Polska kontynuuje i rozwija program podstawowego szkolenia wojskowego ludności cywilnej.
Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Pilotażowy etap takiego szkolenia pod nazwą „Trenuj z wojskiem”, trwał od października do końca listopada. Z racji dużego zainteresowania programem szkoleń, zostało zapowiedziane przedłużenie programu o kilka miesięcy.
Szef MON powiedział, że pierwszy etap programu cieszył się dużym zainteresowaniem obywateli, chętnych było więcej niż miejsc, dlatego teraz podwojono liczbę miejsc do udziału – z 4 tys. do 8. Nowe szkolenie będzie nosiło nazwę „Trenuj z wojskiem w ferie”.
Tym razem szkolenia potrwają od połowy stycznia do końca lutego – kiedy to w niektórych regionach kraju będą ferie zimowe.
Ćwiczenia te odbywać się będą w różnych częściach Polski: w projekcie będą uczestniczyć tereny 31 jednostek wojskowych.
Na treningach są mile widziane wszyscy w wieku od 16 do 65 lat. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców lub opiekunów.
„Naszym celem jest nauczenie jak największej liczby osób podstawowych umiejętności – obsługi broni, udzielenia pomocy medycznej, żeby właściwie odnaleźć się w sytuacji kryzysowej” – powiedział minister.
Zajęcia będą trwały przez osiem godzin w każdą sobotę. Szkolenie będzie bezpłatne, dla biorących udział przewidziano także wyżywienie.
„Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zachęcić tych wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w przyszłości, żeby poprzez tego rodzaju ćwiczenia, jednodniowe ćwiczenia, do służby w Wojsku Polskim. Po pierwszej edycji programu przeprowadzono ankietę, w której 98 proc. respondentów oceniło, że ćwiczenia spełniły ich oczekiwania” – dodał Błaszczak.
W trakcie szkolenia instruktorzy wojskowi nauczą cywilów posługiwania się bronią, podstaw survivalu oraz zasady pierwszej pomocy medycznej.
Przypominamy, że 15 grudnia br. polscy artylerzyści z 18. Pułku Artylerii, wchodzącego w skład 18. „Żelaznej” Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka odebrali pierwsze dwie wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych oraz 2 treningowe BSP systemu rozpoznawczo-uderzeniowego Gladius.
Umożliwiło to rozpoczęcie szkolenia operatorów zestawów Gladius przed kolejnymi dostawami elementów tego systemu.
Wyrzutnie dronów mogą być holowane lub umieszczone na podwoziu wielozadaniowych pojazdów opancerzonych 4×4 HSW, produkowanych przez Hutę Stalowa Wola.
Підтримати нас можна через:
Приват: 5169 3351 0164 7408 PayPal - [email protected] Стати нашим патроном за лінком ⬇
Zapisz się do naszego newslettera
lub na naszym Kanał na Telegramie
Dziękujemy!
zapisałeś/aś się do naszego newslettera