Rosyjskie środki masowego przekazu donoszą o zakończeniu budowy pierwszej partii torped nuklearnych Posejdon.
Informację na ten temat opublikowała państwowa agencja TASS, powołując się na własne źródła „w przemyśle stoczniowym”.
Zaznaczono, że okręt podwodny projektu 949AM K-329 „Biełgorod” otrzyma pierwszą amunicję.
Źródło publikacji poinformowało również, że osobne testy podstawowych węzłów bezzałogowego pojazdu podwodnego Posejdon, w tym napędu jądrowego, zakończyły się sukcesem.
O rzekomych testach systemu poinformowano na początku listopada 2022 roku.
Wówczas USA donosiły, że wśród okrętów, które brały udział w przygotowaniu prób jądrowych, był okręt podwodny K-329 Biełgorod, który jest zaprojektowany specjalnie do wystrzelenia bezzałogowych pojazdów podwodnych, wśród których jest Posejdon.
USA odnotowały wypłynięcie rosyjskich okrętów z poligonu na Oceanie Arktycznym i ich powrót do portu bez przeprowadzania testów. Amerykański wywiad informował wówczas, że może to świadczyć o trudnościach technicznych Rosjan.
Zaznaczono również, że testy mogą zostać powtórzone, a Rosja ma ograniczony czas na ich przeprowadzenie.
Bezzałogowy pojazd podwodny Posejdon może przenosić zarówno amunicję konwencjonalną, jak i nuklearną. Napęd jądrowy daje podwodnemu dronowi niemal nieograniczony zasięg. W rzeczywistości jest to torpeda nuklearna.
Amerykańscy urzędnicy wcześniej wskazywali, że głównym celem Posejdona jest spowodowanie gigantycznego nuklearnego tsunami, mającego na celu zalanie i napromieniowanie nadmorskich miast.
Brak szczegółowych informacji o parametrach technicznych tej broni.
Testy systemu przeprowadzane są na atomowej łodzi podwodnej K-329 Biełgorod, po nich ta łódź specjalnego projektu 09852 wejdzie w skład Floty Pacyfiku Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.
Biełgorod został przystosowany konstrukcyjnie do bycia nośnikiem torped jądrowych Posejdon.
Głównym jej zadaniem jest dostarczenie ładunku jądrowego do wybrzeży potencjalnego przeciwnika w celu zniszczenia ważnych nadbrzeżnych elementów gospodarki i infrastruktury wroga i spowodowania gwarantowanych niedopuszczalnych szkód na terytorium kraju poprzez tworzenie stref skażenia radioaktywnego, tsunami i innych destrukcyjnych skutków.
Posejdon może rozwinąć prędkość ponad 200 km/h i ma głębokość zanurzenia co najmniej 1 km.
Jego zasięg jest globalny, ograniczony jedynie poziom wypalenia paliwa jądrowego.
Wiadomo, że testy Posejdona były już przeprowadzane w Rosji. Miały one miejsce na północy i na Oceanie Spokojnym, w regionie Kuryl.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera