Senat Stanów Zjednoczonych zablokował sprzedaż Węgrom systemów artylerii rakietowych M142 HIMARS.
Źródła Washington Post podają, że taka decyzja została podjęta w USA ze względu na dezaprobatę Węgier dla przystąpienia Szwecji do NATO.
Węgry zażądały 24 systemów artylerii rakietowej HIMARS i ponad 100 jednostek rakietowych GMLRS za łączny koszt 765 milionów dolarów.
Sprzedaż została zablokowana przez senatora Jamesa Rischa, jednego z najważniejszych republikanów w Komisji Spraw Zagranicznych.
Polityk powiedział: Węgry powinny zezwolić Szwecji na przystąpienie do sojuszu, jeśli chcą kupować amerykańską broń.
Zazwyczaj Risch rzadko blokuje sprzedaż broni do innych krajów. Washington Post uważa więc, że takie posunięcie wskazuje na rosnące niezadowolenie z Węgier w Stanach Zjednoczonych.
„Fakt, że jest teraz czerwiec i [zgoda Szwecji na przystąpienie] nadal nie jest przyznana, zdecydowałem, że sprzedaż nowego sprzętu wojskowego USA na Węgry zostanie wstrzymana” – wyjaśnił Risch.
W USA wszystkie większe transakcje sprzedaży broni wymagają zgody przewodniczących i starszych członków senatu i Izby Reprezentantów Komisji Spraw Zagranicznych.
Dopiero wtedy Departament Stanu może publicznie ogłosić zawarcie umowy.
Przypomnijmy, że Turcja i Węgry nie akceptują wniosku Szwecji o członkostwo w NATO, który Sztokholm złożył jeszcze w maju 2022 roku.
Ankara zarzuca Szwecji niewystarczającą walkę z „terroryzmem”. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan wezwał Sztokholm do ekstradycji tureckich opozycjonistów. Ale Węgry, które są uzależnione energetycznie od Rosji, tłumaczą swoją decyzję krytyką szwedzkiej strony polityki węgierskiego premiera Viktora Orbána.
Przypomnijmy, że Węgry planują zwiększenie wydatków na obronność w budżecie na 2024 rok, spodziewając się przeciągnięcia wojny w Ukrainie.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera