Ukraina otrzyma szwajcarską broń, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nazwie Federację Rosyjską agresorem - Militarny

Ukraina otrzyma szwajcarską broń, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nazwie Federację Rosyjską agresorem

Ukraina otrzyma szwajcarską broń, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nazwie Federację Rosyjską agresorem
Ukraina otrzyma szwajcarską broń, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nazwie Federację Rosyjską agresorem
Aktualności

Niższa izba szwajcarskiego parlamentu – Rada Narodowa – odrzuciła propozycję złagodzenia zakazu reeksportu amunicji i broni.

Poinformowała o tym szwajcarska platforma informacyjna Swissinfo.

Posłowie dyskutowali o możliwości dostaw amunicji do kraju w stanie wojny, jeśli Zgromadzenie Ogólne ONZ większością dwóch trzecich głosów potępi tak agresywną wojnę i kraj agresora.

Jednocześnie Rada Narodowa zatwierdziła propozycję zezwolenia na sprzedaż i reeksport broni do krajów trzecich pod pewnymi warunkami.

Na przykład na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, że dany kraj jest winny łamania prawa międzynarodowego, a ofiara agresji ma prawo do obrony.

Jednak w praktyce niczego to nie zmienia, ponieważ Rosja jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i zablokuje taką decyzję. Tak więc decyzja izby niższej umacnia status quo w szwajcarskim eksporcie broni.

W poniedziałek, 6 marca, wyższa izba parlamentu Szwajcarii, Rada Kantonów, również odrzuciła propozycję zezwolenia na reeksport broni.

Pozycja Szwajcarii

Prezydent Szwajcarii Alain Berset powiedział na marginesie spotkań ONZ, że jego kraj, jak poprzednio, sprzeciwia się eksportowi broni do Ukrainy.

Kraj ten zakazuje reeksportu szwajcarskiej broni do państw w stanie wojny, ale długa tradycja neutralności tego kraju była przedmiotem debaty od czasu rosyjskiej inwazji w Ukrainie na pełną skalę nieco ponad rok temu.

„Dyskusja na temat eksportu broni, zbrojeń… dopóki mamy (naszą) podstawę prawną w Szwajcarii, jest to niemożliwe… Ze względu na rząd i Radę Federalną musimy i chcemy wspierać tę podstawę prawną i pracować w ramach tej podstawy prawnej” – powiedział Berset, który obecnie pełni funkcję prezydenta kraju na zasadzie rotacji przez rok.

Ален Берсе. Фото зі сторінки політика

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Berlin zwrócił się pod koniec lutego do Szwajcarii o zgodę na zakup starych szwajcarskich czołgów Leopard, gwarantując, że nie zostaną one przekazane Ukrainie.

Pomimo próśb Kijowa i jego sojuszników Szwajcaria dotychczas odmawiała krajom posiadającym szwajcarską broń reeksportu jej dla Ukrainy i jak dotąd odrzucała bezpośrednie prośby Niemiec, Hiszpanii i Danii. Jednocześnie Alain Berset, który spotkał się w Nowym Jorku z szefem ONZ António Guterresem tuż przed wyjazdem sekretarza generalnego do Ukrainy, zaznaczył, że szwajcarski parlament „ma wiele możliwości zmiany prawa”.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

WESPRZYJ PRACĘ NASZEGO ZESPOŁU REDAKCYJNEGO

PRIVATBANK (NR KARTY)
5169 3351 0164 7408
KONTO W UAH (IBAN)
UA043052990000026007015028783
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2
BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd
USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V
Popularne
Button Text