Pierwsza grupa ukraińskich mechaników przeszła dwutygodniowe szkolenie z obsługi i serwisu samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 na Litwie.
Poinformowała o tym gazeta LRT.
„To jest pierwsza grupa na Litwie, która nauczyła się naprawiać te haubicoarmaty” – powiedział major Žilvinas Cerškus, szef sztabu dywizji artylerii armii litewskiej, dyslokowanej w rejonie miasta Janów (lit. Jonava).
W piątek pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy opuszcza bazę szkoleniową w mieście Rukłe (lit. Rukla) i wraca do domu.
Wcześniej Militarnyi informował, że w czerwcu Niemcy dostarczyły Ukrainie kilkanaście haubic kalibru 155 mm PzH 2000.
Później okazało się, że ze względu na niezwykle intensywne użytkowanie haubicoarmaty szybko się psują. Niemiecki dziennik Der Spiegel podał w listopadzie, że armia ukraińska wystrzeliwuje dziennie około 300 pocisków z jednego działa.
W celu naprawy wywożone są do krajów NATO, w szczególności na Litwę – do tej pory naprawiono tu sześć haubic.
Jednak Litwa nie tylko pomaga w naprawie sprzętu. Tamtejsi specjaliści zaczęli szkolić ukraińskich mechaników wojskowych. Spędzili oni dwa tygodnie za granicą, wnikając w instrukcje i specyfikę obsługi silnika i podwozia haubicy. Ukraińcy przeszli praktykę w serwisie czterech haubicoarmat i nauczyli się obsługi różnych elementów tej broni.
Litewscy wojskowi podkreślają, że Ukraińcy byli szkoleni do obsługi, a nie do całkowitej naprawy części uszkodzonych.
Według słów litewskich żołnierzy, którzy zastrzegli sobie anonimowość, to właśnie brak niezbędnego w odpowiednim czasie obsługiwania technicznego podczas intensywnego użycia artylerii doprowadził w niektórych przypadkach do awarii haubic w Ukrainie.
Według nich zwykły roczny przegląd haubic w warunkach wojny musi być przeprowadzany znacznie częściej, czasem nawet co tydzień.
Duża liczba Ukraińców, którzy odbywali kursy na Litwie, była już szkolona w Niemczech, dlatego podczas szkolenia na Litwie koncentrowali się na praktycznych umiejętnościach obsługi podwozia czy wieży.
Praktyczną wiedzą podzielili się z Ukraińcami Litwini, którzy od 2016 roku dysponują PzH 2000.
„W innych miejscach zdobyli większą wiedzę teoretyczną, a my zapewniliśmy im możliwość rzeczywistej praktyki obsługi sprzętu, oraz powiedzieliśmy o awariach, które nie są opisane w podręcznikach” – powiedział oficer, który nadzorował proces szkolenia.
Według niego Ukraińcy przekazywali też informacje z frontu o problematycznych i wrażliwych elementach haubicoarmat.
Według jednego z żołnierzy batalionu artylerii, gdy padła propozycja – Litwini chętnie zgodzili się pomóc Ukraińcom.
„Jeśli Ukraińcy mieliby potrzebę uczenia się jeszcze dłużej, nasi żołnierze byli zdeterminowani, by pracować z nimi nawet w godzinach wolnych od pracy” – mówi major Žilvinas Čerškus.
„Wspólny wróg motywuje” – dodaje.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera