Jeden z przedstawicieli Marynarki Wojennej Ukrainy ujawnił okoliczności operacji ze zniszczenia irańskiego drona Mohajer-6 nad Morzem Czarnym 23 września 2022 r.
O szczegółach zdarzenia opowiedział nawigator morski Artem podczas transmisji telewizji Bryz.
Według niego do zestrzelenia irańskiego bezzałogowca Mohajer-6 doszło podczas zapewnienia obrony powietrznej.
Po zneutralizowaniu, dron zwodował na spadochronie, po czym rozpoczęło się jego poszukiwanie przez stronę ukraińską.
Jak się okazało, aparat łatający trafił w ręce ukraińskich żołnierzy w stanie prawie nienaruszonym, więc Ukraińcy natychmiast przystąpili do jego zbadania. Na podskrzydłowym pylonie miał podwieszoną kierowaną bombę lotniczą Ghaem-5.
Był to pierwszy przypadek zestrzelenia tego typu drona przez armię ukraińską.
Wcześniej Militarnyi informował o tym, że 23 września 2022 roku nad Ukrainą po raz pierwszy zestrzelono irański dron Mohajer-6 używany przez Rosjan.
Ponadto przejęty egzemplarz posłużył do zbadania jego elementów i konstrukcji.
Wtedy poinformowano, że ukraińscy specjaliści wspólnie z Głównym Zarządem Wywiadu MO Ukrainy rozmontowali i zbadali rosyjski wielozadaniowy dron Mohajer-6 produkcji irańskiej, zestrzelony we wrześniu nad Morzem Czarnym.
Układ elektroniki drona składa się w większości z produkcji zagranicznej: dron jest wyposażony w silnik austriackiej firmy Rotax Aircraft Engines, japońskie, chińskie i amerykańskie kamery oraz dalmierz laserowy. Są to przeważnie komponenty cywilne, które nie są uważane za towary o przeznaczeniu wojskowym, ale ukraiński wywiad oczekuje, że informacja o ich pochodzeniu pozwoli utrudnić Iranowi dostęp do tych komponentów.
Zestrzelone wrogie drony (szczególnie te nieuszkodzone) są bezmiernie cenne, gdyż pomagają ukraińskiej armii znaleźć słabe punkty bezzałogowców, a to z kolei daje więcej wiedzy do lepszej walki z nimi.
Wielozadaniowy Mohajer-6 jest aparatem typu ISTAR (ang. Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, Reconnaissance), służy do rozpoznania, obserwacji czy uderzeń. Dron został zaprojektowany w kwietniu 2017 r., a seryjna produkcja ruszyła w lutym 2018 r.
Mohajer-6 ma maksymalną masę startową 600 kg, ładowność 100 kg i zasięg 200 km. Jego maksymalny czas lotu wynosi 12 godzin, a maksymalna wysokość lotu to 5400 m. UAV posiada dwa węzły uzbrojenia i może przenosić uzbrojenie o masie 40 kg, w tym pociski kierowane.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera