Polskie przedsiębiorstwa uczestniczą w budowie brytyjskich fregat rakietowych nowej generacji.
Donosi o tym dziennik The Telegraph.
W polskich stoczniach powstają bloki kadłuba fregaty Type 31, a ostateczny montaż odbywa się w zakładach Babcock w Rosyth, na północ od Edynburga..
Publikacja podkreśla jednak, że porozumienie to prawdopodobnie kłóci się z planami brytyjskiego rządu. W końcu Londyn planował umieścić Type 31 w centrum odrodzonego brytyjskiego przemysłu stoczniowego i unowocześnić Royal Navy, udzielając zamówienia krajowym przedsiębiorcom.
Źródła Babcock twierdzą, że Polska odpowiada tylko za „bardzo mały” procent prac pod względem kosztów. Głównym celem takiej współpracy jest pomoc Warszawie w przygotowaniu się do samodzielnej budowy okrętów wojennych tej klasy.
Według dziennika na razie nie wiadomo, jaka część prac spawalniczych i budowlanych została przeniesiona do Polski.
Ujawnienie udziału Warszawy w budowie elementów kadłuba przyszłych fregat brytyjskich jest następstwem wygranej w ubiegłym roku przetargu prowadzonego przez hiszpańską stocznię Navantia na budowę okrętów wsparcia dla lotniskowca Królewskiej Marynarki Wojennej.
„Montaż i integracja wszystkich okrętów wojennych Type 31 odbędzie się w Rosyth i normalną praktyką jest pozyskiwanie komponentów do okrętów wojennych z globalnego łańcucha dostaw” – powiedział rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Obrony.
„Rozumiemy, że Babcock zlecił PGZ Polska budowę bloków kadłuba dla HMS Active, drugiej fregaty Type 31. Stanowi to mniej niż 1% całkowitych kosztów budowy programu i jest częścią celu Babcock, jakim jest maksymalizacja dzielenia się wiedzą z korzyścią zarówno dla brytyjskich fregat Type 31, jak i dla przyszłych polskich fregat projektu Miecznik” – dodał przedstawiciel brytyjskiego resortu obrony.
W ubiegłym roku firma Babcock podobno wygrała kontrakt o wartości 1,4 mld funtów na budowę trzech fregat rakietowych pod kryptonimem Miecznik dla Marynarki Wojennej RP. Okręty będą budowane w polskich stoczniach.
Fregaty Type 31 o wyporności 5600 ton mają zrekompensować brak liczebny w Królewskiej Marynarce Wojennej spowodowany znacznym opóźnieniem w budowie większych i droższych fregat Type 26.
Type 31 jest oparty na konstrukcji jednostek Arrowhead 140. Fregaty będą miały długość około 140 metrów. Prędkość wynosi 26 węzłów, zasięg szacuje się na 9000 mil morskich, autonomiczność – 28 dni. Planuje się ich uzbrojenie w najnowsze przeciwlotnicze systemy rakietowe Ceptor, automatyczną armatę kalibru 57 mm i systemy artyleryjskie Bofors kalibru 40 mm. Budowa pierwszej fregaty Venturer rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Budowa drugiego okrętu tego typu, nazwanego Active, ruszyła w styczniu 2023 roku.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera