Państwowe testy kołowej samobieżnej armatohaubicy 2S43 Małwa kalibru 152 mm pomyślnie dobiegły końca.
Donoszą o tym rosyjskie media.
Prace rozwojowe w ramach projektu „Nabrosok”, mające na celu opracowanie nowego systemu artyleryjskiego rozpoczęły się w 2010 roku przez Centralny Naukowy Instytut Badawczy „Buriewiestnik”, wchodzący w skład koncernu zbrojeniowego Urałwagonzawod, będącego z kolei częścią korporacji Rostec. Pierwsze testy poligonowe prototypów ruszyły dopiero w 2020 roku.
Prototyp Małwy został oficjalnie zaprezentowany podczas 6. Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2020 w podmoskiewskiej Kubince.
Przypuszczalnie 2S43 Malwa ma docelowo zastąpić znajdujące się na uzbrojeniu armii rosyjskiej holowane haubice polowe 2A65 Msta-B i samobieżne 2S1 Gwozdika lub wejść na uzbrojenie pododdziałów artylerii wojsk powietrznodesantowych.
W celu umożliwienia transportu drogą powietrzną konstrukcja została maksymalnie uproszczona, co spowodowało poważną redukcję masy całego zestawu.
Według rosyjskich mediów po zakończeniu prób ogniowych startują przygotowania do seryjnej produkcji armatohaubic na potrzeby sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Początkowo zakładano, że uzbrojenie główne będzie stanowiła haubica 2A88 kalibru 152.4 mm z lufą o długości 52 kalibrów, podobnie jak w prototypowej haubicy samobieżnej 2S35 Koalicja-SW. Wydaje się jednak, że tak się nie stało.
Malwę uzbrojono w haubicę 2A64 kal. 152 mm, identyczną używanym w samobieżnej „Msta-S” i jej holowanej wersji „Msta-B”. 2A64 ma gwintowaną lufę o długości 47 kalibrów i półautomatyczny zamek klinowy.
System jest zasilany standardową radziecką amunicją i jest wyposażony w mechanizm ładowania, który najpierw oddzielnie ładuje pocisk, a następnie – ładunek miotający. Szybkostrzelność jest na poziomie 8 strz./min.
Maksymalny zasięg ognia w przypadku użycia konwencjonalnej amunicji odłamkowo-burzącej wynosi 24,7 km, a w przypadku pocisków ze wspomaganiem rakietowym donośność wzrasta do około 29 km.
System ogniowy jest osadzony na zmodyfikowanym czteroosiowym podwoziu rosyjskiej ciężarówki BAZ-6910 8×8. Kabina samochodu jest opancerzona i może chronić załogę przed ostrzałem z broni piechoty i odłamkami pocisków.
Wóz jest napędzany silnikiem wysokoprężnym YaMZ-8492.10-033 o mocy 470 KM, który zapewnia maksymalną prędkość do 80 km/h.
Otwarta konstrukcja haubicy bez dodatkowego opancerzenia lub wieży pozwoliła nieco odciążyć maszynę – wraz z 30 pociskami masa całkowita wynosi ~32 tony, czyli o 1/4 mniej od masy gąsienicowej Msta-S. Masa podwozia wynosi 21 t.
Zastosowanie podwozia kołowego powinno zwiększyć mobilność i zapewnić Małwie możliwość samodzielnego przemieszczania się na duże odległości po drogach publicznych bez konieczności użycia ciągników i ławet wojskowych.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera