Polska Grupa Zbrojeniowa i koncern obronny BAE Systems podpisały porozumienie o współpracy. Chcą wspólnie zaopatrywać polską armię w ARV M88, czyli opancerzone wozy zabezpieczenia technicznego przeznaczone do czołgów Abrams M1A2, oraz w transportery opancerzone AMPV, które zostały opracowane dla armii amerykańskiej.
Informację o tym podaje miesięcznik Polska Zbrojna.
BAE Systems to jeden z największych koncernów obronnych na świecie. Międzynarodowa firma, której główne filie znajdują się w Wielkiej Brytanii (BAE Systems PLC) i Stanach Zjednoczonych (BAE Systems Inc.), produkująca m.in. okręty podwodne typu Astute, bojowe wozy piechoty Bradley oraz jest współtwórcą myśliwców Eurofighter Typhoon i F-35 Lightning II.
Obecnie koncern chce więcej pracować na rzecz Wojska Polskiego. Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o podpisaniu dwustronnego memorandum o współpracy z BAE Systems.
W dokumencie firmy zadeklarowały, że chcą wspólnie zaopatrywać polską armię w pojazdy dla wojsk lądowych. Mowa o WZT M88A2 Hercules, czyli pojazdach ewakuacji i ratownictwa technicznego na podwoziu gąsienicowym, opracowanych przez BAE Systems dla czołgów M1 Abrams. Wcześniej Polska zamówiła od USA 250 czołgów Abrams, pierwsza partia będzie dostarczona w przyszłym roku.
BAE Systems i Polska Grupa Zbrojeniowa chcą również zaoferować Siłom Zbrojnym RP transportery opancerzone AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) opracowane przez brytyjsko-amerykański koncern na potrzeby armii amerykańskiej. Amerykanie uzbroili się w gąsienicowe AMPV w 2020 roku.
Przedstawiciele obu firm zaznaczają, że ich współpraca powinna mieć charakter strategiczny, a jej efekty „w znacznym stopniu przyczynią się do modernizacji technicznej armii polskiej”.
„Dzisiejsze porozumienie jest ważnym kamieniem milowym w naszym partnerstwie z PGZ, potwierdzającym nasze zaangażowanie w dostarczanie kluczowych zdolności wspierających modernizację Wojska Polskiego. Przygotowujemy się do zapewnienia najlepszych, najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i na polu walki, aby wyposażyć siły lądowe w nowoczesne, sprawdzone platformy, których NATO potrzebuje, aby zapewnić stabilność w Europie” – powiedział Jeremy Tondreault, szef BAE Systems Platforms & Services.
Z kolei Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśla, że dąży do osiągnięcia jak największych korzyści z partnerstwa z każdą firmą, która uczestniczy w programach modernizacyjnych Polskich Sił Zbrojnych.
„BAE Systems zapewniło sobie znaczącą pozycję w siłach lądowych dzięki WZT M88 i w oparciu o ten sukces pracujemy nad wypracowaniem owocnego formatu współpracy, który zapewni wysokiej jakości usługi dla naszych żołnierzy, a także nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw” – skomentował Sebastian Chwałek, Prezes PGZ S.A.
M88 to gąsienicowy opancerzony pojazd ewakuacyjno-naprawczy opracowany przez amerykańską firmę Bowen McLaughlin York, która została przejęta przez brytyjską korporację BAE Systems.
M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift System) to ulepszona wersja tego pojazdu opancerzonego. Dzięki mocniejszemu silnikowi i nowym agregatom teraz może podnieść prawie połowę ładunku więcej, a moc jego wyciągarki wzrosła o 55%. Liczba załogi po pierwszej modernizacji zmniejszyła się z 4 do 3 osób.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera