Справа українського політв'язня Олександра Шумкова. У РФ тривають судові засідання - Мілітарний. Чесні новини про армію, війну та оборону.

Справа українського політв’язня Олександра Шумкова. У РФ тривають судові засідання

Справа українського політв’язня Олександра Шумкова. У РФ тривають судові засідання
Справа українського політв’язня Олександра Шумкова. У РФ тривають судові засідання

10 серпня 2018 р. у Севському районному суді Брянської обл. РФ відбудеться чергове судове засідання у справі українського політичного в’язня, активіста та військовослужбовця ЗСУ Олександра Шумкова. На засідання мають привезти головного свідка обвинувачення Шумкова в екстремістській діяльності та участі у Правому секторі – українця, дезертира з лав ЗСУ, Михайла Алланазарова. Нагадаємо, що Олександр Шумков голодує в знак солідарності з іншими українськими політв’язнями вже 79 днів.

Попереднє засідання мало відбутись 1 серпня о 11:00 але було перенесено суддею, щоб дати час Олександру Шумкову та його адвокату ознайомитись до 10 серпня з матеріалами справи. З 24 липня Олександр Шумков залишився без адвоката, але вже з 1 серпня його захисником погодився стати Роман Лизлов. 19 липня після тривалого часу Олександру Шумкову дозволили півгодинне побачення з матір’ю, розблокували тюремний рахунок та віддали усі листи за останній місяць часу. На ІТТ разом із Шумковим знаходяться у камері 6 осіб.

     

Публікуємо стенограму попередніх судових засідань зі слів вільних слухачів, які були присутні на судовому засіданні.

19 липня 2018 року

19 липня приблизно 14:30 продовжилося судове засідання. В суді були присутні  прокурор Бакшеев, перекладач Юхновець, захисник Фаріт Муртазін, а також кореспондент “Грани.ру” Дарія Костроміна і  проте вже вкотре відсутні будь які представники української преси. І знову були відсутні представники Посольства України в РФ.

Суддя розпочав засідання з оголошення прав перекладачу, регламенту судового засідання. Потім перекладач перевела регламент судового засідання. Шумкову роз’яснили його права як підсудного. Оскільки в засідання не прибули таємні свідки, суддя вирішив відкласти їх допит до явки цих свідків. Не з’явився і свідок Алланазаров, який зазначав що Шумков продовжував перебувати у лавах Правого Сектора аж до 23 серпня 2017 року.

У зв’язку з тим, що свідки не були доставлені стороною обвинувачення в судове засідання, суддя змінив порядок розгляду справи та вирішив продовжити вивчення доказів матеріалів справи. Сашко заявив, що не бажає змінювати порядок розгляду справи, оскільки у обвинувачення  було достатньо часу для того щоб доставити свідків до суду та зазначив що це проблеми обвинувачення і що все це свідчить про повну не компетенцію обвинувачення. Проте, суд вирішив на місці викликати свідків на 24 липня 2018 року.

Суддя Рухмаков В.І. зачитав звернення Посольства України в РФ, яке надійшло до Севського районного суду Брянської області щодо незаконного затримання Шумкова та тримання його під вартою, незаконних дій слідчих Гуторова та Шпакова, порушення прав Шумкова на рідну мову та адвокатський захист та інше де Посольство України в РФ вимагає звільнити Шумкова та спитав думку сторін щодо залучення звернення до матеріалів справи.

На що прокурор Бакшеев заперечив, зазначивши що в матеріалах справи достатньо доказів вини Шумкова, але не заперечував проте залучення цього звернення. Сашко знов заявив, що не розуміє в чому є його вина, і запитав прокурора: організація «Правий Сектор» заборонена на території Росії чи всього світу?», та просив суд залучити до матеріалів справи звернення Посольства України в РФ, адвокат підтримав Олександра. Крім того, адвокат нагадав суду що Шумков є громадянином України, вийшов із Правого Сектору до моменту його визнання екстремістською організацією, є чинний військовослужбовець та на території РФ жодних протизаконних дій не вчиняв.

Суддя заслухавши думку сторін на місці ухвалив залучити до матеріалів справи звернення Посольства України в РФ підписане Брескаленко Г.С. Далі суддя зачитав клопотання, що надійшло від управління ФСБ  щодо відео та фотозйомки оголошення вироку. Клопотання було на місці задоволено.

Потім Сашко зробив заяву: «В мене в руках Резолюція Європейського парламенту, яка стосується РФ і я прошу звернути увагу суду на пункт 19 цієї Резолюції де зазначено,  що російські суди, як військові, так і цивільні, не мають компетенції судити про дії, вчинені поза міжнародно визнаною територією Росії, і вказує на те, що судові розгляди в таких випадках не можуть розглядатися як законні. Крім того, в тексті Резолюції Європарламенту є вимога до російської влади з закликом до негайного і беззастережного звільнення всіх незаконно затриманих українських громадян у Росії та на Кримському півострові, де зазначено і моє прізвище. І я прошу залучити цю Резолюцію до матеріалів справи.» Прокурор – проти залучення, суддя вирішив на місці залучити до матеріалів справи Резолюцію Європарламенту.

Далі Сашком було заявлено усне клопотання, яке стосувалося справи в України щодо незаконного позбавлення волі або викрадення: «В України щодо мого викрадення відкрито кримінальне провадження за ст. 146 КК України, яка стосується мого незаконного викрадення з території України, у зв’язку з цим звертаюся до правоохоронних органів України і прошу викликати на допит Кокулова заступника Севського відділу ФСБ та слідчих, які вели мою справу Шпакова та Гуторова на територію України в рамках кримінальної справи щодо мого викрадення».

Прокурор Бакшеев попросив суд відмовити у задоволенні цього клопотання, суд відмовив у зв’язку з тим, що заявлене клопотання не відноситься до компетенції суду. Після продовжився огляд матеріалів справи – доказів. Один з таких доказів – психофізіологічна експертиза (поліграф). Прокурор Бакшеев монотонно собі під ніс читає матеріали експертизи, суддя Рухмаков спить….Висновок експертизи – виконував завдання керівництва військової прокуратури України.

Далі захисник Олександра оголосив усне клопотання про визнання неприпустимим доказом висновку психофізіологічної експертизи, посилаючись на рішення Верховного Суду РФ та Кримінальний процесуальний кодекс РФ, яким заборонено використовувати психофізіологічну  експертизу (поліграф) як доказ.Суддя оголосив перерву для оформлення письмово заявленого захисником клопотання. Після півгодинної перерви суддя вирішив залучити клопотання захисника Олександра та розглянути його при винесення вироку.

Далі було зачитано висновок амбулаторної психіатричної та наркологічної експертизи, які проводились в Брянській обласнй психітричній лікарні № 1.  Дані судово-психіатричної експертизи: нервова система без осередкової симптоматики. Свідомість ясна. Емоційно адекватний. Контакту доступний. Орієнтований правильно. Мислення логічне, послідовне. Галюцинацій, марення немає. Інтелект і пам’ять без зниження. Настрій рівне. У справі повідомив, що винним себе не вважає, тому що не порушував законів Укрїни. Критика достатня.

Висновок: Шумков на хронічну душевну хворобу, тимчасовим розладом душевної діяльності, іншим хворобливим станом, недоумством не страждає і не страждав, про що свідчить історія життя випробуваного і результати даного обстеження, які не виявив у нього будь-яких психічних порушень. У зв’язку з цим, підекспертний міг в період криміналу, може і в даний час усвідомлювати фактичний характер суспільної небезпеки своїх дій та керувати ними. Застосування примусових заходів медичного характеру він не потребує. Не страждає наркоманією, про що свідчить відсутність відомостей про тривалий, частий, систематичний прийом наркотичних засобів, сформованої залежності. Негативний тест на наркотики. Не має потреби в лікуванні і медико-соціальної реабілітації.

Після оглядів доказів, засідання продовжилося з допиту свідка Кокулова Р.Т.  На допиті Кокулов зазначив, що Шумков нібито сам йому розповів про те що він є активним членом  Правого сектору, екс-охоронцем Яроша, активним учасником подій на Майдані та подій 2 травня в Одесі. На підставі чого Кокулов склав довідку ОРД і дав завдання провести огляд сайтів, щоб закріпити таку триману інформацію. Команду здійснити огляд сайтів Кокулов дав співробітнику ФСБ Шелудяєву. На питання адвоката які сайти оглядалися, Кокулов відповів, що це були  сайти Комітет Спасіння України, Список Грабовського, Южная Русь. Для чого оглядалися ці сайти, Кокулов відповів, що йому був цікавий Шумков.

На запитання адвоката чи був присутній Шумков при огляді сайтів, відповів ні. На наступне питання адвоката чи були присутні поняті при огляді сайтів, сказав – не пам’ятає. Оскільки в актах оглядів сайтів були зазначені присутні Тодоров та Ковач, адвокат запитав Куколова хто були ці люди Ковач та Тодоров. На що Кокулов відповів, що то були особи які проходили контроль в пункті пропуску, один громадянин Молдови інший громадянин України. На запитання з якою метою при складані акту огляду сайтів не внесено паспортні дані, місце реєстрації, а лише прізвище та ім’я, відповісти не зміг.

На запитання адвоката де знаходився Кокулов коли йому повідомили про затримання Шумкова він не пам’ятає, відповів десь у Севському районі, інформацію про затримання Шумкова отримав від оперативного чергового співробітника коли приїхав на пункт пропуску Троєбортне. На запитання адвоката для чого приїхав в пункт пропуску Троєбортне, відповів перевірити своїх підлеглих де з’ясувалося, що Шумков знаходиться в службовому приміщенні в пункті пропуску Троєбортне. Хоча на попередньому засідання той самий Кокулов давав зовсім інші покази.

Далі Кокулов розповів, що Щумков був під наглядом та при ньому не було особистих речей. На питання адвоката хто його затримав – відповів не пам’ятаю. На питання адвоката, яка була мета ОРД – відповідь Кокулова – підтвердити його належність до Правого Сектора. Після допиту Кокулова, Сашко заявив клопотання щодо запиту особистих даних Тодорова та Ковача, які були присутні при огляді сайтів,  розшуку цих осіб та допиту в якості свідків. Адвокат підтримав клопотання Олександра.

Судове засідання 19 липня закінчилося задоволенням суддею заявленого клопотання Олександром щодо розшук Ковача та Тодорова та виклику у суд в якості свідків. Суд тривав  до 20:30.

20 липня 2018 року

Судове засідання розпочалося близько 11 год. з допиту свідка Шелудяєва Р.І. оперативного співробітника ФСБ, яким було здійснено огляд сайтів в мережі Інтернет. На питання адвоката в присутності кого проводився огляд сайтів, свідок Шелудяєв відповів, що в присутності 4 осіб – це дві особи які перетинали кордон, та два співробітника пункту пропуску.

На питання адвоката що за дві особи, які перетинали кордон та були залучені до огляду сайтів, відповів були запрошені з пункту перетину. На питання адвокат чи був Шумков при огляді сайтів, Шелудяєв відповів  чи то не пам’ятає чи то не був. На питання де знаходився Ковач і Тодоров, відповідь – не пам’ятаю, не знаю. На питання чи приймали участь поняті при огляді сайтів, відповідь – не приймали. На питання хто запросив осіб для участі в огляді сайтів, Шелудяєв відповісти не зміг. На питання хто запросив Борисенка –  «фахівця» для збереження фото Яроша з Шумковим з сайтів, відповів що він сам. На запитання де ви знайшли Борисенка, Шелудяєв відповів – що він спеціально його запросив, потім сказав, що Борисенко в той час знаходився в пункті пропуску. Так і не вдалося з’ясувати чи спеціально запросили «фахівця» Борисенка чи він був присутній в пункті пропуску на той час. Крім того, адвокату так і не вдалося отримати відповідь від Шелудяєва, чому не внесено дані осіб присутніх при здійсненні огляду сайтів мережі Інтернет, а саме – Тодорова та Ковача та двох співробітниць ПУ ФСБ по Брянській області – Макєєвої та Гусєвої.

Після допиту свідка Шелудяєва було допитано свідка Борисенка – заступника начальника КПП Троєбортне, «посада пов’язана з застосуванням оргтехнікою, проходив «спеціальну підготовку» у відомчих закладах. Був запрошений Шелудяєвим в якості «спеціаліста» щоб зберегти фотографії охоронця Яроша і самого Яроша», така була пряма мова «фахівця» Борисенка.

На питання адвоката що він робив в пункті пропуску Троєбортне, «фахівець» відповів, що знаходився в службовому приміщенні разом з Шелудяєвим, Кокуловим та іншими особами і виконував роботу зі збереження фото і перенесення їх на диски. На питання адвоката чи впевнені ви в достовірності фото, відповів що з’ясування достовірності не входить в його обов’язки.

Після допиту свідків, суд перейшов до огляду сайтів через мережу Інтернет. І тут з’ясувалося, що в суді немає спеціаліста який може підключити інтернет, тому суд оголосив перерву до 14 год. для підключення мережі інтернет до судової зали. Після перерви та підключення Інтернету до судової зали суд продовжив огляд сайтів. Було здійснено змогу зайти на сайт Комітету Спасіння України, сайту Альтернатива, сайти заблоковано. Далі було здійснено огляд сайту Южная Русь, де було викладено список осіб що входять до Правого Сектору. В цьому списку зазначено що до складу Правого Сектору входить організація Патріоти України, де в розділі Одеського осередку зазначено прізвище Олександра. У зв’язку з чим Олександр взяв слово. Він зазначив, що ніколи не входив до цієї організації, крім того в особистих даних зазначена особа народилася у м. Херсон, проте як я народився у місті Одеса, і ці дані є в матеріалах справи.

Після чого, Олександр заявив клопотання щодо здійснення запиту щодо його участі у Патріотах України, суддя відмовив мотивувавши, що йому інкримінують участь у Правому Секторі, а ні в іншій організації. Далі продовжилося дійство під назвою огляд сайтів з доказами. Олександр на все це знову зробив заяву: «З таким успіхом можна оглядати написи на будь яких стінах і підшивати до матеріалів справи. Не бажаю приймати участь у цьому цирку». Продовжується огляд сайту. Особиста охорона в фокусі, сайт заблоковано. Далі прокурор з мережі інтернет друкує фото Олександра з Ярошем та дає на огляд адвокату та Олександру.

Захисник Олександра запитує, чи то він на фото біля Яроша і коли це зроблено це фото, на що Сашко відповів, що дійсно на фото зображено його і це фото приблизно за 15 хвилин до першої публічної прес-конференції Дмитра Яроша (вулиця Небесної Сотні, готель Україна, 8 березня 2014 року). Адвокат зазначає, що в цей період не було заборонена на території РФ організація Правий Сектор.

Потім було роздруковане ще одне фото. Олександр: «Себе я впізнаю, це фото зроблено в 20-х числах 2014 року в місті Рівному на похоронах Олесандра Музичка. Для мене і моїх побратимів це траурний день ми ховали нашого побратима Олександра Музичка, тому я чітко пам’ятаю цей день». І ще одне фото з Ярошем. Олександр: «08 березня 2014 року, готель Україна під час першої публічно прес-конференції Дмитра Яроша. Вперше хочу подякувати обвинуваченню щодо забезпечення моєї невинуватості  наданням цих фотографій».  І ще фото, останнє на це засідання. Олександр: «Фото зроблено 08 березня 2014 року після завершення першої публічної прес-конференції Дмитра Яроша».

Суддя оголосив перерву до 24 липня 2018 року, а згодом ще одну до 1 серпня.

Поширити в соцмережах:

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"

Приватбанк ( Банківська карта )
5169 3351 0164 7408
Рахунок в UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V