Ukraina oficjalnie opracowała specjalne naboje dla uzbrojenia dronów i umieściła je w osobnej kategorii amunicji.
Poinformował o tym minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w mediach społecznościowych.
„W ciągu 15 miesięcy MO przyjęło na uzbrojenie ponad 30 modeli bezzałogowych statków powietrznych różnych typów – w tym dronów rozpoznawczych, uderzeniowych, kamikaze i amunicji krążącej. „Amunicja dronowa” została oficjalnie wydzielona do osobnej kategorii” – napisał Reznikow.
Obecnie ukraińskie bezzałogowce wykorzystują amunicję celowo przystosowaną do zrzucania z rozpoznawczych quadrokopterów/dronów FPV, a także wątpliwej jakości wyroby samodzielne.
Taka amunicja nie zawsze wystarczająco dobrze spełnia swoje zadanie z powodu niewłaściwego użytkowania, jej ilość jest ograniczona ze względu na brak serializacji produkcji. Jednocześnie są one krytycznie potrzebne na froncie ze względu na aktywne wykorzystanie dronów jako środków uderzeniowych.
W kwietniu br. Militarnyi pisał o grupie ukraińskich wolontariuszy i inżynierów z projektu „Steel Hornets” (ang. Stalowe Szerszenie), która opracowała amunicję szrapnelową do zrzucania z dronów FPV.
Według twórców nowa amunicja ma średnicę 63 mm, masę po złożeniu ok. 800 gramów oraz lotki w postaci stalowych kulek w środku.
Wiadomo, że wówczas prototypy opracowanej amunicji przechodziły testy poligonowe.
Równolegle rosyjski przemysł rozpoczął jakiś czas temu małoseryjną produkcję amunicji do dronów. Swobodnie spadające bomby zostały wykonane na bazie granatów odłamkowych WOG-25 kalibru 40 mm do granatników podlufowych. Masa oryginalnej amunicji wynosi 250 gramów, z czego 48 gramów przypada na materiały wybuchowe.
Rosjanie używają tej amunicji to zrzucania z dronów rozpoznawczych Orlan-10.
W swoim komunikacie ukraiński minister obrony wspomniał także o oficjalnym dopuszczeniu do eksploatacji (red. nie o przyjęciu na uzbrojenie) 10 modelu dronu FPV opracowanego w Ukrainie. Odpowiednia komisja w Departamencie Polityki Wojskowo-Technicznej, Rozwoju Broni i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy zakończyła wszystkie niezbędne procedury.
„Jest to wynik wspólnej pracy, za którą chcę podziękować mojemu koledze – ministrowi transformacji cyfrowej, inicjatywie „Armia Dronów”, producentom i wszystkim specjalistom zaangażowanym w ten proces. Ten dron FPV, podobnie jak inne modele, jest montowany na Ukrainie, ale przeważnie z zagranicznych komponentów. Następny poziom to produkcja podstawowych komponentów na Ukrainie i zapewnienie dywersyfikacji, aby zagwarantować niezależność i stabilność zaopatrzenia armii w każdych okolicznościach” – napisał Reznikow.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera