W 2024 roku Departament Sił Powietrznych USA planuje zawrzeć kontrakt na zaprojektowanie i produkcję myśliwca nowej generacji w ramach tajnego programu Next Generation Air Dominance (NGAD).
Następna generacja środków zdobywania przewagi w przestrzeni powietrznej obejmie zarówno opracowany myśliwiec 6. generacji, jak i wprowadzenie bezzałogowych maszyn typu CCA (Collaborative Combat Aircraft).
Wysłane zostało zapytanie ofertowe określające oczekiwane wymagania dla samolotu, który zostanie nazwany pierwszym na świecie myśliwcem szóstej generacji.
O przyszłe dostawy nowych myśliwców będą prawdopodobnie rywalizowali amerykańskie firmy zbrojeniowe Lockheed Martin, Boeing i Northrop Grumman.
„Platforma NGAD będzie istotnym elementem rodziny systemów Air Dominance, która będzie stanowić pokoleniowy skok technologiczny w stosunku do F-22, którego zastąpi. NGAD będzie mieć atrybuty, takie jak zwiększone zdolności bojowe i zdolność do przetrwania, współdziałania i adaptacji w domenie lotniczej, a wszystko to w spornych środowiskach operacyjnych. Nikt nie robi tego lepiej niż Siły Powietrzne USA, ale stracimy tę przewagę jeśli teraz nie ruszymy naprzód” — powiedział sekretarz sił powietrznych USA Frank Kendall.
Koszt jednego samolotu w ramach programu NGAD może wynosić „kilkaset milionów” dolarów za sztukę.
Amerykańskie wojsko nie ujawniło jeszcze nawet ogólnych taktyczno-technicznych danych nowego myśliwca. Wszystkie informacje na jego temat są utrzymywane w tajemnicy.
Nowy myśliwiec musi być wielozadaniowy, zdolny do prowadzenia walki powietrznej i rażenia celów naziemnych oraz lotów na duże odległości ze znacznym zapasem uzbrojenia na pokładzie.
NGAD, Next Generation Air Dominance Program to ambinty projekt Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych mający na celu stworzenie rodziny systemów lotniczych, która obejmie myśliwce, drony i inne platformy.
Początkowo program NGAD został uruchomiony jako wspólny projekt Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, ale później obie struktury utworzyły odrębne departamenty, choć utrzymywały między sobą współpracę.
Po 2030 roku maszyny powstałe w ramach NGAD mają zastąpić obecną flotę myśliwców Lockheed Martin F-22 Raptor, ale zakres misji bojowych będzie znacznie szerszy.
Wcześniej przedstawiciele USAF wyrazili nadzieję, że do końca dekady do służby operacyjnej wejdą pierwsze samoloty bojowe NGAD.
Ten bardzo ambitny harmonogram wdrożenia do służby samolotów bojowych nowej generacji wskazuje na znaczące prace badawczo-rozwojowe, które zostały już przeprowadzone.
Na początku marca br. sekretarz amerykańskich sił powietrznych Frank Kendall powiedział, że do 2030 roku USAF planują otrzymać w ramach programu rozwoju samolotów myśliwskich nowej generacji NGAD (Next Generation Air Dominance) 200 myśliwców szóstej generacji oraz 1000 bezzałogowych samolotów bojowych w ramach programu opracowania dronów wojskowych współpracujących z samolotami sterowanymi przez pilotów CCA (Collaborative Combat Aircraft).
Jednak Kendall ostrzegł, że nie jest to dokładna liczba, a jedynie szacunek określony w ramach planowania i użyty do analizy podstawowej struktury organizacyjnej.
Urzędnik zauważył, że następna generacja środków podboju przestrzeni powietrznej obejmie zarówno opracowanie myśliwca szóstej generacji, jak i wprowadzenie bezzałogowego samolotu kolaboracyjnego CCA (Collaborative Combat Aircraft).
Koncern Northrop Grumman opublikował film, przedstawiający stworzony cyfrowo hangar z tajemniczym odrzutowcem, który z dużym prawdopodobieństwem może być prototypem myśliwca szóstej generacji tworzonego w ramach programu Next Generation Air Dominance (NGAD) na potrzeby lotnictwa amerykańskiego.
Nowy film, w przeciwieństwie do tego opublikowanego w 2021 roku, daje lepsze spojrzenie na możliwy wygląd nieznanego myśliwca.
Sądząc po materiale filmowym, samolot jest przeznaczony do sterowania przez jednego pilota a jego wygląd przynajmniej częściowo zgadza się z założeniami co do myśliwców szóstej generacji: niski poziom widoczności radarowej (stealth), maszyna nie posiada usterzenia pionowego, duże wymiary mogą służyć dużemu zasięgu lotu i możliwości przenoszenia szerokiej gamy uzbrojenia etc.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera