Skuteczność użycia amerykańskich pocisków AGM-88 HARM i szybujących bomb lotniczych, wyposażonych w ogonowe zestawy JDAM, które Ukraina już otrzymała, byłaby dużo wyższa w połączeniu z myśliwcami F-16.
O tym powiedział gen. bryg. Serhij Golubcow w rozmowie z Radio Svoboda.
Samoloty F-16 są znane ze swojej wszechstronności: dobrze spisują się w obronie powietrznej, zwalczaniu celów powietrznych, rażeniu celów naziemnych i nawodnych.
Ponadto, myśliwce są w stanie wykorzystywać szeroką gamą uzbrojenia lotniczego krajów NATO.
„Broń, którą otrzymaliśmy, poprawiła nieco naszą skuteczność. Co więcej, w ogóle nie mieliśmy pocisków przeciwradarowych. HARM-y pomogły zmienić przebieg walki z rosyjską obroną powietrzną. Ale skuteczność ich użycia byłaby znacznie lepsza w przypadku F-16, ze względu na to, że posiadają one specjalny odbiornik, który przekazuje pilotowi informacje o tym, który z wrogich przeciwlotniczych systemów rakietowych operuje z jakiego azymutu. Innymi słowy, pocisk uderza w działający system” – powiedział Serhij Golubcow.
Według niego to samo dotyczy innych lotniczych środków rażenia, na przykład precyzyjnie naprowadzanych przez GPS inteligentych bomb JDAM-ER.
„Programujemy je (red. bomby JDAM-ER) na ziemi, chociaż samoloty F-16 pozwoliłyby, aby to programowanie było wykonywane w powietrzu, do celów, które zostałyby wykryte w locie, co również zwiększyłoby efektywność.
I dotyczy to niemal całej linii uzbrojenia, mam na myśli uzbrojenia o wysokiej precyzji, której piloci samolotów NATO używają w zależności od sytuacji, czyli w czasie rzeczywistym” – zaznaczył Golubcow.
AGM-88 High-speed Anti-Radiation Missile (HARM) to naddźwiękowy pocisk klasy powietrze-ziemia służący do niszczenia stacji radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej, poprzez naprowadzanie się na emisje radiolokacyjne generowane przez radar wykrywania lub kierowania ogniem systemu przeciwlotniczego. Pocisk HARM oblicza położenie celu i może trafić nawet w unieruchomioną stację. Najnowsze wersje są przeznaczone dla pokonania radarów, które zmieniają częstotliwości radiowe.
Przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM są zintegrowane z amerykańskimi i niektórymi z europejskich samolotów bojowych, ale od niedawna mogą być również wystrzeliwane z myśliwców konstrukcji radzieckiej, którymi dysponują Siły Powietrzne Ukrainy.
JDAM to zestaw ogonowy, oparty na technologii GPS, który zamienia spadające swobodnie bomby lotnicze w kierowaną amunicję o wysokiej precyzji, zdolnej do użycia niemal w każdych warunkach pogodowych.
W lutym br. agencja Bloomberg poinformowała, powołując się na dwóch anonimowych osób zaznajomionych ze sprawą, że lotnictwo ukraińskie posiada właśnie zestawy JDAM w wersji o zwiększonym zasięgu – JDAM-ER.
JDAM-ER został opracowany we współpracy z Royal Australian Air Force (red. – Królewskie Australijskie Siły Powietrzne) dla bomb lotniczych o masie 230 kg, a później we współpracy z Koreą Południową opracowano zestaw dla amunicji o masie 907 kg.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera