Весь цей час зберігався режим цілковитого мовчання. Загін уповільнював марш тільки на той момент, коли пораненого Рошу передавали від одного бійця до іншого. Під кінець шляху Рошу ослаб настільки, що його змушені були прив’язати до бійця. Нарешті загін досяг військової бази, і Франсишку Рошу віддали військовим медикам.
Через два тижні Рошу вийшов з госпіталю. Йому не давало покою те обставина що китайців він так і не зміг виявити. Від армійського командування він отримав інформацію, що в район Тенгі були кинуті десантники і командос, зачистити регіон. Терористи бігли до Танзанії. Рошу вирішив навідатися в Тенгу ще раз – що називається на всякий випадок. По дорозі він опитував місцеве населення про те, наскільки активні в регіоні бойовики. Слова місцевих підтверджували інформацію армійської розвідки – терористи дійсно бігли. Але також від населення Рошу дізнався, що китайці в тенгі були присутні. На превеликий жаль Рошу (і ще більшого його бійців) ні медсестер, ні інструкторів з Нанкіна, виявити не вдалося.
Нетрадиційні методи, якими діяв Рошу часто викликали роздратування у генералітету, проте у командування вистачало розуму визнавати ефективність «Пекельної колони» і, принаймні, не заважали Рошу партизанити. Плани, що пропонувалися Рошу, настільки не вписувалися в звичні рамки, що, часом командування не знало, що робити. Як було зокрема при операції зі звільнення заручників в Ньясі. Однією з улюблених методик терористів було «переміщення» людей: просто кажучи викрадення і подальше їх «перевиховання» в дусі вірності ідеалам «визвольної боротьби». Викрадених гнали через кордон в Танзанію. З найбільш тямущих готували бойовиків або носіїв зброї. Інші ставали табірної обслугою: кухарями, прибиральниками або сільськогосподарськими робітниками. Жінок використовували як обслугу, а також як об’єкт сексуальних утіх.
Крім вистежування і знищення терористів, «Пекельна колона» також займалася звільненням викрадених і транспортуванням їх на території, контрольовані португальською армією. Рошу отримав інформацію, що в 400 кілометрах від Вілла Кабрал, столиці провінції Ньяса, знаходиться табір бойовиків, в якому утримуються від 300 до 400 «переміщених» осіб. На операцію Рошу відібрав 17 осіб. Він наказав їм переодягнутися в ганчір’я, видавши себе за «викрадених», проникнути в табір і змішатися з утримуваними там. Особливих зусиль це не склало. За пару днів розпорядок життя в таборі був вивчений. Ночами один або дві людини прокрадалися до Рошу, який перебував неподалік, і доповідали ситуацію, після чого прямували назад до табору. Нарешті Рошу прийняв рішення про атаку. Вночі він і два його бійця, нав’ючені зброєю, підійшли до табору. Імітуючи крики тварин, Рошу подав сигнал своїм бійцям – один за іншим вони прокрадалися до нього з табору, забирали автомати і поверталися назад. Рівно о 05:00 в таборі почався добре спланований хаос: бійці Рошу відкрили вогонь. Терористи не очікували атаки зсередини і перш ніж вони зуміли оговтатися, п’ятеро були вбиті і ще четверо отримали поранення. Тих, хто ризикнув бігти по стежці, де сидів у засідці Рошу, зустрів прицільний вогонь. Бойовики в паніці розбіглися по бушу. Всі заручники були благополучно повернені додому.
Правда, в житті Рошу був епізод, коли над його головою згустилися серйозні хмари. Пов’язано це було не зі звільненням людей, а рівно навпаки – з викраденням. Правда сам Рошу вважав, що ця його операція була найбільш успішною за всю кар’єру. У невеликій місії в Масангуло, в 90 кілометрах від Вілла Кабрал, Рошу якось вгледів симпатичну африканку на ім’я Чечілія. Португальські жінки залишали його байдужим – вони любили великі міста і не розуміли дикого і вільного життя в буші. З африканками справа йшла зовсім іншим чином. Рошу познайомився з Чечілією, і події дуже швидко стали розвиватися логічним шляхом. В результаті Рошу просто викрав Чечілію з місії. Але подібні дії вкрай не сподобалися керівництву. Спочатку Рошу намагалися просто знайти – що було чи не простіше ніж знайти вітер в полі. Через півроку безуспішних спроб знайти Рошу або Чечілію, єпископ поскаржився губернатору. Справа дійшла до влади Мозамбіку. Проте Рошу був фігурою надзвичайно цінною і справу спустили на гальмах* – Даніеля Франсишку Рошу і Чечілію повінчали, перетворивши їх союз в законний шлюб. Пізніше у них народилося 6 дітей.
