На сьогоднішній день Росія розробляє два типи гіперзвукової зброї – глайдер «Авангард» і ракету «Циркон» з маршовим двигуном ГППРД. І хоча в Росії заявляють, що ракета «Кинжал» також відноситься до класу гіперзвукових, західні експерти віднесли дану ракету до класу аеробалістичних, з підозрою, що це просто модифікація «Искандер».
Виходячи, з того що «Авангард» це зброя міжконтинентальна з ядерною бойовою частиною, проти України вона використана звичайно не буде. Тому, в даній статті мова буде йти про ракету «Циркон», яку вже росіяни збираються взяти на озброєння в 2022 році.
Циркон стартує як балістична ракета завдяки твердопаливній ступені, задача стартової ступені вивід «Циркона» на штатну висоту в стратосферу, після чого стартова ступінь від’єднується і ракета включає маршовий двигун ГППРД, саме цей двигун видає 8 махів на висоті 28 000м. Такий політ може продовжуватись сотні кілометрів.
Патент «НПО Машиностроения» (розробник «Циркона»), який є в інтернеті у відкритому доступі, показує прості принципи роботи гіперзвукової ракети.
https://patents.google.com/patent/RU2579409C1/ru
На термінальній (фінішній) стадії двигун ГППРД виключається, так як не розрахований працювати
в щільній атмосфері і «Циркон» перетворюється на просту боєголовку плануючу до цілі.
Цитата з патенту «НПО Машиностроения»:
«двигатель, предназначенный для выполнения гиперзвукового маршевого полета на большой высоте, не способен продолжать работу на низковысотных участках траектории, сопряженных с уменьшением полетного числа М, отсюда следует, что к наземной или надводной цели ракета должна будет подходить с неработающим двигателем;»
При входженні в щільні шари атмосфери, атмосферний тиск збільшується і боєголовка «Циркона»
отримує серйозний супротив, в результаті поступова суттєва втрата швидкості.
Рисунок відповідає описанню роботи гіперзвукової ракети в патенті «НПО Машиностроения».
На фінальному відрізку, якщо це корабель, боєголовка «Циркона», повинна підійти на висоті 10 метрів перед самим ударом.
Якщо це наземна ціль, то від 0 м до 4000м.
Боєголовка має необхідність в зниженні швидкості для підвищення управління, що також описано в патенті «НПО Маниностроения».
В США при розробці гіперзвукових ракет, ставиться задача створити гібридний ГППРД (dual mode scramjet), тобто двигун буде працювати не тільки в розряджених шарах атмосфери на швидкості 8 махів, але й буде мати можливість роботи в щільних шарах атмосфери на надзвукових швидкостях. За рахунок цього така ракета має кращі шанси на прорив ППО за рахунок можливості інтенсивного маневрування.
Якщо почитати той же патент «НПО Машиностроения», то российскі вчені написали про гібридний ГППРД (dual mode scramjet):
«Решение столь сложной технико-технологической задачи в условиях жестких массогабаритных ограничений, предъявляемых к системам вооружения, представляется нецелесообразным»
Тобто на даному етапі американські вчені знаходяться на крок попереду росіян в розробці гіперзвукового двигуна.
А ракета «Циркон» с однорежимним двигуном досить примітивна. Це не дивно, адже радянські і російські вчені завжди відставали від американців в мініатюризації технологій.
Звичайно, гібридний ГППРД скоріше не зможе дати американській ракеті літати з робочим двигуном на дуже низьких висотах, але відповідь на це питання дати не можливо, тому що на сьогодні в пресі немає ніяких детальних ТТХ американської гіперзвукової ракеті HAWC.
Висновки:
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Підпишіться на розсилку наших новин
або на наш Телеграм-канал
Дякуємо!
ви підписалися на розсилку наших новин