У 1972 році за плечима Рошу було більше 10 років боротьби з терористами. У Мозамбіку він був живою легендою. ЦК ФРЕЛІМО оголосив нагороду за голову Рошу – 100 тисяч американських доларів, сума на ті часи неймовірна. Однак ніхто її отримати не прагнув – з точки зору місцевих, набагато безпечніше було опинитися вночі голим в буші, серед левів, гієн і леопардів, ніж полювати на Рошу. Тільки в 1972 році Рошу записав на свій особистий рахунок 40 убитих бандитів. Його загін захопив більше 200 одиниць зброї. У 1973 році Рошу особисто знищив ще 30 бойовиків, а «Пекельна колона» вилучила у бандитів 14 станкових і 6 ручних кулеметів, 2 безвіткатних гармати, 4 легкі зенітні установки, два міномети, два вогнемета, 32 АК-47, 50 СКС і 9 пістолетів-кулеметів.
За весь час існування Coluna Infernal Рошу втратив убитими трьох людей. Останній загинув в лютому 1974 року. Сталося це під час операції зі знищення однієї з банд ФРЕЛІМО, яка планувала атаку на Вілла Кабрал. Терористи не розраховували захопити і утримати місто – для цього вони були надто нечисленні. Напад планувалося більш як пропагандистський – блискавична атака на резиденцію губернатора провінції, відволікаючі атаки на гарнізон і хаос в місті повинні були довести всю неміч португальської військової машини. Група з 15 бойовиків, озброєних радянським і китайським зброєю мала висунутися на південь від Вілла Кабрал і чекати зустрічі з іншого бандою.
Іншою бандою, до всього жаху терористів, виявилася Coluna Infernal. Бойовики нервували, оскільки розвідник з банди повідомив про те, що «білий диявол Ньяси», що вбиває голими руками знаходиться десь неподалік. Терористи були насторожі, але все ж прогавили момент нападу Рошу – 4 бандита були миттєво вбиті, 5 здалися. Шістьом вдалося втекти. Один з бійців Рошу отримав легке поранення. Після бою мисливці розташувалися на привал, і в цей момент пролунав постріл. Бойовик ФРЕЛІМО добив пораненого бійця з групи Рошу.
Убитий був разом з Франсишку Рошу протягом шести років і останнім, що мав намір зробити Рошу – це спустити з рук смерть товариша. Він викликав по радіо вертоліт для евакуації загиблого, а сам в особисто попрямував в буш, по сліду «Фред». За бойовиками він йшов більше семи кілометрів, повністю розчинившись в буші. Нарешті він вийшов до місця привалу нічого не підозрючих терористів. Вибравши момент, він вискочив на галявину, де сиділи бойовики, і відкрив вогонь з АК. Двоє з бойовиків протягнули руки до своїх карабінів – але інші і цього не встигли. Протягом декількох секунд, все шестеро були мертві. Рошу кинув кожному на груди свою візитну картку і відправився в назад.
Після того, як в квітні 1974 року в Лісабоні відбувся лівий військовий переворот, Рошу зрозумів, що Мозамбік приречений. Він розумів, що влада рано чи пізно перейде до тих, проти кого він воював півжиття, і вирішив покинути країну. Як і багато португальських військових, він звернувся з проханням про зарахування його на службу в збройні сили ПАР (САДФ), і отримав звання сержанта. Пізніше, сержант Рошу пройшов відбір в південноафриканський спецназ-Recce, розвідувально-диверсійні загони САДФ. На той момент йому виповнився 41 рік. Відбір в РДЗ був такий, що міцні 25-річні хлопці не витримували і ламалися (для уточнення – з 1972 по 2006 рік відбір в спецназ ПАР пройшли менше 1000 чоловік – з 100 тисяч що виявили бажання там служити). Після відбіркового курсу і підготовки, Рошу отримав кваліфікацію «оперативника сил спеціального призначення» і був приписаний до 1-му РДЗ. У той час португаломовні військовослужбовці САДФ могли бути направлені тільки в два місця – Мозамбік або Анголу.
Кінець I-ї частини.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин